Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Agnieszka Latoś,
Waga produktu: 0.400 kg
EAN: 9788370968984
Wysyłka od: 11.90 PLN


Zabiłam własne dziecko studium przypadków zabójczyń dzieci oraz możliwości ich resocjalizacji

Bydgoszcz 2012, wydanie 1, format 165 x 240, objętość 254 str., oprawa miękka

Zabijanie dzieci jest „praktyką" stosowaną przez matki od wieków. W róż¬nych okresach odmienne były też motywy zabijania dzieci, decydowały bowiem względy społeczne, religijne czy demograficzne. W związku z tym, traktowanie sprawczyń śmierci dzieci na przestrzeni wieków ulegało zmianom. Co znamien¬ne, nie zawsze też traktowane były z oburzeniem i niechęcią (Sumner, 1995; Binczycka-Anholcer, 2006; Jarosz, 2008 i m.).

Wspólczes'nie również dochodzi do zabójstw dzieci, o czym media informują społeczeństwo co jakiś czas. Można tu przytoczyć sprawę bezimiennego chłopca z Cieszyna, małej Madzi z Sosnowca, czy słynne już „beczki" z Łodzi. Trudno jednak na podstawie tych doniesień określić skalę tego zjawiska. Brak jest bowiem wiarygodnych danych na ten temat, a ostatnie liczby pochodzą sprzed kilku lat. Co istotne, również statystki policyjne nie podają tych danych (http://statystyka.policja.pl/portal/st/- dostęp 26.11.2012 r.). Bez względu jednak na liczbę dzieci zabijanych przez matki wydaje się, że każdy taki przypadek powi-nien skłaniać do prowadzenia badań w tym zakresie. Tym bardziej, że w literatu¬rze specjalistycznej brakuje opracowań dotyczących zabójstw dzieci przez matki. Badania prowadzone w tym zakresie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku dotyczą głównie problematyki dzieciobójstwa, a nie zabójstwa (por. Kotlarczyk, 1984; Browne, Herbert, 1998; Pospiszyl, 1999; Kowalczyk-Jamnicka, 2000; V. J. DiMaio, D. DiMaio, 2003; Marzec-Holka, 2004; Branka, 2006; Jarosz, 2008 i in.). Motywy oraz okoliczności popełnienia tych czynów są różne. Nie można zatem badań dotyczących dzieciobójstwa odnosić bezpośrednio do rozpatrywanej pro-blematyki.

Należy pamiętać ponadto, że sprawczynie zabójstw swoich dzieci kiedyś opuszczą mury zakładów karnych i istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości zostaną matkami, a niektóre z nich są matkami. Bez odpowiednich oddziaływań resocjalizacyjnych mogą ponownie dopuścić się tych czynów. Badania skoncen-trowane na tym zjawisku winny więc wskazywać możliwości oddziaływań resocja-lizacyjnych wobec sprawczyń tych przestępstw.

W niniejszej pracy starano się ukazać zabójstwa dzieci jako konsekwencję sto-sowania wobec nich przemocy przez matki zarówno w czasie ciąży, jak i po ich urodzeniu. Coraz powszechniej bowiem wymienia się wśród rodzajów przemocy również przemoc stosowaną wobec dzieci w okresie ich prenatalnego rozwoju, wśród form której można wymienić m.in. niehigieniczny tryb życia matki, brak badań kontrolnych, zażywanie leków, alkoholu lub innych środków odurzających, a nawet przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, by doprowadzić do poronie-nia, (por. Korbas-Biela, 2006; 2009). Te specyficzne niewątpliwie symptomy sto-sowania przemocy wobec dzieci wskazywać mogą, że w podobny sposób te matki zachowywać się będą w stosunku do swojego dziecka po jego urodzeniu. W naj-bardziej skrajnych przypadkach sytuacje te mogą doprowadzić do zabójstwa dziecka.

Niniejsza praca składa się z czterech rozdziałów.

W rozdziale l, zatytułowanym: „Zabójstwo - wybrane aspekty zjawiska" zaprezentowano kwalifikację prawną zabójstw dzieci oraz wskazano wybrane naj-częstsze okoliczności zabójstw i sposoby ich zadawania przez matki.

W rozdziale 2 pt.: „Zabójstwa dzieci jako rodzaj oraz rezultat stosowania wo¬bec nich przemocy" ukazano zagadnienia związane ze stosowaniem przemocy wobec dzieci oraz zjawisko zabójstwa dzieci jako skutek przemocy w konteks'cie teorii stosunków interpersonalnych H. S. Sullivana.

Rozdział 3, zatytułowany: „Założenia metodologiczne przyjęte w badaniach" prezentuje założenia metodologicznych podjęte w badaniach własnych, dobór próby badawczej oraz organizację i przebieg badań.

W rozdziale 4, nazwanym: „Studium przypadków zabójczyń dzieci oraz możliwos'ci ich resocjalizacji - - wyniki badań" przedstawiono zebrany materiał empiryczny oraz ukazano indywidualne wskazania w zakresie oddziaływań reso-cjalizacyjnych.

Pracę kończy ogólne podsumowanie dotyczące wniosków z prowadzonych badań.

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział 1. Zabójstwa dzieci - wybrane aspekty zjawiska
1.1. Zabójstwa dzieci - kwalifikacja prawna czynów
1.2. Sposoby dokonywania zabójstw dzieci oraz rozmiary tego zjawiska

Rozdział 2. Zabójstwa dzieci jako rodzaj oraz rezultat stosowania wobec nich przemocy
2.1. Przemoc wobec dzieci -wybrane aspekty zjawiska
2.1.1. Istota przemocy wobec dzieci
2.1.2. Uwarunkowania przemocy wobec dzieci -wybrane teorie i koncepcje
2.1.3. Formy oraz konsekwencje stosowania przemocy wobec dzieci
2.2. Uwarunkowania i motywy dokonywania zabójstw dzieci
2.2.1. Zabójstwa dzieci jako skutek przemocy w świetle teorii stosunków interpersonalnych H. S. Sullivana

Rozdział 3. Założenia metodologiczne przyjęte w badaniach
3.1. Przedmiot i cele badań
3.2. Problemy badawcze
3.3. Przyjęta strategia badawcza
3.4. Metody, techniki i narzędzia zastosowane w badaniach
3.5. Dobór próby badanych osób

Rozdział 4. Studium przypadków badanych kobiet - analizy wyników badań
4.1. Opisy i interpretacja przypadków
4.1.1. Przypadek 1. Emilia, lat 28
4.1.2. Przypadek 2. Grażyna, lat 40
4.1.3. Przypadek3. Aleksandra, lat 28
4.1.4. Przypadek 4. Dorota, lat 25
4.1.5. Przypadek 5. Róża, lat 35
4.1.6. Przypadek 6. Maria, lat 51
4.1.7. Przypadek 7. Sylwia, lat 38

Podsumowanie
Bibliografia
Aneksy
Spisy tabel, wykresów, sieci, matryc, map, rysunków
Summary

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7096-898-4

  • Autor: 

    Agnieszka Latoś

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss