Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Brygida Grzeganek-Więcek, Justyna Maciąg
Waga produktu: 0.320 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788360841471
Wysyłka od: 9.00 PLN
Wydawca: AWF Katowice

Katowice 2010, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 164 str., oprawa miękka

Sport, turystyka i rekreacja to zjawiska społeczno-ekonomiczne, a także formy zaspokojenia określonych potrzeb człowieka np. zdrowotnych, edukacyjnych, ambicjonalnych, poznawczych, kulturowych i innych. W XXI wieku sport, turystyka i rekreacja jest zjawiskiem masowym o charakterze ogólnoświatowym. Współczesna organizacja sportowa, turystyczna i rekreacyjna funkcjonuje w warunkach ogromnej zmienności otoczenia ekonomicznego, prawnego, technicznego i technologicznego oraz społecznego. Dynamika procesów globalizacji, liberalizacji, rozwoju technologii informacyjnych powoduje wzrost konkurencji na rynkach międzynarodowych, krajowych oraz lokalnych. Przed współczesną organizacją stawia się wymóg skuteczności, efektywności, elastyczności oraz konkurencyjności. Stąd nieustannie poszukuje się nowych koncepcji zarządzania pozwalających na wyróżnienie organizacji i jej usług na rynku, a tym samym zdobycie przewagi konkurencyjnej. Wśród nowych koncepcji zarządzania i organizacji można wyróżnić: zarządzanie wiedzą, zarządzanie kapitałem intelektualnym, zarządzanie jakością, zarządzanie informacją, zarządzanie relacjami z klientami i otoczeniem organizacji, zarządzanie wartością, zarządzanie innowacjami oraz koncepcje organizacji uczącej się, inteligentnej, wirtualnej, sieciowej. Celem publikacji jest diagnoza współczesnych tendencji w zarządzaniu sportem, turystyką i rekreacją w warunkach niepewności otoczenia oraz wskazanie przyszłościowych kierunków badawczych w tym obszarze. Wydaje się zasadne, że w okresie dekoniunktury gospodarczej turystyka, sport i rekreacja stają się bardzo poważnym ogniwem, które może być katalizatorem dla łagodzenia ryzyka i niepewności w działalności całej gospodarki.

Spis treści

Wstęp .
Adam Cichosz Bezpieczeństwo w skali europejskiej i globalne
Brygida Grzeganek - Więcek Rola i zadanie gospodarki turystycznej w okresie dekoniunktury gospodarczej
Anna Barcik Dynamiczne zarządzanie organizacjami sportowymi
Piotr Halemba, Ryszard Harmaciński Kryzys gospodarczy a specyfika zarządzania sportem osób niepełnosprawnych, na przykładzie Polskiego Towarzystwa Społeczno Sportowego " Sprawni Razem "
Joanna Kantyka, Justyna Maciąg Konkurencyjność organizacji świadczących usługi rekreacyjne w warunkach zmiennego otoczenia
Justyna Maciąg Zarządzanie jakością usług gastronomicznych w turystyce
Marcin Hyski Finanse gmin uzdrowiskowych w aspekcie funkcji uzdrowiskowej i turystycznej
Agnieszka Pasternak Problemy zarządzania zadaniami samorządowymi w zakresie rekreacji i sportu na przykładzie działalności Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.
Andrzej Hadzik Zarządzanie wiedzą w warunkach niepewności działania organizacji uzdrowiskowych funkcjonujących w zmiennym otoczeniu
Piotr Halemba, Michał Kucharski Oddziaływanie kryzysu finansowego na analizy strategiczne realizowane przed jego wystąpieniem.

Książka

  • ISBN: 

    978-83-60841-47-1

  • Redaktor: 

    Brygida Grzeganek-Więcek, Justyna Maciąg

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss