2002, format 145 x 212, objętość 248 str., oprawa twarda
Książka zawiera projekty 94 jednostek treningowych wraz z programami rozgrzewki, techniczno-taktycznym szkoleniem oraz z licznymi ćwiczeniami o charakterze kondycyjnym. W oparciu o podstawowe zasady treningu, skupiono się przede wszystkim na praktycznym zastosowaniu tych zasad w szkoleniu początkującego gracza piłki ręcznej.
W rezultacie nabycia praktycznej wiedzy o drużynach, których zawodnicy są w różnym wieku oraz posiadają zróżnicowane predyspozycje do gry, książka ta powstawała w kilku etapach. Dlatego też w wydawnictwie autora zostały wydane trzy broszury, które będąc rozszerzonymi, skompletowanymi i dalej rozwijanymi, przedstawiają teraz istotnie zwarty program dla graczy pitki ręcznej i prowadzących ćwiczenia.
Systematyczna konstrukcja treningu sięga od długoterminowego planu aż po jednostkę treningową. Ćwiczenia zostały zestawione w kompletne zestawy treningu, z których przede wszystkim skorzysta prowadzący ćwiczenia, który jest mniej doświadczony. Może on być pewien, że trenuje swoją grupę odpowiednio i zgodnie z zasadami. Wraz ze zdobytym doświadczeniem mogą pojawiać się w coraz większym stopniu własne propozycje.
Zmiany dotyczące zestawów ćwiczeń, służą celowemu dostosowaniu się do drużyny i specjalnych zadań. Odpowiedni trening nie jest dziełem przypadku, nie da się go także osiągnąć poprzez bezmyślne zastosowanie "recepty". Tej kwestii poświęcone są także, uwzględnione w części praktycznej zastosowania metodyki nauczania. Treningi zgodnie z regułą są uporządkowane od najłatwiejszych, do najtrudniejszych.
Ćwiczenia zawierają przeważnie elementy ataku i obrony, jak również zadania dla bramkarza. Szczególny nacisk został położony na trening przybliżony do gry, czyli na połączenie technicznego i taktycznego wyszkolenia. Jeśli chodzi o trening bramkarza, zaproponowano dodatkowo przygotowanie fizyczne.
Ponadto w książce znajduje się specjalny rozdział dotyczący taktyki bramkarza. Za współpracę i wartościowe wskazówki,dzięki którym ten rozdział powstał, autor składa podziękowania swojemu przyjacielowi, byłemu graczowi narodowemu, Michaelowi Dogs.
Oczywistym jest, że doświadczony trener wykorzysta tę książkę w zupełnie inny sposób niż szkoleniowiec dopiero rozpoczynający swą karierę. Jednak będzie mógł pogodzić liczne przykłady ćwiczeń ze swoimi wyobrażeniami aby ostatecznie zastosować własne metody treningu.
Niech tej książce będzie przeznaczony sukces, który odzwierciedli się w polepszeniu treningu oraz w dobrych wynikach rywalizacji. ( Werner Grage )
Spis treści
PrzedmowaPedagogiczne i metodyczne wskazówki dotyczące treningu piłki ręcznej
Autorytet trenera
Elementy szkolenia sportowego
Postępowanie metodyczne
Etapy nauki
Zasady i reguły nauczania
Rozważania dotyczące rozwoju sportowych osiągnięć
Taktyka i wyszkolenie bramkarza
Rzuty z drugiej linii
Rzuty z linii pola bramkowego.
Kontratak
Rzuty z 7 m
Rzuty ze skrzydła
Rzuty wolne
Program rozgrzewki dla bramkarza
Taktyka gry bramkarza
Jednostki treningowe
Do pracy z konspektami
Objaśnienie rysunków
Określenie pozycji graczy w różnych formacjach
Konspekty do metod treningu od l do 94
Planowanie treningu
1. Co było? - Analiza przeszłości
2. Co jest? - Analiza stanu obecnego
3. Co mogłoby być? - Długoterminowa prognoza dla drużyny
4. Co powinno zostać osiągnięte? - Dokładne postawienie celu
5. W jaki sposób cel może być osiągnięty? - długoterminowe planowanie
6. W jaki sposób cel powinien być osiągnięty? - planowanie oraz zastosowanie metod treningowych
7. Jakie było wykonanie? - kontrola w trakcie i po treningu
Książka
-
ISBN:
83-908537-9-5
-
Autor:
Werner Grage