-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Tedson
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Warszawa 2014, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 332 str., oprawa miękka
Ta pozycja jakiej jeszcze nie było na polskim rynku literatury jogicznej stanowi kontynuację pionierskiej linii Wydawnictwa Tedson zainicjowanej publikacją Anatomii Hatha Jogi H.D. Coultera.
Problem tłumaczenia aspektów mentalnych i duchowych praktyki jogi obecny jest w naszej kulturze przynajmniej tak długo, jak długo obecna jest ta pochodząca z Indii nauka. Ekwilibrystyczne próby licznych nauczycieli i instruktorów sztuki jogi zmierzające do skutecznego zaprezentowania filozofii i psychologii jogi w postaci zrozumiałej i zgodnej z obowiązującymi u nas standardami nie zawsze kończyły się powodzeniem.
Joga i psychoterapia to skrupulatnie przygotowane i z wielkim pietyzmem napisane dzieło, które w sposób skromny a zarazem niezwykle praktyczny i rzeczowy prowadzi czytelnika poprzez wszelkie niuanse i zawiłości psychologii współczesnej i psychologii jogi. Przeplatając obie tradycje i w zręczny sposób wyłuskując z nich wszystko to, co jest uniwersalne dla nauki humanistycznej, autorzy dochodzą w niej do zupełnie rewolucyjnej syntezy obu tych szkół psychologii, dzięki której możemy nie tylko z łatwością odnieść zasady psychologii jogi do naszego codziennego doświadczenia i pracy, ale również osiągnąć pełen obraz rozdrobnionej tradycji psychologicznej Zachodu, która ujęta w karby zdyscyplinowanej i zorientowanej na rozwój psychologii jogi zaczyna również ujawniać swój aspekt ewolucyjny i uniwersalnoludzki.
Autorom będącym wybitnymi i niezwykle utalentowanymi oraz doświadczonymi psychologami i psychoterapeutami udaje się w tej książce osiągnąć coś, czego nikomu wcześniej nie udało się osiągnąć: z jednej strony z pełnym powodzeniem zaprzęgają praktyczną psychologię jogi do trudnej i mozolnej pracy w charakterze psychoterapeutycznego narzędzia do pracy z najbardziej skomplikowanymi przypadkami umysłowego zapóźnienia; z drugiej – wypracowują ramy pojęciowe umożliwiające obiektywną ocenę i doskonałe rozumienie różnych szkół zachodniej psychologii i psychoterapii, począwszy od Freuda i Junga, a na Frommie i Maslowie skończywszy. Nie ma chyba żadnej znaczącej szkoły współczesnej psychologii, która została by w ich omówieniu pominięta. Efektem ich wysiłków jest jednolity i niezwykle odkrywczy obraz zupełnie nowej psychologii ewolucji, która z jednej strony umożliwia człowiekowi „choremu” pracę terapeutyczną, z drugiej zaś oferuje możliwość dalszego rozwoju i samodoskonalenia osobom „zdrowym” aż do uwolnienia się z więzów kultury werbalno-materialnej i osiągnięcia pełnej emancypacji świadomości aż po największe wyżyny ludzkich możliwości.
Joga i psychoterapia godna jest polecenia zarówno nauczycielom i terapeutom jogi jak i tradycyjnej psychologii i psychoterapii, jak również zwykłym osobom zainteresowanym pogłębianiem swojego rozumienia tych dziedzin – zarówno z punktu widzenia jogicznego jak i psychologicznego, z całą pewnością wniesie ona wiele do rozumienia każdego, kto otwarty jest na nowe perspektywy i nie boi się przełamywania barier i stereotypów w pojmowaniu zawiłości ludzkiej psyche. Dodatkowo może ona wnieść istotny wkład do rozumienia i rozwoju w sztuce medytacji i introspekcji, oferując praktyczne porady i metody treningu.
Spis treści
Przedmowa do wydania polskiegoPrzedmowa
Wstęp
Streszczenie
Rozdział pierwszy
PIĘKNE CIAŁO
Wzajemne oddziaływanie ciała i umysłu
Ekologia ciała a inwazja zarazków
Biologiczne sprzężenie zwrotne a samokontrola
Biologiczne sprzężenie zwrotne a wyczyny jogiczne
Rozdział drugi
ODDECH I ENERGIA
Prawa i lewa strona: uniwersalna rozbieżność
Swarswarodajam: studium energii
Pranajama: dyscyplina zajmująca się kontrolą przepływu energii
Rozdział trzeci
UMYSŁ: UJĘCIE STAROŻYTNE I WSPÓŁCZESNE
Umysł a instynkty
Umysł: wewnętrzny instrument
Umysł sensoryczno - motoryczny (Manas)
Bank pamięci (Ćitta)
Poczucie własnego ,ja” (Ahamkara)
Buddhi
Wyższe powłoki lub „ciała”
Rozdział czwarty
BUDDHI: PRZEWODNIK PO NIEZNANYM
Czym jest świadomość?
Świadomość jako filtr
Pamięć a represja
Umysł nieznany
Modele nieświadomości
Rozdział piąty
SEKRETY SNU
Wola pasywna
Przywiązanie a obawa
Badania nad redukcją niepokojów poprzez medytację
Naukowa ocena wyższych stanów medytacyjnych
Sen a wyższa świadomość
Rozdział szósty
OD PSYCHOZY DO MISTYCYZMU: PODRÓŻ W KIERUNKU JAŹNI
Prototyp przywiązania
Ból a proces przemiany
Psychoza kontra mistycyzm
Ewolucja świadomości: Oddzielenie puruszy od prakryti
Rozdział siódmy
SIEDEM OŚRODKÓW ŚWIADOMOŚCI
Czakramy: wewnętrzny pokój zabaw
I. Czakram korzenia (analny): strach i paranoja
II. Czakram genitaliów: zmysłowość i seksualność
III. Czakram splotu słonecznego: dominacja i uległość
IV. Czakram serca: od emocji do empatii
V. Czakram gardła: odżywianie i kreatywność
VI. Trzecie oko: siedziba wiedzy intuicyjnej
VII. Czakram koronny: najwyższy stan świadomości
Czakramy: joga i psychoterapia
Uwagi końcowe
Aneks
Przykład klinicznego zastosowania jogi w psychoterapii
Przypisy i odnośniki
Indeks
O autorach
Książka
-
ISBN:
978-83-928663-3-6
-
Autor:
Swami Rama,Rudolph Ballentine,Swami Ajaya