Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Stanisław Kowalik
Waga produktu: 0.300 kg
EAN: 9788361414599
Wysyłka od: 8.00 PLN
Wydawca: AWF Poznań

Kultura fizyczna dla osób niepełnosprawnych Tom 1 Studia z dostosowanej aktywności ruchowej

Poznań 2012, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 141 str., oprawa miękka


We współczesnej nauce zachodzi wiele zasadniczych zmian. Jedną z nich - może nie najważniejszą - jest to, że opasłe tomy monografii naukowych i podręczników są stopniowo wypierane przez czasopisma naukowe, które zawierają artykuły poświęcone krótkim prezentacjom wyników badań lub lapidarnie przeprowadzonym przeglądom stanu wiedzy naukowej, odnoszącym się do konkretnych problemów naukowych. Warto też wspomnieć, że coraz więcej tekstów naukowych nie publikuje się w postaci papierowej, lecz po prostu udostępnia się je w Internecie. Nie chcę oceniać tej sytuacji, natomiast jest faktem: badacze z różnych powodów preferują nowy zwyczaj publikacyjny. Wolą pisać i czytać zwięzłe opracowania, zamiast studiować obszerne tomiska naukowe.

Podążając za tym zwyczajem, przedstawiam pierwszy tom serii wydawniczej, zatytułowanej „Studia z dostosowanej aktywności ruchowej”. Chociaż nie jest czasopismem naukowym, ma większość cech charakterystycznych tego typu publikacji. Seria wydawana jest cyklicznie - mam nadzieję, że przynajmniej raz w roku będzie dostępny nowy jej tom. Skupia się na określonym obszarze badań naukowych - ukazaniu możliwości wykorzystania aktywności ruchowej w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Adresowana jest do ściśle określonego grona czytelników - badaczy profesjonalnie zajmujących się doskonaleniem usprawniania osób niepełnosprawnych za pośrednictwem ruchu oraz praktyków na co dzień zajmujących się udzielaniem pomocy ludziom niepełnosprawnym. Wreszcie w dłuższej perspektywie czasowej tego typu wydawnictwo konsoliduje środowisko osób zainteresowanych doskonaleniem własnej pracy zawodowej. Dostosowana aktywność ruchowa jako stosunkowo młoda dyscyplina nauki wymaga szczególnie periodyku naukowego, który sprzyjałby integracji i identyfikacji z profesją mającą zapewnić rozwój zawodowy zaangażowanym w wyjątkowo ciekawy i ważny społecznie obszar działania. Nauczyciele wychowania fizycznego, fizjoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy, lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni często wykorzystują aktywność ruchową w szeroko pojętej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Seria „Studia z dostosowanej aktywności ruchowej” powinna im pomóc w przełamywaniu wzajemnych barier, wynikających z różnorodności wykształcenia, w celu doskonalenia współpracy dla dobra osób niepełnosprawnych.

Inicjatywa wydawania serii książek zatytułowanych „Studia z dostosowanej aktywności ruchowej” zakłada, że istnieje zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę teoretyczną, która może być jednocześnie użyteczna w praktyce rehabilitacyjnej. Aby zrealizować ten cel, nie wystarczy zapełnić kolejnych tomów serii artykułami o małej wartości. Potrzebne są opracowania prezentujące nowe poglądy na usprawnianie ruchem różnych kategorii osób niepełnosprawnych. Potrzebne są artykuły demonstrujące nowe, oryginalne techniki usprawniania za pośrednictwem aktywności ruchowej. Potrzebne są prace przedstawiające weryfikację tradycyjnych metod wykorzystania ruchu w rehabilitacji. Wreszcie potrzebne są teksty zapoznające ze światowymi osiągnięciami na temat dostoswanej aktywności ruchowej. Stąd apel do środowisk zawodowych, które w taki lub inny sposób zajmują się pomocą osobom niepełnosprawnym, o zgłaszanie do kolejnych tomów serii wydawniczej artykułów ciekawych i przydatnych w praktyce. Im będzie więcej dobrych opracowań naukowych na temat dostosowanej aktywności ruchowej, tym więcej czytelników będzie miała nasza seria, a jeżeli będą liczniejsi czytelnicy, to jest również szansa na wyższy poziom pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym.

Stanisław Kowalik

Spis treści

Wprowadzenie

Olga Sakson-Obada, Anna Suchańska
Ja cielesne a samoochrona i komfort w relacjach interpersonalnych

Stanisław Kowalik
Mechanizmy oddziaływania na osobę niepełnosprawną poprzez dostosowaną aktywność ruchową

Anna Nadolska, Magdalena Koper
Możliwości kształtowania Ja cielesnego osób niepełnosprawnych poprzez ich uczestnictwo w sporcie dostosowanym

Aleksandra Besz
Spostrzeganie wyczynowego sportu osób niepełnosprawnych przez paraolimpijczyków

Maciej Wilski, Anna Nadolska, Sandra Dowling, Roy McConkey, David Hassan
Sporty zunifikowane Olimpiad Specjalnych jako forma wzbogacania kapitału społecznego i wspomagania inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną

Ewa Koprowiak
Sporty ekstremalne w rehabilitacji osób niepełnosprawnych na przykładzie nurkowania swobodnego

Michalina Kaczmarek, Aleksandra Koziorowska, Zuzanna Suchecka
Czy młodzież niewidząca ma inną strukturę kompetencji społecznych niż młodzież widząca?

Bartosz Chmielewski
Korekcja wad postawy u osób niepełnosprawnych - ograniczenia i sposoby radzenia sobie z nimi

Książka

  • ISBN: 

    978-83-61414-59-9

  • Redaktor: 

    Stanisław Kowalik

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss