Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Marta E. Starczewska, Małgorzata M. Pierścińska,
Waga produktu: 0.650 kg
EAN: 9788375550009
Wysyłka od: 9.90 PLN
Wydawca: Via Medica

Gdańsk 2007, wyd. 2, Format 290 x 200, objętość 162 str., oprawa miękka
Z przyjemnością podjąłem się obowiązku recenzenta, a jednocześnie konsultanta wymienionej monografii, której jak najszybsze wydanie uważam za wybitnie uzasadnione. Jak sami Autorzy piszą we wstępie: „W Polsce w ostatnich latach wszczepia się około 10 000 stymulatorów serca i około 1000 kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) rocznie. Liczba chorych leczonych stałą stymulacją serca zbliża się do 100 000. Domniemanie nieprawidłowego funkcjonowania stymulatora jest formułowane stosunkowo często i odwrotnie proporcjonalnie
do własnego doświadczenia osoby oceniającej EKG....”.
Jak wynika ze wstępu, książka jest adresowana do „nieprofesjonalistów”, a więc kardiologów niezajmujących się na co dzień pacjentami ze stymulatorem, lekarzy rozpoczynających szkolenie w dziedzinie kardiologii i internistów, a przede wszystkim do lekarzy rodzinnych. Głównym jej przesłaniem jest przybliżenie typowych obrazów EKG pacjentów ze stymulatorem serca(zarówno z prawidłową funkcją układu stymulującego, jak i z najczęstszymi dysfunkcjami oraz zaburzeniami rytmu serca).
Wydaje się, że książka ma jeszcze jedną ogromną zaletę — zmuszenie(i co ważniejsze przyzwyczajenie) Czytelnika do całościowej interpretacji EKG.
Stosowanie przez wiele dziesiątków lat prostej (niefizjologicznej) stymulacji komorowej przyzwyczaiło lekarzy do powierzchownej oceny EKG ze stymulacją i wybitnie lakonicznych opisów typu „rytm ze sztucznego stymulatora serca — skuteczny”. Konstrukcja książeczki konsekwentnie wymusza i przyzwyczaja do interpretacji i później do opisywania EKG pacjenta ze stymulatorem według jasno określonego schematu, niepozwalającego na przeoczenie i pominięcie czasami bardzo istotnych informacji."
dr hab. med. Andrzej Kutarski
prof. nadzw. Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej w Lublinie

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7555-000-9

  • Autor: 

    Marta E. Starczewska, Małgorzata M. Pierścińska

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss