Poznań 2010, wyd. 1, format 170 x 240, objętość 374 str., oprawa miękka
Rekreacja jako złożone zjawisko społeczno-biologiczne i ekonomiczne oraz przestrzenne, a także jako forma określonych potrzeb człowieka (np. rekreacyjnych, zdrowotnych, poznawczych, kulturowych itp.) jest zjawiskiem masowym, ogólnoświatowym. Wiele problemów społecznych, ekonomiczno--przestrzennych i marketingowych w rekreacji u progu XXI w. jest związanych z integracją państw w Unii Europejskiej. Dla niektórych z nich konieczne jest zainicjowanie wielu skomplikowanych przekształceń w sferze usług rekreacyjnych.
Wybór zaprezentowanej tematyki został podyktowany z jednej strony niedostateczną liczbą publikacji poruszających zagadnienia uczestnictwa dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w zajęciach rekreacyjnych, z drugiej zaś - wzrostem zainteresowania praktyków z ośrodków rekreacyjnych i studentów szkół wyższych tą problematyką.
Podręcznik przybliża zagadnienia teorii i metodyki rekreacji oraz mechanizmów jej funkcjonowania w różnych środowiskach społeczno-lokalnych. Osnowę rozważań prezentowanych w niniejszym opracowaniu stanowi ą zagadnienia wynikające z nauk o kulturze fizycznej i dotyczą one: społecznych podstaw rekreacji, biologicznych podstaw rekreacji, ekonomicznych uwarunkowań rozwoju rekreacji oraz metodyki rekreacji ruchowej, które w realiach polskiej rzeczywistości należy wdrażać i uznać za konieczność. Mając to na względzie, autorzy przedstawili wiedzę z zakresu wymienionych zagadnień.
Rekomendowany podręcznik został pomyślany jako monografia poświęcona najważniejszym zagadnieniom funkcjonowania rekreacji w Polsce, zawierająca treści o charakterze naukowym oraz informacyjno-dydaktycznym. Należy posługiwać się nim w procesie kształcenia w szkołach wyższych, a także w samodzielnym i zawodowym dokształcaniu. Autorzy uważają, że powinien być użyteczny również dla nauczycieli szkół zawodu w takich dziedzinach, jak: nauczyciel wychowania fizycznego, magister turystyki i rekreacji, hotelarstwa, zarządzania, marketingu w turystyce i rekreacji. Wychodząc z założenia, że doskonalenie umiejętności i poszerzenie wiedzy są procesami trwałymi, autorzy wyrażają nadzieję, że podręcznik będzie z pożytkiem wykorzystywany przez tych wszystkich, którzy interesują się problematyką funkcjonowania teorii i metodyki rekreacji.
Spis treści
WSTĘPCzęść pierwsza
WPROWADZENIE DO REKREACJI
Zarys rozwoju refleksji teoretycznej nad problematyką rekreacji
Zarys rozwoju rekreacji fizycznej w Polsce
Podstawowe zagadnienia rekreacji ruchowej
Czcić druga
SPOŁECZNE PODSTAWY REKREACJI
Pedagogika czasu wolnego i jej związki z rekreacją
Osobowościowe i społeczne uwarunkowania rekreacji
Kompetencje instruktora rekreacji
Część trzecia
BIOLOGICZNE PODSTAWY REKREACJI
Biologiczne podstawy rekreacji
Fizjologiczne podstawy rekreacji
Część czwarta
EKONOMICZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU REKREACJI
Zagospodarowanie przestrzenne terenów rekreacyjnych
Marketing w rekreacji
Część piąta
METODYKA REKREACJI RUCHOWEJ. WYBRANE ZAGADNIENIA
Metodyka rekreacji ruchowej
Gry i zabawy rekreacyjne
Książka
-
ISBN:
978-83-61414-32-2
-
Redaktor:
Wiesław Siwiński, Beata Pluta