Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Barbara M. Kaja
Waga produktu: 0.450 kg
EAN: 9788370968861
Wysyłka od: 9.90 PLN


Bydgoszcz 2013, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 224 str., oprawa twarda

Małżeństwo - Rodzina - Rozwód jest tomem przygotowanym wspólnie z uczniami i współpracownikami z okazji 50-lecia pracy naukowej prof. dr hab. Barbary M. Kai. Zawarte w nim teksty, oparte na badaniach naukowych, mogą pomóc Czytelnikom poszukującym zrozumienia skomplikowanych relacji rodzinnych i konsekwencji rozwodu w dorosłym życiu dzieci rozwiedzionych rodziców.


Spis treści

WPROWADZENIE
Barbara M. Kaja

ROZDZIAŁ I. PROPOZYCJA ROZWOJOWEJ KONCEPCJI JAKOŚCI ŻYCIA. JAK OPTYMALIZOWAĆ JAKOŚĆ ŻYCIA MŁODYCH RODZICÓW?
Magdalena Miotk-Mrozowska
Jednym z najważniejszych problemów społecznych obserwowanych obecnie w Polsce i na świecie jest unikanie podejmowania decyzji prokreacyjnych przez młodych ludzi. Główną przyczyną tego zjaŞwiska jest zagrożenie obniżeniem jakości życia związane z posiadaŞniem potomstwa. Uwzględniając specyfikę sytuacji życiowej młodych rodziców, Autorka uznaje za konieczne zrewidowanie dotychczasowych podejść do rozumienia i pomiaru tej ważnej zmiennej psychologicznej, jaką jest jakość życia.

ROZDZIAŁ II. WARTOŚCI MŁODZIEŻY AMERYKAŃSKIEJ, HINDUSKIEJ I FIŃSKIEJ A WARTOŚCI MŁODZIEŻY POLSKIEJ
Barbara M. Kaja, Beata Hołtyń
Młodzież amerykańska, hinduska, fińska i polska żyje w różnych kulturach i inaczej jest wychowywana. Okazuje się jednak, że odległość i odmienność między kontynentami nie różnicuje hierarchii wartości młodzieży, gdy idzie o trzy podstawowe wartości: rodzina, miłość i przyjaźń. Są jednak wartości inaczej umiejscawiane w hierarchii badanej młodzieży. Autorki odpowiadają na pytanie, która grupa młodzieży najbardziej różni się od polskiej. Czy jest to grupa hinduska?

ROZDZIAŁ III. OBRAZ MAŁŻEŃSTWA I PRZYSZŁEJ RODZINY U MŁODYCH DOROSŁYCH
Urszula Sokal
Dorastanie łączy się z przyjmowaniem określonych zadań rozwojowych związanych przede wszystkim z rolą partnera, małżonka, rodzica. To, jak osoba w późniejszym życiu będzie je wypełniała, zależy między innymi od tego, jaki obraz małżeństwa i rodziny ukształtuje się u młodego człowieka. Młodzi ludzie mają coraz częściej dylemat, czy "wiązać się" z kimś, czy zakładać rodzinę, czy też pozostać osobą samotną. Autorka opisuje wyniki badań 147 osób w wieku 18-20 lat. Zmierza do odpowiedzi na następujące pytania: jaki obraz małżeństwa stworzyli sobie uczniowie oraz czym dla badanych jest rodzina i co miało największy wpływ na kształtowanie się jej obrazu?

ROZDZIAŁ IV. RELACJE CÓRKI Z OJCEM A JEJ STYL PRZYWIĄZANIA DO PARTNERA
Beata Hołtyń, Karolina Sawicka
Czy styl przywiązania kobiety do partnera ma związek z charakterem jej relacji z ojcem? Głównym zamiarem było prześledzenie istnienia bądź też braku związku pomiędzy postawami ojciec - córka a stylami przywiązania córki do partnera. Przebadano 60 kobiet, będących w związku minimum 2 lata, w wieku od 22. do 28. roku życia. Za pomocą wybranych kwestionariuszy zbadane zostały postawy ojcowskie, siła przywiązania córki do ojca oraz styl przywiązania do partnera.

ROZDZIAŁ V. ZASOBY RODZICIELSKIE W SYTUACJI STRESU ZWIĄZANEGO Z WYCHOWANIEM DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO
Magdalena Zając
Integracja środowiska rodzinnego wydaje się stymulatorem optymalnego kształtowania osobowości i tożsamości jej członków. Spójność ta jest szczególnie zagrożona w sytuacjach narażenia na czynniki stresowe. Poważnym czynnikiem stresogennym jest wychowywanie w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, co rzutuje na sytuację psychospołeczną rodziców. Autorka koncentruje się na problemach rodziny związanych z wychowaniem dziecka przewlekle chorego oraz upośledzonego umysłowo. Interesują ją wybrane zasoby osobowościowe (orientacja życiowa i style radzenia sobie ze stresem) oraz wsparcie społeczne ze strony partnera.

ROZDZIAŁ VI. BLISKIE ZWIĄZKI EMOCJONALNE DOROSŁYCH DZIECI ROZWIEDZIONYCH RODZICÓW. PRZEMIJAJĄCY SYNDROM ROZWODOWY?
Barbara M. Kaja
Czy słusznie przypisuje się dorosłym dzieciom rozwiedzionych rodziców poważne trudności w nawiązywaniu bliskich więzi uczuciowych? Autorka prezentuje badania nad doświadczaniem przyjaźni przez osoby, które w dzieciństwie przeżyły rozwód rodziców. Stwierdza, że wykażą one istotne różnice między grupą osób z rodzin pełnych i zgodnych oraz grupą dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców. Różnice te wystąpią w kilku kategoriach składających się na doświadczanie przyjaźni, takich jak: otwartość, zaufanie, wsparcie, konflikty, podobieństwo przyjaciół. Uzyskane wyniki są rozważane w kontekście wcześniejszych badań Autorki nad syndromem rozwodowym u dzieci w wieku przedszkolnym. Czy syndrom ten pozostaje na całe życie?

ROZDZIAŁ VII. PSYCHOSPOŁECZNE FUNKCJONOWANIE DOROSŁYCH DZIECI ROZWIEDZIONYCH
RODZICÓW
Barbara M. Kaja, Anna W. Wróblewska
Rozwód jest czynnikiem stresogennym i jego konsekwencje bywają bardzo szkodliwe dla rozwoju dziecka. Autorki wyłoniły na podstawie analizowanej literatury 19 niekorzystnych cech przypisywanych "dzieciom rozwodu" i postanowiły zbadać ich nasilenie w porównaniu z grupą osób z rodzin zgodnych i pełnych. Czy w życiu dorosłym w dalszym ciągu daje o sobie znać przeżycie rozwodu rodziców? Czy dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców (DDRR) boją się wchodzić w bliskie relacje, nie chcą mieć dzieci, są nieprzystosowane i ogólnie źle funkcjonują w relacjach społecznych? Jaki jest poziom ich samooceny, kontroli emocji? Jaka jest satysfakcja z życia? Jakie czynniki powodują, że niektórzy przeżywają silniej rozwód rodziców niż inni? Co może być czynnikiem łagodzącym skutki rozwodu? Czy istotnie DDRR tak bardzo się różnią od osób wychowywanych w rodzinach zgodnych, niekonfliktowych? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Autorki na podstawie wyników szeroko zakrojonych badań.

ROZDZIAŁ VIII. ISTOTA UDZIELANIA WSPARCIA W ZWIĄZKACH MAŁŻEŃSKICH
Beata Hołtyń
Czy umiemy dopasować wsparcie do potrzeb partnera? Autorka zwraca uwagę na znaczenie oraz sposoby wzajemnego pomagania sobie w związku małżeńskim lub partnerskim. Analizuje badania prowadzone w ostatnich latach i na ich podstawie porusza zagadnienia dotyczące tego, w jaki sposób udzielać partnerowi efektywnego wsparcia. Efektywne pomaganie jest wysoko cenione przez partnera oraz przyczynia się do podniesienia satysfakcji z relacji małżeńskiej. Istotny jest fakt, że w zależności od sytuacji, wagi problemu oraz czasu jego wystąpienia, różne sposoby działania mogą przynieść ulgę drugiej osobie. Niedopasowane we właściwy sposób mogą powodować rozczarowanie, złość, poczucie winy oraz wywoływać inne negatywne emocje.

ZAKOŃCZENIE - ZROZUMIEĆ ŚWIAT ŻYCIA CZŁOWIEKA
Barbara M. Kaja

SUMMARY - MARRIAGE - FAMILY - DP/ORCE

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7096-886-1

  • Redaktor: 

    Barbara M. Kaja

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss