Dyscyplina w szkole. Praktyczny przewodnik do skutecznego nauczania to bardzo ciekawa książka o tym, jak sobie radzić z dyscypliną w klasie. To praktyczne wskazówki: jakiego używać języka, jak na uczniów wpływa nasz język ciała, jak zachowania uczniów wpływa na nas i co wtedy robimy, a czego robić nie warto, i co najważniejsze – jak sobie wzajemnie w szkole pomóc, aby nie zwariować, a przeciwnie: wynieść z naszej pracy pełne zadowolenie, rozwijać uczniów, rozwijać siebie i sprawić, by nasi uczniowie jako dorośli ludzie zapamiętali nas jako tych, którzy byli mądrymi przewodnikami, a nie bezdusznymi czy bezradnymi kontrolerami. Nie jest to łatwe: wymaga opanowania trudnych umiejętności, ale warte jest włożonego w to wysiłku.
Autor, Bill Rogers, jest specjalistą konsultantem w sferze kierowania zachowaniem uczniów w szkole i wierzymy, że jego mądrość i doświadczenie pomogą Wam rozwiązać niejeden trudny problem.
Autor odwołuje się w książce do australijskiego systemu oświaty i australijskich realiów. Jest to jednak sprawa drugorzędna: problemy wychowawcze są uniwersalne. Jeśli więc mowa o klasie dziesiątej, to to w polskim systemie oświaty, otrzymamy pierwszą klasę liceum, chodzi więc o uczniów około szesnastoletnich.
Drugorzędną sprawą jest również podział roku szkolnego w Australii na cztery semestry. Nie są też w polskim szkolnictwie stosowane wspomniane w książce niektóre elementy rozwoju zawodowego czy hierarchii wewnątrzszkolnej, ale też nie o to chodzi: kolega mentor to po prostu starszy, doświadczony nauczyciel, który dzieli się swoją wiedzą z młodszym kolegą: chodzi o sposób, w jaki to robi. Być może opisane tu rozwiązania natchną niektóre szkoły do zaadaptowania ich w swej wewnętrznej polityce i włączenia ich w swoją kulturę. Opisane przypadki są z życia wzięte: miały miejsce naprawdę. Zastosowane rozwiązania też miały miejsce naprawdę. W polskich szkołach podobne sytuacje zapewne również wielokrotnie mają miejsce, więc sposób wyjścia z nich wart jest rozważenia.
Dyscyplina w szkole to poradnik, który na pewno powinien znaleźć miejsce w każdej szkolnej bibliotece.