Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Maria Zowisło, Jerzy Kosiewicz
Waga produktu: 0.982 kg
EAN: 9788362891443
Wysyłka od: 9.90 PLN
Wydawca: AWF Kraków
Ze wstępu:
Teoretyczny kontekst nauk o sporcie i refleksji nad turystyką stanowią między in-nymi różne ujęcia kondycji, potencjału człowieka z punktu widzenia jego naturalnych, fizycznych, somatycznych oraz motorycznych właściwości, a także zdolności i aspiracji, rozpatrywane na tle uwarunkowań kulturowych, środowiska społecznego. Dotyczy to tradycji, etosu, obyczajowości, moralności, praw, praktyk życia jednostkowego i zbiorowego, hierarchii wartości oraz dynamiki i przemian obecnego świata w kon-frontacji z rozwojem historycznym, z nowymi kontekstami oraz sytuacjami kryzysowymi i wyzwaniami współczesności. Nauki społeczne, obierające za swój przedmiot sport i turystykę, koncentrujące badania na powyższych kwestiach, dążą do umiejscowienia ich w szerokim aksjologicznym horyzoncie. Wartości są nadrzędnym egzystencjalnym zwornikiem tej problematyki wjej interdyscyplinarnych, to jest filozoficznych, socjolo¬gicznych, pedagogicznych, psychologicznych, historycznych, zarządczych (organizacja i zarządzanie), ekonomicznych, politycznych, a także przyrodniczych i medycznych konfrontacjach teoretycznych, empirycznych i aplikacyjnych.
Można w związku z tym penetrować, określać i oddziaływać na różne poziomy i aspekty urzeczywistniania wartości: tak w wymiarze jednostkowym, jak izbiorowym.
Przedstawiana Czytelnikom monografia Sport i turystyka w zwierciadle wartości społecznych jest zbiorem interesujących i inspirujących artykułów polskich autorów, wy-powiadających się na temat aksjosfery wskazanych w tytule form kulturowej aktywności.
W prezentowanych tekstach można zauważyć unifikujące całość zbioru dążenie badaczy do ekspozycji i charakterystyki wartości społecznych i osobowościowych w kontekście dziejów i przemian historycznych, a także do ukazania, wyjaśnienia i zro-zumienia ich możliwych relacji, związków, uwarunkowań i barier w doświadczaniu, kształtowaniu oraz aktualizacji - przez człowieka i różne grupy społeczne - sportowych i turystycznych etosów oraz satysfakcjonujących stylów życia.
Jakie są w swych idealnych esencjach i czym okazują się w praktyce rzeczywi¬stości społeczno-historycznej wartości w obszarach sportu i turystyki? Jak przebiegały kształtowanie, ewolucja, przemiany podstaw, elementów, struktur, przesłanek, idei, konstytuujących aksjosferę kultury fizycznej? Jakie są ich możliwe i faktyczne relacje z koncepcjami i wyznacznikami szczęścia, potrzeb, sukcesu, przyjemności, satysfakcji, spełnienia, samorealizacji, zdrowia, godności, autonomii, tolerancji, sprawiedliwości? Jak umiejscowić je w tablicach wartości autotelicznych i pragmatycznych? Jak wartości społeczne i egzystencjalne, etyczne i estetyczne, ekonomiczne, witalne, hedoniczne, duchowe, realizowane przez sport i podróże oraz turystykę, rozumiane i urzeczy-wistniane były w przeszłości? Czym stają się te wartości, czym są, jakie przesłania niosą ze sobą obecnie, a także, jakie perspektywy przyszłościowe rysują one przed człowiekiem w kontekście aktualnych i przewidywanych uwarunkowań, barier oraz wyzwań historyczno-społecznych? Jak organizować dobre i skuteczne projekty za-rządzania wartościami oraz jakością życia w sporcie i turystyce? Jak wychowywać do życia jakościowego, wartościowego, satysfakcjonującego przez sport i turystykę? Jakie zagrożenia wobec wartości niosą ze sobą globalizacja i konsumpcjonizm?
Te i inne pytania stanowią motywy przewodnie prezentowanej monografii. Struk-tura całości została podzielona na pięć rozdziałów, w których przedstawiono artykuły dotyczące następujących zespołów problemowych: kultura fizyczna w dynamice przemian historycznych w kontekście uwarunkowań i wyzwań społecznych; aksjosfe- ra doświadczeń człowieka w turystyce i rekreacji w dziejach i obecnie; filozoficzne, etyczne, estetyczne i edukacyjne przesłanki oraz idee sportowej i turystycznej aktyw-ności człowieka; sportowy styl życia w przestrzeni wartości w ujęciu socjologicznym; motywacja, trening i zarządzanie w kulturze fizycznej, odnoszące się do istniejących barier, stawianych i projektowanych postulatów oraz rozwiązań.
Monografia przedstawia osiągnięcia wywodzące się z różnych ośrodków akade-mickich i pozaakademickich w Polsce i za granicą. Nawiązują one do paradygmatów badawczych wypracowanych przez pokolenia akademików, uznanych już dzisiaj za klasyków, oraz do nowych ujęć, zainicjowanych przez młodych autorów, którzy za-znaczyli już swoją obecność na ścieżce badawczych przedsięwzięć.
Zapraszamy do lektury i wzięcia udziału w imaginatywnym, lecz z pewnością twórczym sympozjonie, w inspirującej debacie.
Maria Zowislo i Jerzy Kosiewicz

Książka

  • ISBN: 

    978-83-62891-44-3

  • Redaktor: 

    Maria Zowisło, Jerzy Kosiewicz

  • Wydanie: 

    1

  • Rok wydania: 

    2015

  • Format: 

    165 x 235 mm

  • Liczba stron: 

    616

  • Oprawa: 

    Miękka

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss