Warszawa 1998, wydanie 1, format 150 x 230, objętość 230 str., oprawa miękka
Po raz pierwszy rola ciała w procesach myślenia i uczenia się jest przedstawiona w formie książki dostępnej dla przeciętnego czytelnika i równocześnie ściśle opartej na badaniach naukowych. Carla Hannaford - neurofizjolog i pedagog - podaje szereg argumentów ilustrujących niesamowity wpływ ruchu na życie człowieka i pokazuje, jak się ruszać, aby w pełni uaktywnić nasze możliwości uczenia się. Jej znakomite zrozumienie tego tematu stanowi wielką i bezpośrednią wartość dla uczących się w każdym wieku, zarówno dla tych utalentowanych, jak i dla tych określanych jako osoby niewyuczalne.
Wielkie odkrycie pełnego potencjału umysłu i ciała ludzkiego. Hannaford ukazuje jak i dlaczego ciało odgrywa istotną rolę w uczeniu się. Jej książka będzie zadziwiać, inspirować i we wspaniały sposób instruować każdego czytelnika.
Rzadko kiedy zdarza się, by ktoś napisał o edukacji coś tak oryginalnego i przełomowego. Są tu zebrane we wspaniałej syntezie wiedza z nauk neurologicznych i informacje o tym, jak ruch ciała, emocjonalna ekspresja, odżywianie oraz społeczne i fizyczne środowisko wpływają na uczenie się. Nigdy nie spotkałem lepszego przewodnika dla tworzenia w domu i szkole efektywniejszych sytuacji, w których człowiek się uczy.
Spis treści
* DROGI WIEDZY* 1. Uczenie się nie jest procesem odbywającym się wyłącznie w głowie
* 2. Sieci nerwowe - superautostrady do rozwoju
* 3. Doświadczenia sensoryczne
* 4. Rola emocji
* 5. Tworzenie połączeń
* ZMYŚLNE RUCHY
* 6. Ruch
* 7. Gimnastyka mózgu
* KSZTAŁTOWANIE I OCHRONA NASZYCH SYSTEMÓW UCZENIA SIĘ
* 8. Co jest nie tak?
* 9. Niezbędne dla mózgu:: woda i tlen
* 10. Niezbędne dla mózgu:: odżywianie
* 11. Układ przedsionkowy a wady uczenia się
* 12. Walka czy ucieczka - wpływ stresu na uczenie się
* 13. Niewłaściwa edukacja i gra w szufladkowanie (przyszywanie łatek)
* 14. Środki farmakologiczne a nadpobudliwość
* 15. Poszukiwanie modeli na zewnątrz
Książka
-
ISBN:
83-908988-0-2
-
Autor:
Carla Hannaford