Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: David H. Newman,
Waga produktu: 0.350 kg
Wysyłka od: 5.99 PLN
Wydawca: Znak


Kraków 2010, wydanie 1, format 145 x 205, objętość 264 str., oprawa miękka

O czym lekarze nie mówią swoim pacjentom? Sekrety i tajemnice lekarskiego fachu odkrywa przed nami doktor David H. Newman - przez lata pracujący na oddziale ratunkowym nowojorskiego szpitala.

Każdy pewnie zna słynną zasadę Hipokratesa - „po pierwsze nie szkodzić”. Mało kto jednak wie, że ów starożytny lekarz, zwany „ojcem medycyny”, nawiązywał bardzo bliskie relacje ze swymi pacjentami, poznawał ich bliskich i otoczenie, zanim zdecydował się postawić diagnozę i zalecić odpowiednią kurację. Obecnie ta więź łącząca lekarza i chorego została zerwana, a codzienna praktyka lekarska niewiele ma wspólnego z przysięgą Hipokratesa.

W tej prowokującej do dyskusji książce doktor Newman rozprawia się z wieloma medycznymi mitami. Pokazuje między innymi, dlaczego syrop na kaszel rzadko bywa skuteczny i jak to się dzieje, że mammografia przynosi więcej szkody niż pożytku, prawie każda resuscytacja kończy się fiaskiem, a antybiotyki przypisywane na ból gardła mogą być po prostu niebezpieczne. Autor udowadnia również, jak potężny wpływ na zdrowie pacjentów może mieć - lekceważony przez lekarzy - efekt placebo, a zarazem, jak zwodnicza bywa nadmierna ufność w statystyki i badania.

Dzięki niezwykłym i trzymającym w napięciu opowieściom wprost z sal szpitalnych i gabinetów lekarskich Newman odkrywa, co szwankuje w relacjach lekarzy z pacjentami i próbuje znaleźć odpowiedź, jak tę zerwaną więź odbudować.


Spis treści

PRZEDMOWA. DOKTOR HIPOKRATES
1. NIE WIEMY
2. TO NIE ZDAJE EGZAMINU
3. NIE ZGADZAMY SIĘ
4. NIE ROZMAWIAMY
5. LUBIMY ROBIĆ BADANIA
6. NICZEGO SIĘ NIE ODUCZAMY (PSEUDOAKSJOMATY)
7. NIE WIERZYMY W REAKCJĘ NA ZNACZENIE (PARADOKS PLACEBO)
8. JESTEŚ TYLKO NUMEREM („NNT")
9. NOWY STARY PARADYGMAT
PODZIĘKOWANIA
PRZYPISY

Książka

  • ISBN: 

    978-83-240-1408-8

  • Autor: 

    David H. Newman

Inne tytuły z tej serii: