Pozaustrojowe natlenowanie krwi, zwane również ECMO, jest kluczową formą wsparcia czynności życiowych u pacjentów z niewydolnością oddechową, ciężką postacią ARDS, COVID-19 i wstrząsem kardiogennym, której popularność bardzo szybko wzrasta na całym świecie.
Terapia ECMO może zarówno ratować życie, jak i zmieniać sposób sprawowania opieki nad pacjentem, lecz jej efektywne zastosowanie wymaga przestrzegania szczegółowych wytycznych.
Mechanizm działania ECMO jest zwodniczo prosty – aparat wypompowuje krew z organizmu człowieka, wprowadza do niej tlen, po czym zwraca ją do krwiobiegu. Skąd zatem biorą się trudności? Dlaczego w wielu placówkach wyposażonych w ECMO nie stosuje się tego rodzaju wspomagania w odpowiedni sposób? I dlaczego tak wielu przedstawicieli personelu medycznego, zajmującego się pacjentami na oddziałach ECMO nie zawsze potrafi właściwie zareagować na pojawiające się problemy? Książka powstała po to, aby udzielić odpowiedzi na te pytania. Zawiera przystępnie sformułowane praktyczne wskazówki, dotyczące codziennego korzystania z ECMO przy łóżku pacjenta. Dr Jeffrey DellaVolpe przedstawia zasady rządzące stosowaniem ECMO, ilustrując je praktycznymi uwagami, które opracował na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń. Ich bardzo przystępna prezentacja ułatwia zrozumienie wszystkich szczegółów tej złożonej terapii.
W publikacji:
• omówienie terapii ECMO u krytycznie chorych pacjentów (kwalifikacja, wskazania, przeciwwskazania), od podstawowych informacji naukowych do zaawansowanych koncepcji i zależności;
• prezentacja podstawowych cech fizjologii organizmu człowieka w kontekście ECMO, ich rola w leczeniu pacjentów z ciężką niewydolnością krążeniową i oddechową;
• kluczowe zagadnienia, takie jak miareczkowanie przepływu krwi, miareczkowanie gazu omiatającego, wykorzystanie respiratora u pacjenta poddawanego terapii ECMO, a także profilaktyka przeciwzakrzepowa i leczenie krwawień.
Spis treści:
CZĘŚĆ I FIZJOLOGIA
1 Podaż i zużycie tlenu 2
2 Wstrząs 15
3 Rozpoznawanie wstrząsu 32
4 Hipoksja 39
5 Kłopoty z DO2 – Czy nasza interwencja pomogła pacjentowi? 49
CZĘŚĆ II PODSTAWY ECMO
6 Wprowadzenie do podstaw ECMO 62
7 Wskazania i kryteria kwalifikacji pacjentów do wspomagania ECMO 73
8 Konfiguracje obwodu ECMO 83
9 Części składowe, czujniki i dostęp do obwodu 100
CZĘŚĆ III FIZJOLOGIA ECMO
10 Dynamika przepływu krwi 114
11 Parametry membrany 128
12 Fizjologia ECMO żylno-żylnego 140
13 Fizjologia ECMO żylno-tętniczego 151
14 Fizjologia wstecznego przepływu krwi 161
15 Fizjologia ECMO żylno-tętniczego z dostępu centralnego 176
CZĘŚĆ IV POSTĘPOWANIE Z PACJENTEM PODDAWANYM TERAPII ECMO
16 Wprowadzenie do zasad postępowania z pacjentem poddawanym terapii ECMO 186
17 Miareczkowanie przepływu krwi 190
18 Miareczkowanie przepływu gazu w oksygenatorze 200
19 Rola respiratora w terapii ECMO 210
20 Profilaktyka przeciwzakrzepowa i leczenie krwawienia 221
21 Farmakokinetyka 238
Skorowidz 251
Parametry
-
Tytuł:
Ecmo
-
ISBN:
9788367447959
-
Autor:
J. DellaVolpe
-
Redaktor:
M. Czuczwar
-
Rok wydania:
2024
-
Numer wydania:
1
-
Liczba stron:
255
-
Szerokość produktu:
16.5
-
Wysokość produktu:
23.5
-
Okładka:
miękka