Autorami poszczególnych rozdziałów są uznani polscy eksperci w dziedzinie dermatologii.
Dermatologia i wenerologia jest specjalizacją, która w ciągu ostatniego dwudziestolecia istotnie zmieniała swoje oblicze zarówno w aspekcie naukowym, jak i klinicznym.
O jej postępach decydował nie tylko rozwój dyscyplin podstawowych, takich jak biologia molekularna, genetyka, immunologia, immunopatologia, immunohistochemia, lecz także możliwość stosowania nowych nieinwazyjnych metod diagnostycznych (dermoskopia, mikroskopia konfokalna) oraz nowych, bardzo skutecznych i bezpiecznych metod leczenia, w tym tzw. leczenia personalizowanego opierającego się na zdobyczach ery biotechnologii, głównie inżynierii genetycznej (leki biologiczne). Wprowadzenie przeciwciał monoklonal- nych to krok milo^vy w leczeniu wielu chorób skóry. To właśnie postępy w tych dziedzinach spowodowały konieczność wprowadzenia wielu zmian w nowym programie specjalizacji z dermatologii i wenerologii, który omawiamy dokładnie w części I poświęconej organizacji opieki dermatologicznej. W tej części książki przedstawiono również aktualną klasyfikację WHO chorób dermatologicznych, dokładne klasyfikacje procedur medycznych realizowanych w dermatologii oraz poruszono zawsze bardzo aktualny temat stanów nagłych w dermatologii.
Wielkim osiągnięciem Zespołu Ekspertów skupionych wokół Konsultanta Krajowego isukcesem dermatologii było wprowadzenie programów lekowych - leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o agresywnym przebiegu (2014 rok) oraz leczenia ciężkiej i umiarkowanej postaci łuszczycy plackowatej (2015 rok). Szczegóły tych programów przedstawiono w II części książki.
Część III została poświęcona omówieniu konsensusów i standardów postępowania w wybranych chorobach skóry, z którymi w swojej codziennej praktyce dermatolog ma do czynienia najczęściej.
Stałe pogłębianie wiedzy z zakresu dermatologii klinicznej i praktyki dermatologicznej jest konieczne nie tylko dla rezydenta specjalizującego się w dermatologii i wenerologii, lecz także dla praktykującego lekarza rodzinnego czy lekarza specjalisty dermatologa.
Wśród praktykujących lekarzy różnych specjalności istnieje potrzeba szybkiego sprawdzenia tej wiedzy i skonfrontowania jej z aktualnymi osiągnięciami medycyny, a to może zapewnić kompleksowy podręcznik poświęcony podstawowym problemom współczesnej dermatologii. Naszym celem było stworzenie książki, która będzie miała właśnie taki charakter, będzie przydatna i wykorzystywana w gabinecie lekarza.
Oddajemy w Państwa ręce dzieło będące owocem współpracy wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, którzy poświęcili swój cenny czas na przygotowanie i opracowanie poszczególnych rozdziałów. Dziękujemy Wam za ogromny wkład pracy, zaangażowanie i chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem klinicznym z innymi.
Mamy nadzieję, że książka ta spełni Państwa oczekiwania, pozwoli pogłębić wiedzę dermatologiczną oraz będzie pomocna w prowadzeniu praktyki ambulatoryjnej i klinicznej.
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby treści zawarte w książce były zgodne z aktualną wiedzą dermatologiczną. Z uwagi jednak na ogromny postęp nauki w wielu omawianych dziedzinach nie można wykluczyć, że niektóre dane mogą zawierać pewne nieścisłości. Będziemy wdzięczni Czytelnikom za ich wskazanie oraz za wszelkie dodatkowe komentarze i sugestie.
Wyrażamy nasze uznanie i wdzięczność wydawnictwu Termedia za podjęcie wyzwania i przygotowanie pierwszego wydania tej publikacji. W imieniu wszystkich autorów szczególną wdzięczność wyrażamy śp. dyrektorowi Andrzejowi Kordasowi za pomysł, inspirację i zapoczątkowanie prac nad książką.
Andrzej Kaszuba, Joanna Maj
Spis treści
PrzedmowaCZĘŚĆ I ORGANIZACJA OPIEKI DERMATOLOGICZNEJ
ROZDZIAŁ 1
Program specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia
ROZDZIAŁ 2
Aktualna klasyfikacja WHO chorób dermatologicznych
ROZDZIAŁ 3
Klasyfikacje procedur medycznych realizowanych w dermatologii
ROZDZIAŁ 4
Stany nagłe w dermatologii
CZĘŚĆ II PROGRAMY LEKOWE W DERMATOLOGII
ROZDZIAŁ 1
Program lekowy - leczenie ciężkiej i umiarkowanej postaci łuszczycy plackowatej
ROZDZIAŁ 2
Program leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o agresywnym przebiegu
CZĘŚĆ III KONSENSUSY — ZALECANE POSTĘPOWANIE
ROZDZIAŁ 1
Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
ROZDZIAŁ 2
Łuszczyca zwyczajna
ROZDZIAŁ 3
Atopowe zapalenie skóry
ROZDZIAŁ 4
Pierwotne chłoniaki skóry
ROZDZIAŁ 5
Czerniaki skóry
ROZDZIAŁ 6
Stany przedrakowe i raki przedinwazyjne
ROZDZIAŁ 7
Trądzik różowaty
Rozdział 8
Choroby pęcherzowe
Diagnostyka i leczenie pęcherzycy - konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Pemfigoid - diagnostyka i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w opryszczkowatym zapaleniu skóry (chorobie Duhringa) - konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
ROZDZIAŁ 9
Grzybice
Książka
-
ISBN:
978-83-7988-106-2
-
Redaktor:
Andrzej Kaszuba, Joanna Maj
-
Wydanie:
1
-
Rok wydania:
2016
-
Format:
176 x 250 mm.
-
Liczba stron:
304
-
Oprawa:
Miękka