Zawarta w „Otologii klinicznej” wiedza dotyczy szeroko rozumianej fizjologii i patologii kości skroniowej oraz narządów słuchu i równowagi. Autorami są lekarze, którzy od wielu lat pracują w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz osoby z rożnych zaprzyjaźnionych i współpracujących ośrodków naukowych tego miasta.
Autorzy bardzo szeroko przedstawiają tematykę przewlekłego zapalenia ucha środkowego, ze stale groźnymi dla życia powikłaniami oraz zagadnienie implantów słuchowych, z którymi poznańska Klinika ma już ponad 30-letnie doświadczenie. Omówiono embriologię kości skroniowej, genetykę niedosłuchu, patomorfologię i biomechanikę ucha środkowego – tak ważne dla zrozumienia zagadnień klinicznych.
W wielu miejscach zawarta jest wiedza z zakresu neurootologii, która bardzo dynamicznie rozwija się w ostatnich dekadach. Dotyczy ona narządu równowagi, implantów pniowych i patologii linii bocznej podstawy czaszki.
Osobny rozdział poświęcony został badaniom screeningowym słuchu u noworodków, bo ostatnie dwie dekady to gwałtowny rozwój tej metody w wykrywaniu niedosłuchu wrodzonego. A Polska jest przecież w światowej awangardzie wprowadzania powszechnych badań słuchu u noworodków.
Książka jest bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów Kliniki.
Książka
-
ISBN:
978-83-7988-350-9
-
Redaktor:
Szyfter Witold
-
Wydanie:
1
-
Rok wydania:
2020
-
Format:
204 x 280
-
Liczba stron:
336
-
Oprawa:
twarda