Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Janusz Szopa, Aleksandra Budzisz
Waga produktu: 0.227 kg
EAN: 9788364036729
Wysyłka od: 9.00 PLN
Wydawca: AWF Katowice
Wstęp
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy tom z serii „Joga w Kontekstach Kulturowych”. Tytuł serii jest zbieżny z tytułem cyklicznej konferencji, która od 2014  odbywa się w Katowicach z inicjatywy Katediy Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach . Nie jest to jednak tom pokonferencyjny, lecz publikacja, która powstała jako efekt spotkań i wspólnych dyskusji. O tym, że dyskusje były potrzebne i wyczekiwane, świadczyć może liczne grono słuchaczy, związanych nie tylko ze środowiskiem akademickim.
Joga jest zjawiskiem kulturowym o bardzo długiej tradycji. Jej początki - by użyć wyświechtanej, ale w tym przypadku niezwykle trafnej metafory - giną w pomroce dziejów. Pierwotnie związana z Azją - przeniknęła do wielu kultur świata i zyskała w nich nowe, odmienne od tradycyjnych, formy; z jej wpływów nie zawsze nawet zdajemy sobie sprawę. Ludzie Zachodu interesują się nią (albo przynajmniej się z nią „oswajają”) od kilku stuleci, w wielu krajach ma już lokalną historię - pisaną nie tylko przez zwolenników, ale także przeciwników. Wciąż budzi jednak kontrowersje i polaryzuje stanowiska, ponieważ jak każde długotrwałe zjawisko, ma różne oblicza i aspekty. Wywołuje zatem różnorakie wyobrażenia, nie sposób zatem o niej mówić i pisać z jednej tylko perspektywy.
To przekonanie towarzyszyło nam, gdy zapraszaliśmy do dyskusji badaczy reprezentujących różne dyscypliny i specjalności naukowe, interesowała nas bowiem sieć zagadnień związanych z wieloma postaciami i przejawami jogi.
Nie stroniliśmy od pytań o charakterze historycznym, ale przede wszystkim interesowały nas problemy bliższe współczesności - w tym najszerzej pojęta polska refleksja nad jogą.
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli naukowcy z różnych ośrodków, związani z uczelniami różnego typu: akademiami wychowania fizycznego, uniwersytetami, a także politechnikami. Wśród nich byli nie tylko tacy, dla których joga jest głównym problemem badawczym, bądź praktyczną metodą samorozwoju ale także ci, którzy jogą zajmują się kontekstualnie - na marginesie innych prac. Część przyjechała na konferencję by zaprezentować swoje osiągnięcia i przedyskutować je ze zgromadzonymi, inni nadesłali swoje prace.
Chcemy, by referaty prezentowane podczas konferencji i artykuły zamieszczane w kolejnych tomach były pretekstem do rozmowy i namysłu. Zapraszamy do lektury i spotkania.
Anna Gomóła, Janusz Szopa

Spis treści

Wstęp
Gomóła Anna (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
Szopa Janusz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Ramakriszna a nie Ramaczaraka. Wizja jogi Jana Starży- Dzierżbickiego
Gomóła Anna (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Hatha joga jako profilaktyka w schorzeniach kręgosłupa
Dziadkiewicz Michał (Politechnika Częstochowska),
Ulfik Agnieszka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach).
Postrzegania własnego ciała wobec stresu
Budzisz Aleksandra (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), Nawrocka Monika (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Kobieca cielesność w kulturze współczesnej w kontekście powiązań między jogą a feminizmem
Baniecka Ewa (Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku)
Poszukiwanie równowagi. Radża-joga w ujęciu Eugeniusza Polończyka
Kamila Gęsikowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Dlaczego joga nie jest akceptowana przez Kościół Katolicki w Polsce? - próba analizy w ujęciu religioznawczym.
Lesław Kulmatycki (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
Czy joga może być pomocna w poszukiwaniu niereligijnej duchowości?
Lesław Kulmatycki (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Książka

  • ISBN: 

    978-83-64036-72-9

  • Redaktor: 

    Janusz Szopa, Aleksandra Budzisz

  • Wydanie: 

    1

  • Rok wydania: 

    2016

  • Format: 

    170 x 240 mm

  • Liczba stron: 

    123

  • Oprawa: 

    Miękka

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss