Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Marek Zina
Waga produktu: 0.508 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788373384903
Wysyłka od: 9.90 PLN

Podręcznik jest przeznaczony dla słuchaczy wydziałów technologii żyw­ności i żywienia człowieka, towaroznawstwa oraz dla tych kierunków naucza­nia, w programie których postanowiono zapoznać studentów z oceną jakości żywności. Nauka ta obejmuje nie tylko wiadomości z zakresu towaroznawstwa surowców i produktów spożywczych, ale również wzajemnych interakcji składników odżywczych (lipidów, węglowodanów, białek, witamin, składni­ków mineralnych) podczas pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania.


Publikacja uzupełnia również wiedzę o właściwościach fizycznych oraz podstawowym składzie artykułów żywnościowych i ich przemianie podczas różnych procesów technologicznych. Ocena żywności jest nauką bardzo ob­szerną i musi być ciągle pogłębiana oraz poszerzana, więc wymaga nie tylko znajomości chemii organicznej czy podstaw biochemii, ale również powinna być uzupełniona o najnowsze doniesienia naukowe z zakresu chemizacji żyw­ności. Opracowanie to może być także pomocne podczas realizacji przedmio­tów fakultatywnych, których tematyka poświęcona jest problematyce żywie­niowej i żywnościowej.


Opis analiz chemicznych zawartych w podręczniku ma na celu praktyczne zapoznanie studentów z oceną dotyczącą cech jakościowych większości su­rowców i produktów pozyskiwanych w naszym kraju, natomiast uzyskane wyniki oznaczeń laboratoryjnych pozwolą na konfrontację z danymi zawarty­mi w normach i podręcznikach. Umożliwią więc wyciągnięcie praktycznych wniosków.


Przydatność żywności do konsumpcji może być ograniczona nie tylko ze względu na jej jakość, ale również z powodu chemicznego skażenia. Tematy te uwzględniono w niniejszym opracowaniu, ponieważ obecnie dodawanie środ­ków chemicznych jest powszechnie praktykowane, i to na wszystkich etapach produkcji. Opisy ćwiczeń praktycznych poprzedzone są wprowadzeniem teo­retycznym, mającym na celu scharakteryzowanie poszczególnych produktów pod względem przydatności spożywczej.


Większość oznaczeń chemicznych dobrano w taki sposób, aby były zgod­ne z metodami standardowymi i zalecanymi przez Polskie Normy oraz unor­mowania Unii Europejskiej. Pozwolą one zdobyć wiedzę do prowadzenia sa­modzielnej oceny jakości żywności, a także umiejętność w przeprowadzaniu rutynowych analiz, która jest konieczna dla osób zatrudnionych w jednostkach kontrolnych, np. PIH czy Sanepid. Umiejętności te są niezbędne dla osób za­trudnionych w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, w supermarketach, hurtowniach i innych jednostkach związanych z produkcją bądź dystrybucją żywności.

Spis treści

Przedmowa
CZĘŚĆ I:
1. Zboża i produkty zbożowe
2. Herbata
3. Kawa
4. Cukier i wyroby cukiernicze
5. Miód
6. Napoje alkoholowe
7. Mleko i przetwory mleczne
8. Jaja i przetwory
9. Mięso i przetwory mięsne
10. Tłuszcze jadalne
11. Ryby i konserwy rybne
CZĘŚĆ II: 12. Ocena żywienia

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7338-490-3

  • Redaktor: 

    Marek Zina

  • Wydanie: 

    1

  • Rok wydania: 

    2009

  • Format: 

    165 x 240 mm

  • Liczba stron: 

    344

  • Oprawa: 

    Miękka

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss