Warszawa 2008, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 251 str., oprawa miękka
Wypoczynek dzieci i młodzieży jest nieodzownym elementem procesu edukacyjnego. Od niego zależy między innymi efektywność nauki, z czego nie do końca zdają sobie sprawę nauczyciele, rodzice, jak również same dzieci. Zatem nie tylko jakość kształcenia jest ważna, ale zachowywanie proporcji pracy umysłowej do wysiłku fizycznego, co stanowi o fizjologicznych walorach całego procesu kształcenia.
Proces szkolny zawiera co prawda elementy edukacji fizycznej w postaci przede wszystkim lekcji wychowania fizycznego, jednak ilość oferowanego ruchu jest niewystarczająca. Przekonać się o tym można po szybkości regeneracji organizmu po dłuższych weekendach, wyjazdach w teren, zabawach ruchowych, pracy fizycznej czy pobycie na zgrupowaniach sportowo-rekreacyjnych, kiedy to sprawność umysłowa i fizyczna człowieka znacząco się polepsza, niezależnie od fazy ontogenetycznej, w jakiej on się znajduje.
Dorastanie organizmu ma swoją specyfikę - procesy zmęczeniowe następują szybciej niż w organizmie dorosłego człowieka, stąd efektywność wypoczynku poza murami szkolnymi jest istotnym elementem postępów w szkole i rozwoju umysłowo-somatycznego. Nie jest możliwe, aby uczeń czynił znaczące postępy w szkole bez istotnej regeneracji fizycznej, dlatego organizowanie śródszkolnych wyjazdów - szczególnie poza wysoko zurbanizowane środowisko - jest znaczącym środkiem profilaktyki zdrowotnej i postępów w nauce. Jedną z form takiego wypoczynku jest system tzw. Zielonych lub Białych Szkół organizowanych dla dzieci i młodzieży uczących się.
Książka
-
ISBN:
978-83-60197-64-6
-
Autor:
Justyna Kościelnik