Zielonka 2010, wyd. 1, format 165 x 235, objętość 208 str., oprawa miękka
Tysiące amatorów sportu używa monitorów pracy serca. Jednak wiedza dotycząca ćwiczeń z takim urządzeniem jest rozproszona. „Trening z pulsometrem” to pierwsza kompleksowa publikacja w języku polskim na ten temat.
Joe Friel obala wiele mitów. Udowadnia, że wyznaczanie stref treningowych na podstawie tętna maksymalnego jest błędem! Wskazuje różnice w użyciu pulsometrów między takimi dyscyplinami sportu jak bieganie, kolarstwo, pływanie czy narciarstwo biegowe. Tłumaczy, jak niwelować niedokładności pomiarów, wynikające z wpływu rozmaitych czynników (temperatury powietrza, odwodnienia czy zmęczenia).
Dzięki tej książce możesz zbudować program treningowy dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb i oparty na wykorzystaniu pulsometru. Joe Friel prowadzi czytelnika za rękę, dając narzędzia do zaprogramowania poprawy kondycji i osiągania coraz lepszych rezultatów w danym sporcie wytrzymałościowym.
We wstępie Joe Friel pisze:
Czy ta książka może ci pomóc? Czy staniesz się szybszy? Czy zniesiesz długodystansowe wyścigi lepiej niż kiedykolwiek wcześniej? Odpowiedzi na wszystkie tego typu pytania zaczynają się od: „To zależy…”. Dla początkujących, to zależy od tego, jak bardzo przyłożą się do pracy według programu, który został przygotowany dla nich w Rozdziale 9. Zależy to też od tego czy znajdziesz czas, żeby stworzyć własny spersonalizowany program treningów. Czy ta książka Ci w tym pomoże? Nie mam wątpliwości, że tak.
Wśród sportowców, z którymi pracowałem metodami przedstawionymi w tej książce, byli: mistrz świata, olimpijczyk, kilku światowej klasy zawodników, mistrzowie kraju, czołowi zawodnicy wyścigów regionalnych, zwycięzcy kategorii wiekowych, ci, którym po raz pierwszy udało się skończyć maraton i tacy, którzy poczynili ogromne postępy. Wszyscy oni opierali się na tym programie.
Spis treści
Rozdział 1: Twój pulsometrJak działa pulsometr, jakie posiada funkcje, jakie są modele.
Rozdział 2: Twoje tętno
Serce, tętno, fizjologia.
Rozdział 3: Pierwsze kroki
Dlaczego nie trenować według tętna maksymalnego, czym jest próg mleczanowy, jak go wyznaczyć, zakresy treningowe w danym sporcie.
Rozdział 4: Poza podstawy
Próg aerobowy, tętno a tempo i moc. Monitorowanie efektywności treningu.
Rozdział 5: Wykorzystanie stref tętna
Struktura sesji treningowej i typy ćwiczeń w poszczególnych strefach tętna.
Rozdział 6: Triada Treningowa i tętno
Triada treningowa – wytrzymałość, siła, umiejętności szybkościowe oraz zdolności zaawansowane.
Rozdział 7: Równowaga między odpoczynkiem a stresem
Zmęczenie, regeneracja, poziom i częstotliwość obciążenia, przetrenowanie, superkompensacja.
Rozdział 8: Periodyzacja i Szczyt Formy
Periodyzacja treningu – makro-, mezo- i mikrocykle.
Rozdział 9: Kompletny program treningu z pulsometrem
Układanie kompletnego planu treningowego w danym sporcie.
Książka
-
ISBN:
978-83-930794-0-7
-
Autor:
Joe Friel