Kraków 2012, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 158 str., oprawa miękka
Książka jest podręcznikiem pomocnym w realizowaniu zajęć z profilaktyki HIV/AIDS. Tematyka ta jest jak bardzo aktualna. Choć w naszym kraju nie obserwuje się (na szczęście) lawinowego wzrostu zakażeń, co roku wynik dodani odbiera około 1200 osób, często młodych. Spada również liczba uczniów mających zajęcia poświęcone problematyce HIV i tematom pokrewnym a dotyczących m. in. zagadnień inicjacji seksualnej, warunków udanego startu w życie seksualne, orientacji psychoseksualnej. Tej luki nie wypełnia niestety przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie”, który w wielu szkołach nie jest realizowany.
Książka zawiera podstawowe informacje nt. psychospołecznych i medycznych aspektów epidemii HIV/AIDS oraz zagadnień związanych z problematyką HIV (np. zachowania seksualne, orientacje psychoseksualne). Zawiera także część metodyczną, która ma ułatwić samodzielne projektowanie zajęć i scenariuszy poświeconych problematyce HIV, edukacji seksualnej i szerzej – profilaktyce społecznej. W aneksie znaleźć można przykładowe scenariusze, które mogą być inspiracją do tworzenia własnych, adekwatnych do warunków i możliwości realizowania konkretnego programu profilaktycznego.
Książka będzie przydatna dla tych wszystkim, którzy zajmują się profilaktyką, edukacją seksualną i promocją zdrowia. Choć główną grupą oddziaływań profilaktycznych są młodzi, to pracujący z dorosłymi także mogą skorzystać z tej publikacji. Jej lektura może okazać się ciekawa także dla tych, którzy o HIV i społecznych aspektach epidemii nie wiedzą zbyt wiele. W sposób przystępny, syntetyczny przedstawia najważniejsze kwestie dotyczące profilaktyki HIV, zawiera najbardziej aktualne dane, podsuwa także tematy, które są ważne w pracy z młodzieżą.
Spis treści
Od autorów projektu Pozytywne ŻycieWstęp
1. HIV/AIDS – co każdy edukator wiedzieć powinien
1.1. Historia i teraźniejszość epidemii
1.2. Podstawowe informacje o HIV/AIDS
1.2.1. Drogi przenoszenia i przebieg zakażenia
1.2.2. Zachowania seksualne a ryzyko zakażenia HIV
1.2.3. Epidemia HIV a płeć
1.2.4. Epidemia HIV a orientacje psychoseksualne
1.3. Założenia profilaktyki HIV
1.3.1. Zasady profilaktyki HIV w odniesieniu do zachowań seksualnych
1.3.2. Zasady profilaktyki HIV w zakresie zachowań związanych z przyjmowaniem narkotyków oraz profilaktyki zakażeń wertykalnych
1.3.3. Strategie profilaktyczne w zakresie HIV/AIDS
1.3.4. Słabości profilaktyki HIV w Polsce
1.4. Ach – ta dzisiejsza młodzież...
2. Jak to się robi... czyli o metodyce profilaktyki
2.1. Budowanie i realizowanie programów profilaktycznych
2.2. Jak konstruować scenariusze zajęć
2.3. Zasady i metody pracy z grupą ze szczególnym uwzględnieniem pracy z dziećmi i młodzieżą
2.4. Kompetencje, umiejętności i warunki niezbędne do pracy z młodymi ludźmi
Zakończenie
Książka
-
ISBN:
978-83-935651-0-8
-
Autor:
Agnieszka Walendzik-Ostrowska,Joanna Dec