Zamysłem Autorów‒lekarzy praktyków, którzy uczestniczyli w opracowywaniu niniejszej książki było dzielenie się doświadczeniem z zakresu jednej z najpowszechniej stosowanych procedur terapeutycznych, jaką jest płynoterapia. W pierwszej części książki możecie Państwo prześledzić historię wykorzystywania płynoterapii w medycynie, przypomnieć sobie podstawowe informacje na temat równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, fizjologii układu krążenia oraz zapoznać się z farmakologią obecnie stosowanych płynów dożylnych. Druga część książki jest poświęcona praktycznym aspektom prowadzenia płynoterapii, przy czym szczególny nacisk położono na zagadnienia związane z płynoterapią w okresie okołooperacyjnym, w urazach wielonarządowych czy w pediatrii. Dużo miejsca poświęcono technikom monitorowania płynoterapii. Autorzy mają nadzieję, że niniejsza książka stanie się cenną pomocą w codziennej praktyce klinicznej anestezjologów i intensywistów, chirurgów, internistów, pediatrów, lekarzy medycyny ratunkowej i przedstawicieli pozostałych dyscyplin medycznych, którzy na co dzień pracują z pacjentami wymagającymi podaży płynów drogą dożylną.
Dr hab. Mirosław Czuczwar
Mam przyjemność polecić drugą (w języku polskim) książkę poświęconą płynoterapii. Pierwszą, jak pamiętamy, był podręcznik Pani Profesor Grażyny Durek. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że dysponujemy coraz większą wiedzą na temat tego, co, komu i w jakiej objętości przetaczać. Wiedza ta powoli przestaje być „wiedzą tajemną”, która była nierzadko oparta jedynie na doświadczeniu medyka zlecającego konkretne procedury. Co najważniejsze ‒ zaczęliśmy wierzyć, że właściwie dobrana płynoterapia ma wpływ na wynik leczenia ciężko chorych ludzi. Płyny infuzyjne i ich skład to jedno, a stan chorego w szerokim tego słowa znaczeniu – drugie. Rodzaj schorzenia i charakter podjętej terapii to trzeci aspekt, wreszcie czwartym jest należyte monitorowanie chorego przy wykorzystaniu wielu instrumentów: badań laboratoryjnych, monitorów hemodynamicznych czy ultrasonografii. Wybór płynów infuzyjnych to jedna ze składowych terapii, czynnik ‒ pośród wielu innych ‒ decydujący o efekcie końcowym, którym chcielibyśmy, aby było wyzdrowienie chorego człowieka. Autorzy rozdziałów są lekarzami praktykami ‒ na co dzień stoją przy łóżkach ciężko chorych ludzi, zabrali zatem głos w kwestiach, na których się znają najlepiej.
Dr hab. Waldemar Machała
Spis treści:
Cz. I. Fizjologia układu krążenia w kontekście płynoterapii
Krótka historia płynoterapii (Mirosław Czuczwar, Bartosz Kudliński)
Krążenie żylne (Jan Adamski, Bartosz Kudliński)
Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w kontekście prowadzonej płynoterapii (Piotr Nowakowski)
Charakterystyka wodnych roztworów krystaloidów (Jan Adamski)
Koloidy (Mirosław Czuczwar)
Cz. II. Płynoterapia w szczególnych sytuacjach klinicznych
Płynoterapia na podstawie protokołów przyspieszonego zdrowienia po zabiegach chirurgicznych (Mirosław Czuczwar)
Monitorowanie płynoterapii okołooperacyjnej (Marcin Ligowski, Bartosz Kudliński)
Ultrasonografia point-of-care w monitorowaniu płynoterapii (Piotr Nowakowski, Wojciech Wierzejski)
Płynoterapia u pacjentów po urazach (Cezary Pakulski)
Płynoterapia u noworodków, niemowląt i dzieci (Marzena Zielińska, Alicja Bartkowska-Śniatkowska, Magdalena Juzwa-Sobieraj)
Parametry
-
Tytuł:
Płynoterapia Przewodnik kliniczny
-
ISBN:
9788394557379
-
Autor:
Alicja Bartkowska-Śniatkowska, Magdalena Juzwa-Sobieraj, Marzena Zielińska, Jan Adamski, Mirosław Czuczwar, Bartosz Kudliński, Marcin Ligowski, Cezary Pakulski, Piotr Nowakowski, Wojciech Wierzejski
-
Redaktor:
Mirosław Czuczwar
-
Rok wydania:
2021
-
Numer wydania:
1
-
Liczba stron:
292
-
Szerokość produktu:
11.5
-
Wysokość produktu:
19
-
Okładka:
miękka