-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.AWF Kraków
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Kraków 2007, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 115 str., oprawa miękka
Narciarstwo zjazdowe i klasyczne obok innych dyscyplin sportu już od prawie pół wieku jest z powodzeniem wykorzystywane, jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przypuszcza się, że pierwsi inwalidzi próbowali swych sil na nartach jeszcze przed l wojną światową, a po II wojnie światowej rozpoczął się systematyczny rozwój narciarstwa niepełnosprawnych. Trening sportowy stosowany, jako forma terapii stawał się coraz bardziej popularny. Nie tylko podnosił sprawność fizyczną pacjentów, zwiększał ich silę i wytrzymałość, ale także pozytywnie oddziaływał na psychikę sportowców. Również dzisiaj sportowcy niepełnosprawni są bardziej odporni, samodzielni, zaradni, a przede wszystkim łatwiej integrują się z ludźmi pełnosprawnymi, szybciej wracają do normalnego, aktywnego życia.
W ostatnich latach szczególnie widoczny jest rozwój sportu osób niepełnosprawnych. Świadczy o tym chociażby duże zainteresowanie mediów ideą igrzysk paraolimpijskich. Coraz częściej transmitowane są poszczególne konkurencje sportowe, a sylwetki paraolimpijczyków przedstawiane w wywiadach telewizyjnych. Społeczeństwo „oswaja się" z widokiem osoby niepełnosprawnej jako człowieka pewnego, aktywnego i odnoszącego wybitne sukcesy. Niestety wspomniana problematyka zbyt rzadko jest przedmiotem badań naukowych. Dotychczasowe próby podejmowania tej tematyki inicjował Chojnacki (2001, 2002,2003, 2004a, 2004b, 2006) oraz sporadycznie Cawroński (2006), Klimek (2003), czy Kosmol (2001). Prace owe dotyczą jednak najczęściej narciarstwa zjazdowego, jedynie incydentalnie wzmiankując o konkurencjach biegowych lub biathlonie, lub odnosząc się do innych dysfunkcji, niż opisywane przypadki uszkodzeń aparatu ruchowego.
Narciarstwo, jako dyscyplina sportowa uprawiana przez inwalidów, ulega obecnie szybkiej transformacji w kierunku sportu kwalifikowanego. W coraz większym stopniu zatraca walory terapeutyczne na rzecz nasilającej się rywalizacji i dążenia do uzyskania jak najlepszego rezultatu. Zawodnicy niepełno-sprawni, przygotowując się do startów na najwyższym poziomie reprezentacyjnym, realizują wyczerpujące cykle szkoleniowe, a ich obciążenia treningowe są relatywnie porównywalne z obciążeniami narciarzy pełnosprawnych, jako że osiągane przez nich rezultaty nie odbiegają w dużym stopniu od wyników, jakie uzyskują zdrowi zawodnicy. Ze względu na taki stan rzeczy trening narciarzy niepełnosprawnych wymaga właściwego przygotowania, fachowej kadry trenerskiej, odpowiedniego zaplecza i sprzętu, a przede wszystkim opieki medycznej i psychologicznej, gdyż nie można zapominać, że mamy do czynienia z osobami niepełnosprawnymi (Chojnacki, Gostyński 2001).
Odczuwalny niedostatek publikacji dotyczących wytrzymałościowych sportów śnieżnych byf głównym powodem przygotowania niniejszej pracy. Autorzy mają nadzieję, że w pewnym stopniu wypełni ona tę lukę i okaże się przydatna dla tych wszystkich, którzy interesują się sportem paraolimpijskim, a zwłaszcza biathlonem i narciarstwem biegowym.
Szczególne podziękowania należą się trenerom kadry, Panom Janowi Czaji i Wiesławowi Cempie, za udostępnienie do celów badawczych oryginalnych własnych materiałów dotyczących obciążeń treningowych niepełnosprawnych sportowców, co dało asumpt do podjęcia badawczego wysiłku. Dziękujemy także dwukrotnej złotej medalistce, Pani Katarzynie Rogowiec, za podzielenie się swoimi impresjami związanymi z uprawianiem biegów narciarskich i biathlonu.
Spis treści
Impresje mistrzyni Katarzyny RogowiecWstęp
1. Zarys rozwoju sportu osób niepełnosprawnych oraz ruchu paraolimpijskiego
2. Cel i pytania badawcze oraz materiał i metody
3. Charakterystyka klas startowych w narciarstwie biegowym i biathlonie oraz kwalifikacja zawodników do igrzysk paraolimpijskich
4. Charakterystyka biegów narciarskich i biathlonu
4. 1. Charakterystyka techniki biegu na nartach
4. 2. Specyfika wysiłków treningowych i startowych stosowanych w biegach narciarskich i biathlonie
5. Przygotowania kadry niepełnosprawnych w biegach narciarskich
i biathlonie do Paraolimpiady 2002
5.1 Sezon treningowo-startowy 1998/1999
5.2.Sezon treningowo-startowy 1999/2000
5.3. Sezon treningowo-startowy 2000/2001
5 .4 . Sezon treningowo-startowy w 2001/2002
6. Wybrane elementy przygotowań kadry do Zimowych Igrzysk Paraolimpiady w 2006 roku oraz wyniki sportowe
6.1. Założenia organizacyjne i skład kadry
6.2. Charakterystyka grupowa zawodniczek i zawodników
6.3. Zrealizowane obciążenia treningowe
7 . Podsumowanie i dyskusja
8. Wnioski i postulaty
Piśmiennictwo
Książka
-
ISBN:
978-83-89121-73-8
-
Autor:
Kazimierz Chojnacki,Szymon Krasicki,Katarzyna Rogowiec