Warszawa 2010, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 41 str., oprawa miękka
Wzrost ilości osób starszych w społeczeństwach rozwiniętych spowodował nacisk na profilaktykę geriatryczną, której głównym celem jest ochrona zdrowia i zapobieganie przedwczesnej, patologicznej starości oraz niedołęstwu starczemu. Temu też służą placówki dydaktyczne (kluby seniorów czy uniwersytety trzeciego wieku) i opiekuńczo-lecznicze (przychodnie lekarskie i domy starców) dla osób w podeszłym wieku, których celem jest poprawa jakości życia osób starszych. Jedną z takich placówek jest założony na ALMAMER Uniwersytet Trzeciego Wieku, z którego słuchaczami autorka spotykała się w ramach zajęć dydaktycznych.
Podstawowym zadaniem UTW jest włączenie osób dorosłych po okresie aktywności zawodowej do systemu kształcenia ustawicznego, m.in. poprzez szerzenie profilaktyki zdrowotnej i umożliwianie spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. A wiedza związana z wieloaspektowym pozytywnym wpływem aktywności fizycznej na organizm człowieka w każdym wieku, również we wszystkich fazach starości, wiąże się z profilaktycznym i terapeutycznym wpływem rekreacji na organizm jako całość.
Zaletami niniejszej publikacji są: przystępny język, skrótowe ujęcie najważniejszych informacji, ale również - co powinno najbardziej zainteresować odbiorców -odniesienie się do badań przeprowadzonych na grupie rówieśniczej.
Z recenzji prof. dr. hab. Wiesława Siwińskiego
Spis treści
WprowadzenieRozdział 1
Sprawność funkcjonalna ludzi w wieku starszym
Rozdział 2
Rola aktywności fizycznej w utrzymaniu psychofizycznych możliwości
ludzi w starszym wieku
Rozdział 3
Badanie wpływu aktywności fizycznej na kondycję psychofizyczną
ludzi w wieku emerytalnym
Badanie i metody badawcze
Wyniki badań
Rozdział 4
Aktywność ruchowa osób starszych a ich sprawność psychofizyczna .
Podsumowanie
Bibliografia
Spis tabel
Streszczenie
Książka
-
ISBN:
978-83-6264-403-2
-
Autor:
Małgorzata Merska