-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.AWF Poznań
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Piłka siatkowa to gra zespołowa, która powstała w 1895 roku w USA (Holyoke, Massachusetts), pomysłodawcą był Wiliam G. Morgan. To gra dwóch drużyn, grających po przeciwnych stronach siatki. Wysokość siatki, wymiary boiska, wielkość piłki i przepisy gry są uzależniona od wieku i liczby grających. Główną zasadą gry jest umieszczenie piłki w boisku przeciwnika lub zmuszenie go do błędu. Można odbić piłkę tylko trzy razy. Istnieją także rozgrywki minisiatkówki (dwójki, trójki i czwórki) oraz siatkówki sześcioosobowej. Przepisy zmieniają się zawsze po igrzyskach olimpijskich i są dostępne na stronach internetowych. Piłka siatkowa jest w podstawie programowej wychowania fizycznego na każdym etapie edukacji. Oznacza to, że nauczyciel powinien prowadzić lekcje z piłki siatkowej już od IV klasy szkoty podstawowej. Ten podręcznik powstał, aby pomóc nauczycielom w tym niełatwym zadaniu — w przygotowaniu lekcji z piłki siatkowej, zademonstrowaniu uczniom danych elementów techniki — ale przede wszystkim, aby wesprzeć w zainteresowaniu uczniów tą popularną grę zespołową. Jak pisze S. Żak:
W wychowaniu fizycznym dzieci i młodzieży formy ćwiczeń i współzawodnictwa zespołowych gier sportowych są w dalszym ciągu atrakcyjnym i wszechstronnym środkiem realizacji celów szkolnej kultury. Chyba żadna inna dyscyplina sportowa nie jest w stanie zastąpić formy gry zespołowej. Zaspokaja ona potrzeby psychiczne ucznia, doskonali procesy decyzyjne oraz uczy partnerstwa i współpracy z drugim człowiekiem. Wszechstronność gier zespołowych sprawia, że są one jednym z najbardziej lubianych środków w realizacji szkolnej kultury fizycznej.
Niniejszy podręcznik zawiera opisy elementów techniki i najczęściej popełnianych błędów, metodykę nauczania oraz propozycje ćwiczeń. Istotną częścią publikacji są propozycje konkretnych lekcji nauczających i doskonalących oraz gry po każdej jednostce lekcyjnej. Zostały one wypracowane przez doświadczenie autorki w prowadzeniu zajęć nauczających dla dzieci, zawodników i studentów. Nauczanie elementów techniki powinno odbywać się zawsze w formie ścisłej, nie ma możliwości jej zmiany na inną. Forma zabawowa może wystąpić przy doskonaleniu, gdyż pozwala ona oderwać się od ścisłego przestrzegania poprawnej techniki wymaganej przez przepisy gry. Umieszczone w podręczniku ćwiczenia pozwalają na sprawne opanowanie tej trudnej sztuki.
Spis treści:
WSTĘP 5 1.
NAUCZANIE ELEMENTÓW TECHNIKI GRY 8
1.1. Odbicie piłki sposobem oburącz górnym 9
1.2. Odbicie piłki sposobem oburącz dolnym 15
1.3. Zagrywka dolna 21
1.4. Zagrywka górna 25
1.5. Atak 33
1.6. Blok 38
2. DOSKONALENIE ELEMENTÓW TECHNIKI GRY 43
2.1. Odbicie sposobem oburącz górnym 43
2.2. Odbicie sposobem oburącz dolnym 48
2.3. Zagrywka górna 54
2.4. Atak 59
2.5. Blok podwójny 64
3. DLA NAUCZYCIELA 70
3.1. Wytyczne do oceny prowadzenia jednostki lekcyjnej 70
3.2. Organizacja zawodów na lekcji wychowania fizycznego 71
3.3. Przykładowe lekcje wychowania fizycznego z nauczania techniki. 74
ZALECANA LITERATURA 125
Parametry
-
Tytuł:
Piłka siatkowa Technika
-
ISBN:
9788364747427
-
Autor:
Małgorzata Anioł
-
Rok wydania:
2023
-
Numer wydania:
1
-
Liczba stron:
126
-
Szerokość produktu:
16.5
-
Wysokość produktu:
23.5
-
Okładka:
miękka