W ciągu ostatnich lat w piłce nożnej znacznie zmieniły się wymagania stawiane piłkarzom, chociaż reguły gry praktycznie nie zmieniły się. Współczesna piłka nożna stała się bardziej kombinacyjna i szybsza we wszystkich elementach gry. jednocześnie gra stała się bardziej agresywna w związku ze wzrostem konkurencji i „zyskiem" ze zwycięstwa.
W związku z rosnącą popularnością piłki nożnej na świecie i związanych z tym tendencji jej rozwoju, gra wzbogaciła się o nowe cechy związane z możliwościami ruchowymi piłkarzy, przede wszystkim z krajów Afryki i Azji.
Oczywisty stał się związek fizycznych (ruchowych) możliwości graczy z wszystkimi elementami ich przygotowania. Zrozumiano, że podstawą przygotowania piłkarzy wysokiej klasy jest ich potencjał taktyczno-techniczny, który można wykorzystać tylko na podstawie adekwatnego poziomu treningu. W związku z tym nieustannie rozwija się wiedza o treningu, z uwzględnieniem całego kompleksu elementów gry i zdolności sportowych graczy.
Innym ważnym zagadnieniem jest znajdowanie optymalnych poziomów i współzależności różnych ogniw procesu przygotowania, uwzględniających zasadę indywidualizacji treningu. Co ważne, podczas treningu nie należy dążyć do rozwijania wszystkich możliwości sprawnościowych. Właściwe podejście w tym względzie powinno opierać się na specyficznych wymaganiach gry (z uwzględnieniem rozstawienia gracza na polu gry), indywidualnych predyspozycjach gracza oraz jego gotowości do wykorzystania konkretnych właściwości organizmu.
Kolejnym istotnym elementem treningu jest jego właściwe powiązanie z planem rozgrywek (zawodów). Występują tu dwa zagadnienia. Pierwsze: to konieczność określenia poziomu i ukierunkowania treści treningu na wymagania gry. Uwzględnia się przy tym wysoki poziom realizacji specyficznych zadań treningu dających możliwość zachowania jego skuteczności. Drugie: to zakres i intensywność treningu, w którym zakłada się potrzebę stabilizacji wymaganego poziomu kondycji fizycznej (stanu fizjologicznego organizmu). W tym przypadku analizie poddaje się obciążenia treningowe i ich składowe. Odnosi się to przede wszystkim do określenia roli zmęczenia oraz regeneracji (odnowy biologicznej) organizmu, mających wpływ na skuteczność realizacji innych składowych struktury treningu.
Trzeba wspomnieć, że w procesie treningowym ważną rolę odgrywa odpowiedni dobór pracy i odpoczynku, zapewniający efektywne wykorzystanie potencjału ruchowego i techniczno-taktycznego, które maleją wraz ze wzrostem zmęczenia. Jednocześnie wiadomo, że optymalny stopień zmęczenia jest również stymulatorem podnoszenia fizycznej sprawności piłkarzy. Należy przy tym brać pod uwagę specyficzną kumulatywną funkcję adaptacyjną organizmu, charakterystyczną w piłkar- stwie. Jedną ze składowych tej funkcji jest specyficzna adaptacja organizmu do pracy o charakterze interwałowym (typowej dla piłkarzy), na temat której nie ma dostatecznej wiedzy.
W niniejszej monografii rozpatrywane są współczesne (teoretyczno-praktyczne) poglądy i kierunki rozwiązywania powyższych zagadnień w piłce nożnej. Oparte są one na analizie wyników ostatnio realizowanych badań i przedstawionych w literaturze naukowo-metodycznej oraz na wynikach badań autorów niniejszej monografii. Ukazuje się specyficzne wymagania dla fizycznego specjalnego przygotowania piłkarzy z uwzględnieniem właściwego doboru i ukierunkowania środków treningowych. Przedstawia się charakterystykę aktywności fizycznej piłkarzy podczas gry. Opisuje się różnorodne wskaźniki (normy) kształtowania poziomu fizycznego przygotowania, charakterystycznego dla piłkarzy wysokiej klasy. Przedstawia się kierunki i dynamikę aktywności treningowej w cyklu rocznym, a także podejście do oceny i doskonalenia poziomu przygotowania funkcjonalnego
Funkcjonalne przygotowanie piłkarzy to całokształt tych funkcji i właściwości organizmu, które bezpośrednio lub pośrednio warunkują wydolność (wydajność) organizmu w czasie gry. Osiągnięcie wysokiego poziomu przygotowania w tym względzie zapewnia się w drodze specyficznej adaptacji do określonego rodzaju współzawodnictwa sportowego, przy czym przebiega to w ścisłym związku z indywidualnymi właściwościami funkcjonalnego potencjału piłkarzy [82, 84].
Z powyższą tematyką związanych jest szereg opracowań naukowych, są to przede wszystkim prace J. Bangsbo [7, 8, 11] i T. Reilly'ego i in. [99-103], S. Schmida, B. Alejo, [104], M. Godika, [44] i inne. Wśród periodyków najwięcej informacji z tego obszaru naukowego znaleźć można w wydawanym od 1988 roku w Wielkiej Brytanii „Science and Football".
Autorzy niniejszej monografii mają nadzieję, że materiały w niej zawarte będą przydatne dla doskonalenia naukowo-metodycznego podejścia do procesu przygotowania sportowego w piłkarstwie.
Spis treści
WSTĘPRozdział 1
TENDENCJE ROZWOJU PIŁKI NOŻNEJ Z UWZGLĘDNIENIEM WYMAGAŃ ZWIĄZANYCH Z PRZYGOTOWANIEM FIZYCZNYM I FUNKCJONALNYM PIŁKARZY
Rozdział 2
SPECJALNE PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE JAKO WARUNEK MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
2.1.Wprowadzenie
2.2.Charakterystyka przygotowania fizycznego piłkarzy
2.3.Komponenty i ukierunkowanie fizycznego przygotowania piłkarzy
Rozdział 3
ZAŁOŻENIA TRENINGU SPECJALISTYCZNEGO W SIŁOWYM I SZYBKOŚCIOWYM PRZYGOTOWANIU PIŁKARZY
3.1.Wprowadzenie
3.2.Przejawy specjalnej siły i predyspozycje szybkościowe piłkarzy
3.3.Charakterystyka kształtowania skoczności (mocy) piłkarzy
3.4.Szybkość piłkarzy i jej specyficzne elementy
3.5.Wskaźniki oceny zdolności koordynacyjnych piłkarzy
3.6.Gibkość i jej znaczenie w piłkarstwie
Rozdział 4
FUNKCJONALNE PRZYGOTOWANIE PIŁKARZY NOŻNYCH WYSOKIEJ KLASY...
4.1.Charakterystyka przygotowania fizycznego piłkarzy
4.2.Charakterystyka komponentów przygotowania funkcjonalnego piłkarzy
4.3. Fizjologiczne właściwości pracy o charakterze przerywanym
(typowe w piłce nożnej)
4.4. Charakterystyki przygotowania funkcjonalnego piłkarzy i ich znaczenie
podczas gry
4.1. Specyficzne wymagania funkcjonalne określone aktywnością piłkarzy podczas gry
4.2. Ocena poziomu przygotowania funkcjonalnego piłkarzy w różnych okresach treningu (kontrola etapowa)
4.3. Czynniki kształtujące efekt treningu i ukierunkowanie środków bieżącej kontroli procesu przygotowania piłkarzy
4.7.1. Zmiany w organizmie pod wpływem procesu treningowego wpływające na kształtowanie jego specyficznych efektów
4.7.2. Kwas mlekowy jako naturalny czynnik kształtujący efekt treningowy
4.7.3. Bieżąca kontrola poziomu przygotowania funkcjonalnego piłkarzy
4.4. Ogólne zasady organizowania i prowadzenia kontroli przygotowania piłkarzy....
ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA
STRESZCZENIE
SPIS RYCIN
SPIS TABEL
Książka
-
ISBN:
978-83-62390-61-8
-
Autor:
Wojciech przybylski, Viktor Mischenko, Mariusz Zasada
-
Wydanie:
1
-
Rok wydania:
2016
-
Format:
165 x 235 mm
-
Liczba stron:
161
-
Oprawa:
Miękka