Gimnastyka kompensacyjno korekcyjna w przedszkolu Zeszyty naukowo - metodyczne
Warszawa 2005, wyd. 1, format 165 x 240 objętość 140 str., oprawa miękka
Opracowanie to stanowić ma, w swoim założeniu, uzupełnienie treści zawartych w podstawowych podręcznikach korektywy. Publikacja jest przede wszystkim efektem obserwacji, spostrzeżeń i doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Starałam się, aby podręcznik zawierał z jednej strony niezbędne treści teoretyczne, z drugiej zaś, aby znalazły się w nim przydatne w pracy z przedszkolakami praktyczne rozwiązania w postaci zestawów ćwiczeń i scenariuszy lekcji. Moją intencją było uchwycenie specyfiki korektywy w przedszkolu, która w odróżnieniu od szkolnej gimnastyki korekcyjnej, rządzi się swoimi prawami. Dołożyłam starań, aby część dotycząca rozwoju psychomotorycznego w znacznym stopniu warunkującego poziom sprawności fizycznej, opracowana została na podstawie wiodących, w tym także najnowszych podręczników psychologii wieku dziecięcego. Moim zamierzeniem była także aktualizacja pewnych treści, znanych z wcześniejszych publikacji dotyczących problematyki wychowania fizycznego w przedszkolu oraz określenie miejsca i roli przedszkolnej korektywy we współczesnym systemie edukacji. Służyć temu mają przede wszystkim rozdziały: „Funkcjonowanie przedszkoli w zreformowanym systemie szkolnictwa", „Potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym związane z procesem posturogenezy" oraz „Przedszkolna korektywa w kształceniu zintegrowanym". Wiele uwagi poświęcono zabawom relaksującym i uspokajającym. Wydaje się to uzasadnione ze względu na nasilające się niekorzystne oddziaływania środowiskowe (hałas, zanieczyszczenia, pośpiech, stres), na które narażeni są również najmłodsi. Konsekwencjami tych zjawisk są coraz częściej występujące wśród dzieci i młodzieży przejawy nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń emocjonalnych. Treści książki są w istocie szersze niż sugeruje tytuł. Rozdziały znajdujące się w jej końcowej części, poświęcone imprezom sportowo - rekreacyjnym przeznaczonym dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz testowaniu sprawności fizycznej przedszkolaków wykraczają nieco poza właściwy temat opracowania. Podobnie jednak jak korektywa i kompensacja mieszczą się one w szeroko rozumianej formule promocji zdrowia oraz są spójne z zadaniami „Strategii rozwoju sportu w Polsce".
Oddając do rąk czytelnika niniejszą książkę, zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpuje ona w pełni omawianej problematyki. Z uwagi na uzupełniający i bardziej praktyczny niż teoretyczny charakter tej publikacji, spośród klasycznych i uniwersalnych ogniw procesu korygowania wad postawy (diagnoza, prognoza, ordynacja, realizacja, epikryza), skupiono się przede wszystkim na realizacji, czyli wykonawstwie programu postępowania korekcyjnego. ( Autorka )
Spis treści
1. FUNKCJONOWANIE PRZEDSZKOLI W ZREFORMOWANYM SYSTEMIE SZKOLNICTWA2. POTRZEBY DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM ZWIĄZANE Z PROCESEM POSTUROGENEZY
3. KOMPENSACJA I KOREKTYWA WŚRÓD FUNKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
4. ROZWÓJ FIZYCZNY I PSYCHOMOTORYCZNY DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
5. WZORZEC PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
6. WADY POSTAWY CIAŁA I PROGRAM ICH KORYGOWANIA.
7. BADANIE I OCENA POSTAWY CIAŁA
8. CECHY SZCZEGÓLNE PRZEDSZKOLNEJ KOREKTYWY
9. ZABAWY I GRY RUCHOWE W PRZEDSZKOLNEJ KOREKTYWIE
10. PRZEDSZKOLNA KOREKTYWA W KSZTAŁCENIU ZINTEGROWANYM
11. ELEMENTY TYPOWYCH ĆWICZEŃ KORYGUJĄCYCH WADY POSTAWY CIAŁA
12. ZABAWY USPOKAJAJĄCE I RELAKSUJĄCE
13. ZESTAWY ĆWICZEŃ I SCENARIUSZE LEKCJI
14. TESTOWANIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
15. IMPREZY SPORTOWO - REKREACYJNE DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
BIBLIOGRAFIA
Książka
-
ISBN:
83-89630-40-0
-
Autor:
Dorota Trzcińska