Rzeszów 2009, wyd. 1, format 165 x 235, objętość 156 str., oprawa miękka
Zachowania zdrowotne są tematem bardzo aktualnym, stanowiącym przedmiot zainteresowania wielu dyscyplin nauk społecznych. Okres młodzieńczy, a szczególnie czas studiów, jest związany z usamodzielnieniem się i zwiększeniem niezależności. Niewątpliwie istotny wpływ na to mają czynniki zewnętrzne, jak odmienne warunki życia społecznego młodzieży akademickiej, rodzaj uczelni i tok realizowanych studiów.
Opracowanie zawiera pełną systematyzację wiedzy dotyczącej koncepcji zdrowia i jego uwarunkowań w odniesieniu do zachowań zdrowotnych i jest poparte badaniami autorskimi. Odwołuje się do salutogenetycznego podejścia, w myśl którego istnieją pewne zasoby (potencjały) zdrowia, czyli właściwości tkwiące w podmiocie oraz w środowisku mające pozytywne znaczenie w interakcji zdrowotnej.
Autorka szczegółowo omawia wpływ poczucia koherencji na zdrowie człowieka. Ukazuje złożoność zależności pomiędzy środowiskiem młodzieży akademickiej a zachowaniami zdrowotnymi.
Przybliżenie psychologicznych uwarunkowań zachowań zdrowotnych u młodych ludzi odpowiada na zapotrzebowania płynące ze sfery praktyki społecznej.
Książka
-
ISBN:
978-83-7338-485-9
-
Autor:
Monika Binkowska-Bury