Program gimnastyki korekcyjno kompensacyjnej dla klas 1-3 szkoły podstawowej Ćwicz razem z nami!
Wrocław 2005, wydanie 1, format 210 x 285, ojętość 42 str., oprawa miękka
Program Ćwicz razem z nami jest propozycją zajęć z gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej dla dzieci z klas I—III - Uwzględnia on podstawę programową (Dz U Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 maja 2002 roku nr 51 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół).
Priorytetem tego programu jest motywowanie dzieci do aktywności ruchowej, przede wszystkim poprzez: zabawowe formy ruchu, prowadzenie zajęć metodami opowieści ruchowej oraz ruchowej ekspresji twórczej - Pozwala to na integrację ćwiczeń korygujących postawę dziecka z pozostałymi zajęciami edukacyjnymi, np przyrodniczymi, muzycznymi, matematycznymi - Dzięki temu możliwa jest współpraca wszystkich nauczycieli uczących w danej klasie.
Proces korekcji wad postawy ciała jest długotrwały, złożony i musi być realizowany w sposób ciągły. Dlatego ważnym elementem programu „Ćwicz razem z nami" jest współpraca z rodzicami, w tym informowanie o rodzajach wad postawy u dzieci, przyczynach ich powstawania i pozytywnych skutkach podjęcia działań korekcyjnych w odpowiednim czasie. Program wyposaża dziecko i rodziców w zasób umiejętności dokonywania korekty, kompensacji i profilaktyki powstawania wad postawy ciała, co umożliwia rodzicom prowadzenie ćwiczeń korekcyjnych w domu.
Elementy edukacji prozdrowotnej i ekologicznej zawarte w programie oraz przedstawione w nim działania profilaktyczne mają pobudzić rodziców do wpajania dzieciom od najmłodszych lat zasad higieny i życia w zgodzie ze środowiskiem przyrodniczym. Z postaw rodziców dziecko czerpie pozytywne wzorce higieny życia codziennego (higieny osobistej, higieny pracy, odpoczynku, żywienia, a także współżycia społecznego).
Aby ułatwić nauczycielom realizującym program Ćwicz razem z nami pracę z rodzicami w programie zamieszczono cykl tematyczny poświęcony współpracy z rodzicami oraz przedstawiono warunki pracy i wypoczynku, działania higieniczne oraz zagadnienia związane z zapobieganiem wadom postawy.
Spis treści
Wstęp1. Założenia teoretyczne programu gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej
1. Cele programu
2. Struktura programu
3. Materiał nauczania
3.1 Układ treści programu
3.2 Budżet godzin do planu pracy
3.3 Przykładowy plan pracy
3.4 Struktura jednostki lekcyjnej
3.5 Przykładowy konspekt do lekcji
2. Procedury realizacji programu gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej
2.1 Tworzenie grup ćwiczebnych
2.2 Dokumentacja nauczyciela
2.3 Regulamin wewnętrzny
2.4 Miejsce ćwiczeń, przyrządy i przybory
2.5 Propozycje scenariuszy zajęć integrujących
2.6 Współpraca z rodzicami
2.7 Przykładowe zestawy ćwiczeń domowych
- plecy okrągłe
- plecy wklęsłe
- boczne skrzywienie kręgosłupa
- płaskostopie
- koślawość kolan
- szpotawość kolan
3. Uwagi uzupełniające
3.1 Założone osiągnięcia
3.2 Badania i pomiary uzupełniające
- test minimalnej sprawności fizycznej Krausa-Webera
- testowanie mięśni metodą Lovetta
3.3 Propozycja sposobu zapisywania bilansu mięśniowego
Książka
-
ISBN:
83-89829-07-X
-
Autor:
Renata Patalas