Wiedza instruktora rekreacji ruchowej jest niezbędna w efektywnym prowadzeniu zajęć. Dla instruktora niezwykle istotne okazują się również: znajomość techniki wykonania ruchu, podstawowe zasady bezpieczeństwa ćwiczeń w treningu rekreacyjnym czy też metodyka nauczania. Nieadekwatna do potrzeb liczba godzin kursów instruktorskich nie sprzyja pełnemu przekazaniu wiadomości, a spory koszt specjalistycznych szkoleń zazwyczaj ogranicza dalszy rozwój instruktora.
Obecnie na rynku polskim istnieje kilka podręczników polsko-i obcojęzycznych o tematyce wellnessu, fitnessu czy aerobiku. Jednakże w swojej dotychczasowej pracy niejednokrotnie spotykałyśmy się z problemem zebrania i usystematyzowania wiadomości z omawianego zakresu. Celem niniejszego opracowania jest zatem zamieszczenie interesujących i najbardziej poszukiwanych przez instruktorów informacji oraz połączenie treści teoretycznych z praktyką stosowaną w zajęciach. Pozycja Fitness - nowoczesne formy gimnastyki. Podstawy teoretyczne, którą oddajemy w Państwa ręce, zawiera informacje niezbędne w pracy każdego instruktora aerobiku, zarówno początkującego, jak i doskonalącego swoje umiejętności zawodowe.
Struktura pracy i układ rozdziałów ułatwiają znalezienie poszukiwanych zagadnień. W pierwszej części wyjaśniono znaczenie pojęć wellness, fitness i aerobik oraz podano ich krótki rys historyczny. Przedstawiono również klasyfikację ćwiczeń fitness przy muzyce, stosując dla nich podział według celu i charakteru na zajęcia: wzmacniające aparat ruchu, krążeniowo-oddechowe, rozciągające i uspokajające, wytrzymałościowo-siłowe (mieszane) oraz integrujące ciało i umysł (Mind & Body). W pracy instruktora istotne znaczenie odgrywa znajomość tych form, gdyż osoby uczestniczące w zajęciach fitnessu często zadają pytania na temat znaczenia nazw lekcji aerobiku i efektów, jakich można się po nich spodziewać. Dlatego też autorki w kilku zdaniach omówiły najpopularniejsze formy aerobiku. Kolejne rozdziały dotyczą już szczegółowej analizy podstawowych zagadnień związanych z prowadzeniem treningu fitnessu przy muzyce.
W rozdziale drugim omówione zostały zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy wykonywaniu ćwiczeń ze zwróceniem szczególnej uwagi na prawidłową postawę, stosowane pozycje wyjściowe, ruchy niewskazane w rekreacji oraz czynniki zewnętrzne wpływające na jakość i bezpieczeństwo zajęć.
Kolejną część niniejszego wydania poświęcono teoretycznym podstawom budowy utworu muzycznego oraz strukturze ścieżki dźwiękowej stosowanej w zajęciach aerobiku. Znajomość tych zasad wraz z umiejętnością wykorzystania fraz muzycznych umożliwiają płynne prowadzenie zajęć przy muzyce.
Rozdział czwarty dotyczy sposobów komunikowania się (werbalnego i niewerbalnego) instruktora z ćwiczącymi stosowanymi w lekcji aerobiku oraz obejmuje krótką analizę specyficznych umiejętności i predyspozycji instruktora.
W następnym rozdziale omówiono kroki bazowe charakterystyczne dla aerobiku i stepu oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Dla zrozumienia ich przebiegu w rozdziałach dotyczących techniki wykonywania ćwiczeń umieszczono zdjęcia ilustrujące poszczególne fazy ruchu wraz z krótkim ich opisem. Informacje dotyczące istotnych elementów wykonywania ćwiczeń zostały przedstawione w formie krótkich równoważników zdań (haseł), które prowadzący może z łatwością zastosować podczas zajęć. Czytelnik znajdzie tu też bardzo często poszukiwane przez instruktorów przykłady modyfikacji ćwiczeń.
W kolejnym rozdziale opisano strukturę choreografii zajęć o charakterze krążeniowo-oddechowym oraz sposoby jej konstruowania i urozmaicania.
Osobny rozdział poświęcono budowie lekcji aerobiku. Szczegółowo opisano jej części (wstępną, główną i końcową), które charakteryzują się zróżnicowaniem ze względu na stosowaną formę ruchu.
Rozdział dziewiąty zawiera omówienie najbardziej popularnych narzędzi dydaktycznych i metod nauczania stosowanych w aerobiku.
W ostatniej części podręcznika opisano korzyści wynikające z systematycznego uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych, wśród których fitness odgrywa zasadniczą rolę ze względu na jego różnorodność i dostępność.
Wyrażamy nadzieję, iż publikacja znacząco ułatwi pracę instruktorów aerobiku, pozwoli na usystematyzowanie ich wiedzy oraz przyczyni się do popularyzacji zajęć przy muzyce w szkołach i klubach fitnessu.
Spis treści
Wstęp1. Aerobik w strukturze fitnessu i wellnessu
1.1. Omówienie pojęć: wellness, fitness i aerobik
1.2. Charakterystyka wybranych form aerobiku
2. Zasady bezpieczeństwa
2.1. Postawa i ułożenie poszczególnych części ciała
2.2. Pozycje wyjściowe i analiza ćwiczeń z elementami ryzyka
2.3. Zewnętrzne czynniki wpływające na bezpieczeństwo zajęć aerobiku
3. Rola muzyki w zajęciach aerobiku
3.1. Komponenty muzyki
3.2. Wykorzystanie frazy muzycznej w zajęciach aerobiku
4. Komunikacja
4.1. Przekaz werbalny
4.2. Przekaz niewerbalny oraz specyficzne umiejętności i predyspozycje instruktora
5. Kroki podstawowe w zajęciach fitnessu przy muzyce
5.1. Aerobik
5.2. Step aerobik
6. Terminologia, technika wykonania ćwiczeń wzmacniających i rozciągających
6.1. Przykłady ćwiczeń wzmacniających i rozciągających
6.2. Wybrane ćwiczenia łączące ciało i umysł (Mind & Body)
7. Choreografia w zajęciach aerobiku
7.1. Struktura choreografii
7.2. Elementy zróżnicowania (wariacji) choreografii
8. Tok lekcji
9. Intensywność zajęć aerobiku
10. Metodyka nauczania
10.1. Charakterystyka metod nauczania
10.2. Narzędzia dydaktyczne
11. Korzyści wynikające z regularnego uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych
11.1. Wpływ uczestnictwa w zajęciach fitnessu na wybrane składowe sprawności fizycznej
11.2. Oddziaływanie ćwiczeniami fitnessu na sprawność psychiczna i społeczną
11.3. Korzyści zdrowotne treningu rekreacyjnego - podsumowanie
Bibliografia
Parametry
-
Tytuł:
Fitness nowoczesne formy gimnastyki podstawy teoretyczne
-
ISBN:
9788360841525
-
Autor:
Lidia Kuba, Marzena Paruzel-Dyja
-
Rok wydania:
2013
-
Numer wydania:
2
-
Liczba stron:
205
-
Szerokość produktu:
16.5
-
Wysokość produktu:
23.5
-
Okładka:
miękka