Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Alina Dobrzańska,
Waga produktu: 0.160 kg
EAN: 8372440514
Wysyłka od: 9.00 PLN
Wydawca: SGGW

Warszawa 2003, wydanie 2, format 170 x 240, objętość 97 str., oprawa miękka

Prawidłowe żywienie przyszłej matki ma ogromne znaczenie dla niej samej i dla płodu. Niedożywienie kobiety w okresie ciąży może być przyczyną gorszego rozwoju płodu, a nawet wad rozwojowych. Wydanie na świat noworodka o małej masie ciała, mniejszej niż 2500 g, może niekorzystnie wpływać na dalszy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Niedożywienie ilościowe i jakościowe w ciąży może być przyczyną trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego płodu, wskutek zmniejszenia liczby neurocytów i upośledzenia mielinizacji włókien nerwowych. Sprawne łożysko w zakresie przenoszenia substancji odżywczych wywiera istotny wpływ na prawidłowy rozwój płodu.

Zdrowa kobieta, dobrze żywiąca się w czasie ciąży, powinna zwiększyć ciężar ciała do końca ciąży o 10-12 kg. Przyrost ten jest wynikiem wzrostu masy ciała ciężarnej, masy łożyska, objętości wód płodowych i samego płodu w dalszym okresie ciąży.
Około 20-25% wszystkich ciąż to ciąże specjalnej troski, w nich mieści się 3/4 wszystkich przypadków umieralności okołoporodowej. Wśród czynników wysokiego ryzyka w selekcji ciąży specjalnej troski na pierwszym miejscu należy wymienić przebyte poronienia samoistne i sztuczne, porody niewczesne i przedwczesne. Następnie uciążliwe warunki pracy, dojazdy do pracy, niedorozwój narządu rodnego, stresy psychiczne, niedokrwistość, konflikt w zakresie czynnika Rh lub grupy krwi, zakażenie dróg moczowych, łożysko przodujące i krwawienia w ciąży oraz choroby układowe ciężarnej (cukrzyca, choroby tkanki łącznej, wady serca i inne). Zakażenia dróg moczowych mogą doprowadzić do obrzęków, nadciśnienia krwi, białkomoczu, ropomoczu i gestozy - zatrucia ciążowego. Nie sposób wymienić wszystkich możliwych patologii, należy jednak pamiętać, że tylko wczesne rozpoznanie i umiejętności przewidywania powikłań mogą zapobiec groźnym w skutkach tragediom. Intensywny nadzór nad ciążą i porodem wysokiego ryzyka, ewentualna wcześniejsza hospitalizacja prowadzi do pomyślnego rozwiązania.

Spis treści

Żywienie kobiety ciężarnej
Żywienie kobiety karmiącej piersią
Karmienie naturalne
Żywienie sztuczne niemowląt
Przygotowanie potraw dla niemowląt
Żywienie wcześniakówi noworodków o niskiej masie urodzeniowej
Wartość odżywcza mięsa kurcząt
Mukowiscydoza
Alergie i nietolerancje pokarmowe
eliakia - glutenozależna choroba trzewna
Dietoterapiafenyloketonurii
Dietoterapia galaktozemii i fruktozemii
Postępowanie dietetyczne w ostrej biegunce
Żywienie dietetyczne w biegunkach przewlekłych
Nieswoiste zapalenia jelit u dzieci
Żywienie pozajelitowe
Zaburzenia czynności motorycznej przewodu pokarmowego

Książka

  • ISBN: 

    83-7244-051-4

  • Autor: 

    Alina Dobrzańska

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss