-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.TWP w Szczecinie
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Szczecin 2009, wydanie 1, format 145 x 205 , objętość 165 str., oprawa miękka
W niniejszej książce zawarto wiedzę dotyczącą wybranych zagadnień dydaktyki szkoły wyższej. Znalazły się w niej przemyślenia autora z wcześniejszych publikacji, rozsianych po różnych czasopismach, często już niedostępnych, i pracach zbiorowych. Autor chciał uchronić je od zapomnienia i udostępnić szerszemu ogółowi.
Publikacja ta ma na celu wzbogacenie literatury dotyczącej dydaktyki akademickiej. Cechą zawartych w niej tekstów jest ich związek z rzeczywistością edukacyjną i praktyką kształcenia, jako że autor przez kilkadziesiąt lat pracował jako nauczyciel akademicki, brał czynny udział w seminariach i konferencjach naukowych poświęconych problematyce szkolnictwa wyższego. Ponadto przez kilkanaście lat kierował Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla młodych nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Szczecińskim, prowadząc wykłady z dydaktyki szkoły wyższej. Jest również autorem publikacji z tego zakresu .
Niektóre teksty powstawały na bazie badań własnych autora, a następnie podlegały weryfikacji opartej na konfrontacji poglądów z praktyką kształcenia. Z uwagi na to, że poszczególne teksty powstawały w różnym czasie, nie można było uniknąć powtórzeń pewnych stwierdzeń.
Podział wybranego materiału na trzy rozdziały był spowodowany podobieństwem zawartych w nich treści. W rozdziale pierwszym umieszczono teksty dotyczące przemian w dydaktyce akademickiej, którym przyświeca dobra dydaktyka szkoły wyższej. Teksty zawarte w rozdziale drugim dotyczą różnych aspektów metod kształcenia w szkole wyższej. Ich ideą było promowanie metod aktywizujących studentów w procesie dydaktycznym, a także umiejętności samodzielnego studiowania. Na uwagę zasługuje tu tekst dotyczący form kształcenia i propozycje różnorodnych ćwiczeń jako podstawowej formy pracy nauczyciela akademickiego ze studentami. W trzecim rozdziale zawarto problematykę dotyczącą pedagogicznego doskonalenia nauczycieli akademickich. Trzeba z przykrością stwierdzić, iż doskonalenie jest nadal niedoceniane, a to, z kolei, rzutuje na poziom kształcenia studentów.
Zaprezentowane w zbiorze teksty przyczynią się zapewne do unowocześnienia procesu dydaktycznego i podniesienia jakości kształcenia.
Spis treści
WstępRozdział 1.
PRZEMIANY w DYDAKTYCE SZKOŁY WYŻSZEJ
Kierunki zmian w dydaktyce szkoły wyższej
Nauczyciele akademiccy wobec przemian edukacyjnych
Tendencje przemian w dydaktyce szkoły wyższej
Ku dobrej dydaktyce akademickiej
Zagrożenia dla wartości w edukacji akademickiej
Rozdział 2.
METODY i FORMY KSZTAŁCENIA
Metody aktywizujące w szkole wyższej
Organizacyjne formy kształcenia w szkole wyższej
Niektóre aspekty samodzielnego studiowania w świetle badań
Rozdział 3,
DOSKONALENIE PEDAGOGICZNE NAUCZYCIELI AKADEMICKICH
Kształtowanie postawy twórczej młodych
nauczycieli akademickich
Przygotowanie pedagogiczne nauczycieli akademickich
a samodzielne studiowanie
Doskonalenie pedagogiczne nauczycieli akademickich.
Problem otwarty
Pedagogiczna edukacja ustawiczna nauczycieli akademickich
Kształcenie ustawiczne w raportach oświatowych
O nowy kształt edukacji nauczycielskiej
Bibliografia
Książka
-
ISBN:
978-83-87561-28-4
-
Autor:
Franiszek Bereźnicki