Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Marta Tanasiewicz,
Waga produktu: 0.560 kg
EAN: 9788361190127
Wysyłka od: 9.90 PLN
Wydawca: Elamed

Katowice 2009, wydanie 1, format 165 x 245, objętość 159 str, twarda oprawa

Próchnica zębów oraz choroby przyzębia, ze względu na powszechność występowania i skutki jakie z nich wynikają, zaliczane są do grupy chorób społecznych. Pomimo znacznego postępu w zakresie profilaktyki i opieki zdrowotnej, występują one we wszystkich niemal grupach wiekowych naszego społeczeństwa i w każdym jego środowisku. Choroba próchnicowa jest procesem dynamicznym, wieloprzyczynowym i trwającym przez całe życie człowieka. Książkę rozpoczyna szczegółowy spis treści.
Następnie znajduje się sześć rozdziałów głównych, z których każdy podzielony jest na liczne podrozdziały. W rozdziale pierwszym opisane są zmiany próchnicowe zębów, ich różnorodna klasyfikacja, przyczyny, zachowawcze podejście do leczenia oraz ocena ryzyka próchnicy u różnych pacjentów, w zależności od różnych przyczyn jej powstania.

W rozdziale drugim opisano bardzo dokładnie rolę, mechanizmy oddziaływania w profilaktyce próchnicy zębów oraz przeciwdziałania zatruciom przez związki fluoru.

W rozdziale tym zawarto wiele bardzo ważnych informacji zarówno teoretycznych jak i praktycznych dotyczących profilaktyki fluorowej zębów.

W kolejnym, obszernym rozdziale trzecim, omówiono bardzo dokładnie i solidnie różne najnowocześniejsze metody diagnostyki próchnicy zębów, poczynając od najstarszych metod - jedynie oceny wzrokowej ubytków, poprzez lupy stomatologiczne, mikroskopy zabiegowe, transiluminację optyczną i cyfrową, różne rodzaje kamer wewnątrzustnych, laserową refleksometrię fluorescencyjną, różnorodne zdjęcia rentgenowskie, metody ultradźwiękowe, aż po tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Uważam, iż omawiane w tym rozdziale zagadnienia, uzupełnione bardzo ciekawymi i mądrymi opisami metod popartych omówieniem fizycznych zjawisk zachodzących podczas stosowania różnych aparatów, są niezmiernie ważne i potrzebne, nie tylko lekarzom – praktykom, ale także studentom i początkującym dentystom – stażystom. Rozdział czwarty poświęcono opisowi różnych technik opracowywania ubytków próchnicowych. W pierwszej części rozdziału, Autorka omawia metody minimalnie inwazyjne. W drugiej zaś części – różne metody inwazyjne opracowywania ubytków próchnicowych – począwszy od metod mechanicznych rotacyjnych, poprzez oscylacyjno – ultradźwiękowe, abrazyjno – kinetyczne, na hydrokinetyczno – fotoablacyjnych kończąc.
Wiadomości umieszczone w rozdziale tym, podobnie jak i w poprzednich, bardzo obficie zaopatrzone są w pozycje literatury fachowej, która uzupełnia ważne informacje tekstowe w nich zawarte.
Następny rozdział piąty, zawiera bardzo interesujące wiadomości na temat ozonu, jego toksyczności oraz mechanizmów działania zarówno w medycynie jak i w stomatologii.
W kolejnym, bardzo obszernym rozdziale nr sześć, Autorka omawia dokładnie i przejrzyście najnowsze kierunki rozwoju różnych metod diagnostycznych i terapeutycznych w wielu dziedzinach stomatologii. W rozdziale tym dużo uwagi poświęcono praktycznym opisom - począwszy od czasów historycznych - działania i postępowania z różnego rodzaju laserami, aparatami do obrazowania magnetyczno – rezonansowego i tomografii komputerowej.

Cały rozdział, podobnie jak i poprzednie, opatrzony jest w liczne, cenne ryciny – według mnie – bardzo potrzebne i pomocne w przyswojeniu omawianych problemów, oraz spisy literatury fachowej dotyczącej omawianych partii materiału. Podsumowując, uważam, iż przedstawiona książka jest pozycją podręcznikową bardzo wartościową, gdyż w sposób szczegółowy, obrazowy i prosty, opisuje główny i podstawowy element stomatologii zachowawczej, jakim jest kariologia, która jest konieczna do opanowania przez nowoczesnego i nadążającego za dzisiejszym rozwojem i potrzebami medycyny i społeczeństwa lekarza stomatologa.

Ze względu na wysokie wartości merytoryczne oraz bardzo przystępny sposób opisu omawianych problemów lekarsko - stomatologicznych, a także istnienia niezbyt wielu podobnych pozycji na naszym rynku, uważam, iż ten bardzo wartościowy podręcznik, powinien być wydany, co będzie z olbrzymią korzyścią, nie tylko dla lekarzy – praktyków, ale – jak już wcześniej wspomniałam – również dla studentów stomatologii oraz jako kompendium, czy też powtórka dla młodych lekarzy stażystów, aby rozpoczynali swoją karierę zawodową z dobrze ugruntowaną wiedzą teoretyczną na temat tak bardzo ważnej – w dzisiejszych czasach – kariologii.

W moim przekonaniu, wobec jeszcze dość małej ilości podręczników z zakresu podstawowych i nowoczesnych wiadomości, koniecznych do przyswojenia przez osoby chcące bardzo dobrze i prawidłowo wykonywać swój zawód w dzisiejszej rzeczywistości, opracowanie to powinno znaleźć szerokie grono czytelników w grupie lekarzy stomatologów oraz studentów i pracowników dydaktycznych Akademii i Uniwersytetów Medycznych, a nawet bardzo dociekliwych w dzisiejszych czasach – pacjentów. Czytelnicy ci znajdą tutaj wiele cennych informacji, stanowiących kwintesencję wiedzy ze stomatologii zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii
prof. dr hab. n. med. Joanna Wysokińska-Miszczuk

Książka

  • ISBN: 

    978-83-61190-12-7

  • Autor: 

    Marta Tanasiewicz

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss