Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Łukasz Bojkowski
Waga produktu: 0.1 kg
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: Asystent Trenera

Celem poradnika jest zwrócenie uwagi na konstruktywne postawy rodzicielskie i trenerskie mające wpływać na harmonijny rozwój młodych zawodników, zdobywanie i rozwianie różnorodnych kompetencji, kształtowanie pozytywnych zachowań oraz zaspakajanie podstawowych potrzeb – sportowych, społecznych, intelektualnych czy emocjonalnych. Tym samym, opisano wybrane działania opiekunów, które nawiązują do charakterystyk długotrwałych procesów rozwojowych, wybranych programów optymalnego szkolenia sportowego, zweryfikowanych teorii psychologicznych, zasad podkreślających użyteczność pozytywnych nastawień (aspekt poznawczy) oraz działań (aspekt behawioralny).

Autor publikacji „Jak wspierać rozwój młodego sportowca. 10 zasad dla rodzica i trenera” w praktyczny sposób przedstawia usystematyzowany zbiór wskazówek opisanych w dziesięciu punktach, które ukierunkowują uwagę czytelników na elementarne aspekty wspierania rozwoju, w tym: naukę radzenia sobie z porażkami, akceptację i wzmacnianie, zwracanie uwagi na emocje, reguły dotyczące aktywnego słuchania oraz udzielania konstruktywnych komunikatów (wymogów, krytyki i pochwał), kształtowanie ufności we własne siły, określanie zasobów, rozwijanie tolerancji, wytrwałości, motywacji do działania czy budowanie relacji. Pracę kończy spis polecanego piśmiennictwa opierającego się na ponad 50 polskich i zagranicznych tytułach prac, książek, artykułów psychologicznych oraz szkoleniowych.

Niniejsza publikacja zawiera wiele rozwiązań i wskazówek dla rodziców, jak też dla trenerów. Szczególnie dzisiaj, kiedy tak łatwo widzieć brak kompetencji i złą wolę u innych, a nie dostrzegać własnych niedostatków. Zacznijmy od samych siebie. Książka jest zbiorem wytycznych, które sprawią, że proces wychowania oraz ukształtowania młodych zawodników i zawodniczek będzie pełniejszy, bardziej świadomy, oparty na kompetencjach i pozytywnych wartościach.

Spis treści:

Przedmowa
Wprowadzenie
CZĘŚĆ 1
ROLA RODZICA W WYCHOWANIU SPORTOWYM DZIECKA
CZĘŚĆ 2
DEKALOG POSTĘPOWANIA RODZICA MŁODEGO SPORTOWCA
Daj dziecku czas na rozwój i nie porównuj go z innymi
Pamiętaj, że trening to przede wszystkim zabawa
Rozmawiaj i pozwól doświadczyć porażki
Słuchaj aktywnie
Chwal za określone zachowania
Przekazuj krytykę poprzez konstruktywną informację zwrotną
Współpracuj z trenerem
Bądź pozytywnym kibicem, a nie sędzią z trybun
Ucz samodzielności i tolerancji
Pomóż wyznaczać cele
CZĘŚĆ 3
PODSUMOWANIE
Piśmiennictwo

Parametry

 • Tytuł: 

  Jak wspierać rozwój młodego sportowca 10 zasad dla rodzica i trenera

 • ISBN: 

  9788394741013

 • Autor: 

  Łukasz Bojkowski

 • Rok wydania: 

  2020

 • Numer wydania: 

  1

 • Liczba stron: 

  63

 • Szerokość produktu: 

  14.5

 • Wysokość produktu: 

  20.5

 • Okładka: 

  miękka

Inne tytuły z tej serii: