Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Andrzej Kaszuba, Joanna Maj
Waga produktu: 0.703 kg
EAN: 9788379881062
Wysyłka od: 9.90 PLN
Wydawca: Termedia
Książka pt. „Praktyka dermatologiczna” pod redakcją prof. Andrzeja Kaszuby porządkuje wiedzę na temat istotnych problemów współczesnej dermatologii. Podręcznik w przejrzysty sposób wprowadza w organizację opieki dermatologicznej w Polsce, przybliżając uwarunkowania prawne i ekonomiczne praktyki dermatologicznej oraz klasyfikacje procedur realizowanych w tej dziedzinie medycyny. Uwzględniono w nim również obowiązujące programy lekowe w wybranych dermatozach i konsensusy – zalecane postępowanie u pacjentów z najczęściej występującymi chorobami skóry. Czytelnik znajdzie w książce także dermatologiczne wskazania do natychmiastowej hospitalizacji oraz wytyczne dotyczące postępowania w stanach bezpośredniego zagrożenia życia w dermatologii.
Autorami poszczególnych rozdziałów są uznani polscy eksperci w dziedzinie dermatologii.

Dermatologia i wenerologia jest specjalizacją, która w ciągu ostatniego dwudziesto­lecia istotnie zmieniała swoje oblicze zarówno w aspekcie naukowym, jak i klinicznym. 
O
jej postępach decydował nie tylko rozwój dyscyplin podstawowych, takich jak biologia molekularna, genetyka, immunologia, immunopatologia, immunohistochemia, lecz tak­że możliwość stosowania nowych nieinwazyjnych metod diagnostycznych (dermoskopia, mikroskopia konfokalna) oraz nowych, bardzo skutecznych i bezpiecznych metod leczenia, w tym tzw. leczenia personalizowanego opierającego się na zdobyczach ery biotechnologii, głównie inżynierii genetycznej (leki biologiczne). Wprowadzenie przeciwciał monoklonal- nych to krok milo^vy w leczeniu wielu chorób skóry. To właśnie postępy w tych dziedzinach spowodowały konieczność wprowadzenia wielu zmian w nowym programie specjalizacji z dermatologii i wenerologii, który omawiamy dokładnie w części I poświęconej organi­zacji opieki dermatologicznej. W tej części książki przedstawiono również aktualną kla­syfikację WHO chorób dermatologicznych, dokładne klasyfikacje procedur medycznych realizowanych w dermatologii oraz poruszono zawsze bardzo aktualny temat stanów na­głych w dermatologii.


Wielkim osiągnięciem Zespołu Ekspertów skupionych wokół Konsultanta Krajowego isukcesem dermatologii było wprowadzenie programów lekowych - leczenia łuszczycowe­go zapalenia stawów o agresywnym przebiegu (2014 rok) oraz leczenia ciężkiej i umiarko­wanej postaci łuszczycy plackowatej (2015 rok). Szczegóły tych programów przedstawiono w II części książki.


Część III została poświęcona omówieniu konsensusów i standardów postępowania w wybranych chorobach skóry, z którymi w swojej codziennej praktyce dermatolog ma do czynienia najczęściej.


Stałe pogłębianie wiedzy z zakresu dermatologii klinicznej i praktyki dermatologicznej jest konieczne nie tylko dla rezydenta specjalizującego się w dermatologii i wenerologii, lecz także dla praktykującego lekarza rodzinnego czy lekarza specjalisty dermatologa.


Wśród praktykujących lekarzy różnych specjalności istnieje potrzeba szybkiego spraw­dzenia tej wiedzy i skonfrontowania jej z aktualnymi osiągnięciami medycyny, a to może zapewnić kompleksowy podręcznik poświęcony podstawowym problemom współczesnej dermatologii. Naszym celem było stworzenie książki, która będzie miała właśnie taki cha­rakter, będzie przydatna i wykorzystywana w gabinecie lekarza.


Oddajemy w Państwa ręce dzieło będące owocem współpracy wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, którzy poświęcili swój cenny czas na przygotowanie i opracowanie poszczególnych rozdziałów. Dziękujemy Wam za ogromny wkład pracy, zaangażowanie i chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem klinicznym z innymi.


Mamy nadzieję, że książka ta spełni Państwa oczekiwania, pozwoli pogłębić wiedzę der­matologiczną oraz będzie pomocna w prowadzeniu praktyki ambulatoryjnej i klinicznej.


Dołożyliśmy wszelkich starań, aby treści zawarte w książce były zgodne z aktualną wiedzą dermatologiczną. Z uwagi jednak na ogromny postęp nauki w wielu omawianych dziedzinach nie można wykluczyć, że niektóre dane mogą zawierać pewne nieścisłości. Bę­dziemy wdzięczni Czytelnikom za ich wskazanie oraz za wszelkie dodatkowe komentarze i sugestie.


Wyrażamy nasze uznanie i wdzięczność wydawnictwu Termedia za podjęcie wyzwania i przygotowanie pierwszego wydania tej publikacji. W imieniu wszystkich autorów szcze­gólną wdzięczność wyrażamy śp. dyrektorowi Andrzejowi Kordasowi za pomysł, inspirację i zapoczątkowanie prac nad książką.


Andrzej Kaszuba, Joanna Maj


Spis treści

Przedmowa

CZĘŚĆ I ORGANIZACJA OPIEKI DERMATOLOGICZNEJ
ROZDZIAŁ 1
Program specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia
ROZDZIAŁ 2
Aktualna klasyfikacja WHO chorób dermatologicznych
ROZDZIAŁ 3
Klasyfikacje procedur medycznych realizowanych w dermatologii
ROZDZIAŁ 4
Stany nagłe w dermatologii

CZĘŚĆ II PROGRAMY LEKOWE W DERMATOLOGII
ROZDZIAŁ 1
Program lekowy - leczenie ciężkiej i umiarkowanej postaci łuszczycy plackowatej
ROZDZIAŁ 2
Program leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o agresywnym przebiegu

CZĘŚĆ III KONSENSUSY — ZALECANE POSTĘPOWANIE
ROZDZIAŁ 1
Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
ROZDZIAŁ 2
Łuszczyca zwyczajna
ROZDZIAŁ 3
Atopowe zapalenie skóry
ROZDZIAŁ 4
Pierwotne chłoniaki skóry
ROZDZIAŁ 5
Czerniaki skóry
ROZDZIAŁ 6
Stany przedrakowe i raki przedinwazyjne
ROZDZIAŁ 7
Trądzik różowaty
Rozdział 8
Choroby pęcherzowe
Diagnostyka i leczenie pęcherzycy - konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Pemfigoid - diagnostyka i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w opryszczkowatym zapaleniu skóry (chorobie Duhringa) - konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
ROZDZIAŁ 9
Grzybice

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7988-106-2

  • Redaktor: 

    Andrzej Kaszuba, Joanna Maj

  • Wydanie: 

    1

  • Rok wydania: 

    2016

  • Format: 

    176 x 250 mm.

  • Liczba stron: 

    304

  • Oprawa: 

    Miękka

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss