Poznań 2004, wydanie 1, format 145 x 205, objętość 175 str., oprawa miękka
Linda Pfiffner jest doktorem pediatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine i zarazem licencjonowanym psychologiem klinicznym. Doktorat z psychologii obroniła na Uniwersytecie stanowym Nowego Jorku w Stony Brook. Jest autorką licznych badań nad zachowaniem i nauczaniem uczniów z ADHD, konsultantką i członkiem multidyscyplinarnego zespołu terapeutycznego ADHD w Poradni Rozwoju Dziecka Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Jest autorką wielu artykułów i rozdziałów książek z dziedziny metodyki wychowania szkolnego oraz doradztwa rodzinnego dla dzieci z ADHD. Prowadzi liczne zajęcia, konsultacje i warsztaty na temat ADHD dla nauczycieli i rodziców.
Jeżeli nie jesteś nowicjuszem w zawodzie nauczyciela, to zapewne miałaś/eś już w swojej klasie dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi, znanym jako ADHD. Nawet jeżeli jesteś dopiero początkującym nauczycielem, to są duże szanse, że zetkniesz się z takim dzieckiem w pierwszym lub drugim roku pracy. Szacuje się, że zespołem ADHD dotknięte jest od 3 do 5 procent dzieci w wielu szkolnym, co przekłada się na jedno lub dwoje dzieci w każdej klasie. Wpływ tych dzieci na klasę jest znacznie większy, niż sugerują powyższe liczby. Oprócz cech typowych dla ADHD, związanych z brakiem umiejętności koncentracji uwagi, impulsywnością i nadaktywnością, syndromowi ADHD często towarzyszą rozliczne problemy społeczne, emocjonalne i szkolne. ADHD może prowadzić do wielu lat frustracji i nieporozumień, jeżeli dotkniętemu nim dziecku nie zostanie w odpowiednim momencie udzielona właściwa pomoc.
Niniejsza książka ma przygotować cię na spotkanie z ADHD. Nie da się ukryć tego, że szkoła i ADHD nie zawsze idą ręka w rękę. Konieczność skupienia, zwracania uwagi na to, co się dzieje dookoła, i uważnego wykonywania poleceń nauczyciela stanowi oczywiste przeciwieństwo zasadniczych cech ADHD. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w klasach o dużej liczbie dzieci, nauczyciel nie jest w stanie poświęcić uczniom z zaburzeniami tyle uwagi, ile potrzebują. Problemy, jakie napotykają w szkole dzieci z ADHD, mają źródło nie tylko w samym dziecku lub w strukturze szkoły. Często są one wzmacniane przez niedopasowanie struktury klasy i lekcji do potrzeb dziecka. Kluczowym elementem pomocy dzieciom z ADHD jest wyeliminowanie lub przynajmniej złagodzenie tego niedopasowania.
Książka
-
ISBN:
83-7298-694-0
-
Autor:
Linda J. Pfiffner