Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Wiesław Pięta,
Waga produktu: 0.520 kg
EAN: 9788361095217
Wysyłka od: 9.90 PLN
Wydawca: WSEZ

Łódź 2010, wydanie 1, format 165 x 240, objętość 304 str., oprawa miękka

W końcu lat dwudziestych 20. minionego stulecia w uczelnianych świetlicach pojawiły się pierwsze stoły pingpongowe, a studenci uprawiali tę gręw sposób rekreacyjny. Obecnie dyscyplina ta ma już osiemdziesięcioletnią tradycję w środowisku akademickim i jest znaczona wielkimi sukcesami sportowymi i organizacyjnymi w Polsce i na świecie.

Tenis stołowy od wielu lat jest obiektem moich zainteresowań. W 1967 roku po zdobyciu tytułu wicemistrza Polski młodzików, rozpocząłem grę w Akademickim Związku Sportowym w Gliwicach. Z tym klubem zadebiutowałem w I lidze państwowej (1971). Wraz z podjęciem studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (1975) kontynuowałem grę w tamtejszym AZS-ie. W latach osiemdziesiątych podjąłem się szkolenia dzieci i młodzieży. Następnie pracowałem od początku reaktywacji sekcji kobiecej w AZS-ie Częstochowa (1985). Z sekcją tą zdobyłem wiele medali i tytułów: drużynowe wicemistrzostwo Polski (1997), Puchar Polski (1997, 2006), trzy złote medale w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (1998). Moja podopieczna, Paulina Narkiewicz, wywalczyła brązowy medal w Akademickich Mistrzostwach Świata (Sofia 1998). Jako trener zdobyłem z AZS-em Akademii Jana Długosza pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy (2008). Od 2000 roku pełnię w klubie AZS AJD funkcję trenera - koordynatora sekcji tenisa stołowego. W tym okresie sekcja potwierdziła przynależność do czołówki krajowej (5 medali w DMP, 6-krotnie zdobyty Puchar Polski, 24 medale w IMP Seniorek, w tym 3 złote w grze pojedynczej kobiet oraz liczne medale w kategoriach młodzieżowych). [...]

Wydanie to obejmuje cztery rozdziały. Pierwszy dotyczy dziejów Akademickiego Związku Sportowego w Polsce, drugi rozdział ukazuje rozwój tenisa stołowego w Polsce, w następnym rozdziale przedstawiłem genezę tworzenia się pierwszych sekcji AZS-u w II RP, rozdział czwarty zawiera opis działalności sportowej i organizacyjnej wiodących klubów środowiskowych i uczelnianych AZS-u w latach 1945-2008.

Monografia została uzupełniona bogatym aneksem i dokumentacją ikonograficzną. W prezentowanym wydawnictwie zastosowano metodę analizy historycznej oraz metodę porównawczą. Celem pracy było przedstawienie dorobku organizacyjnego i sportowego Akademickiego Związku Sportowego w Polsce w latach 1928-2008 w zakresie tenisa stołowego.
W imieniu środowiska akademickiego dedykuję tę pozycję Andrzejowi Grubbie - wybitnemu azetesiakowi. To za jego pośrednictwem tenis stołowy zyskał większą popularność niż inne, zasłużone dla polskiego sportu dyscypliny.

Spis treści

WSTĘP

I SPORT AKADEMICKI W POLSCE

II POCZĄTKI TENISA STOLOWEGO W POLSCE I JEGO ROZWÓJ

III TENIS STOŁOWY W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM

IV TENIS STOŁOWY W AKADEMICKIM ZWIĄZKU SPORTOWYM W POLSCE (1945-2008)

ZAKOŃCZENIE

Książka

  • ISBN: 

    978-83-61095-21-7

  • Autor: 

    Wiesław Pięta

aaa ssss