Katowice 2012, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 90 str., oprawa miękka
Pomimo tego, że książka powstała na podstawie wieloletnich doświadczeń wyniesionych z pracy ze studentami, trafia ona w ręce czytelnika z nadzieją, że grono odbiorców nie musi ograniczać się do studentów, lecz mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które rozpoczęły swoją wędrówkę z jogą, a droga zaproponowana przez autorkę może stać się ich własną. sportowo-medyczna.pl
Większość wyższych szkół w Polsce prowadzi zajęcia fakultatywne i obligatoryjne z wychowania fizycznego w grupach specjalizacyjnych. Ten system pracy jest odpowiedzią na oczekiwania studentów i jest od lat z powodzeniem praktykowany. Studenci dzięki temu, że sami decydują o formie uprawianej aktywności ruchowej, wykazują się większym zaangażowaniem, zainteresowaniem i aktywnością na zajęciach. Student dokonując wyboru, kieruje się swoimi zainteresowaniami, a także atrakcyjnością zajęć. Obserwuje się, że studenci coraz częściej wybierają zajęcia, które po zakończeniu zinstytucjonalizowanego oddziaływania kultury fizycznej zaowocują wiedzą i umiejętnościami, które pozwolą na zachowanie zdrowia i dają możliwość uczestniczenia w przyszłości w szeroko pojętej rekreacji. Taką formą aktywności jest z pewnością hatha joga.
W polu zainteresowań naukowych autorki znajdują się głównie badania nad wpływem ćwiczeń hatha jogi na komponenty somatyczne i zdolności motoryczne, stąd w rozdziale 6.1 znalazło się obszerne sprawozdanie z badań własnych, które może działać motywacyjnie na osoby, które nie podlegają już oddziaływaniu szkolnego wychowania fizycznego. Autorka akceptuje fakt wpływu ćwiczeń hatha jogi na sferę mentalną i duchową ćwiczących, lecz nie będąc specjalistką w tej dziedzinie, nie wypowiada się w tej kwestii, zostawiając ją eksploracji naukowej fachowców z zakresu psychologii, psychoterapii i medycyny.
W rozdziałach 1-2 czytelnik znajdzie odpowiedzi na pytania najczęściej stawiane przez studentów uczestniczących w zajęciach. Dotyczą one jogi jako systemu, miejsca hatha jogi w naukach o kulturze fizycznej oraz elementów jogi, których nie ma na zajęciach odbywających się na uczelni.
Głównym celem prowadzonych przez autorkę zajęć jest stymulowanie rozwoju sprawności fizycznej studentów; autorka nie odrzuca jednak faktu, że dla osób zaangażowanych całościowo w jogę jako system, z biegiem czasu celem będzie dążenie do uzyskania równowagi psychosomatycznej.
Po zakończeniu zinstytucjonalizowanego odziaływania wychowania fizycz¬nego człowiek powinien mieć wykształcone pozytywne nawyki wobec kultury fizycznej, bo taka jest rola tego procesu. Autorka ma nadzieję, że część osób n wybierze hatha jogę jako „sport całego życia", aby dzięki niej umacniać swoje zdrowie z myślą o wydłużeniu, do biologicznie zakreślonych granic, lat zdrowego życia.
Spis treści
1.Joga jako system wychowawczo-higieniczno-leczniczy2. Ćwiczenia hatha jogi w świetle nauk o kulturze fizycznej
3. Systematyka ćwiczeń hatha jogi
4. Wybrane pozycje hatha jogi
4.1 Pozycje stojące
4.2 Wygięcia do przodu
4.3 Wygięcia do tyłu
4.4 Skręty
4.5 Pozycje odwrócone
5. Wybrane formy technik relaksacyjnych
5.1 Joga nidra
5.2 Trening autogenny Schultza
5.3 Trening relaksacji progresywnej Jacobsona
5.4 Ćwiczenia oddechowe
5.5 Pozycje relaksacyjne
6. Terapeutyczne implikacje jogi
6.1 Wpływ ćwiczeń hatha jogi na komponenty somatyczne i wybrane zdolności motoryczne młodych kobiet
Książka
-
ISBN:
978-83-7246-762-1
-
Autor:
Danuta Palica