Interdyscyplinarne uwarunkowania treningu sportowego dzieci i młodzieży
Warszawa 2012, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 580 str., oprawa twarda
Treść monografii skierowano do osób aktywnie uczestniczących we wszechstronnym rozwoju dzieci i młodzieży, a więc rodziców najbardziej zainteresowanych własnym dzieckiem, jak też nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów, trenerów, działaczy, a także zawodników. Podjęto w niej wiele zagadnień dotyczących zawodników światowej elity, prezentując ich drogę do sukcesów i sposoby pokonywania trudności powstających na tej drodze.
W monografii podjęto wiele problemów niezwykle ważnych, pomijanych w teorii wychowania fizycznego i sportu, jak też w publikacjach dotyczących aktywności ruchowej dzieci i młodzieży. Wśród nich wyjątkowo dużo miejsca przeznaczono na mało dotychczas opisane uwarunkowania efektywności nauczania i doskonalenia techniki sportowej umożliwiające uruchomienie nie wykorzystanych dotychczas rezerw. Wśród nich znalazły się: relacja rytmiki ruchu z rytmem oddychania, znaczenie zdolności rozluźniania mięśni w technice ruchów, rola samowychowania w treningu sportowym, symetria i symetryzacja techniki sportowej, wpływ wrażeń kinestetycznych na szybkość opanowywania ruchów, miejsce osobników leworęcznych w procesie treningu sportowego, okresy sensytywne i krytyczne w rozwoju ontogenetycznym, forma i treść techniki, przygotowanie teoretyczne, przyczyny powstawania błędów w nauczaniu techniki, zapobieganie im i sposoby ich usuwania, ćwiczenia imitacyjne i wiele innych. Nie pominięto też zagadnień trudnych i dyskusyjnych, a jednocześnie wyjątkowo aktualnych, np. celowości podziału dyscyplin sportowych na męskie i żeńskie.
(opracowano na podstawie Przedmowy do monografii: W. Starosta. Interdyscyplinarne uwarunkowania treningu sportowego dzieci i młodzieży. Biblioteka MSMS – Vol. 37. Międzynarodowe Stowarzyszenie Motoryki Sportowej, Warszawa 2012).
Spis treści
Część 1 - charakterystyka treningu sportowego dzieci i młodzieży1. Zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem zajęć sportowych
2. Podstawy specjalizacji sportowej
3. Zajęcia treningowe młodych zawodników
4. Przygotowanie młodych sportowców do udziału w zawodach
5. Nauczanie i doskonalenie techniki sportowej
Część 2 - podstawowe warunki treningu sportowego dzieci i młodzieży
6. Biorytmy i sport
7. Sport i klimat
8. Warunki życia i sport
9. Zapobieganie chorobom l urazom
Część 3 - podstawowe założenia szkolenia dzieci i młodzieży, dobór kandydatów do sportu oraz kontrola procesu treningowego
10. Kontrola procesu treningu
11. Trening dzieci l młodzieży w wieloletnim szkoleniu sportowym
12. Sposoby ujawniania predyspozycji do uprawiania sportu
13. Piśmiennictwo
14. Indeks autorów
15. Załączniki
16. Informacja o międzynarodowym stowarzyszeniu motoryki sportowej oraz jego biblioteka
Książka
-
ISBN:
978-83-62045-17-4
-
Autor:
Włodzimierz Starosta