Kraków 2005, wydanie I, format 165 x 230 mm, objętość 173 str., oprawa miękka
Popularność łyżwiarstwa w naszym kraju, mimo niezadowalającej infrastruktury sportowej, systematycznie wzrasta. Zjawisko to jest związane ze zmianą w podejściu do tej formy aktywności. Łyżwiarstwo stało się dzisiaj bardzo atrakcyjną formą zimowej rekreacji, którą można kontynuować w formie wrotkarstwa również w lecie. Wiele szkół, szczególnie tych zamożniejszych, wybiera łyżwiarstwo jako środek do realizacji programu wychowania fizycznego. Często o atrakcyjności kształcenia w szkołach decyduje to, czy prowadzi ona zajęcia z zakresu: narciarstwa, snowboardu, tenisa czy łyżwiarstwa. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zajęcia mogą się odbywać nawet na przyszkolnych lodowiskach, a cena niezbędnego sprzętu jest relatywnie niska. Coraz bardziej docenia się również zdrowotno-wychowawcze walory łyżwiarstwa, natomiast zmniejszyło się zainteresowanie łyżwiarstwem o charakterze sportowym. Rozwój łyżwiarstwa masowego dla potrzeb rekreacji wymaga kształcenia studentów uczelni wychowania fizycznego, jak również dokształcenia nauczy-wychowania fizycznego, prowadzących zajęcia w tym zakresie. Brak kadry aktorskiej odczuwalny jest nie tylko w łyżwiarstwie masowym, ale również wyczynowym. Nakłada to na uczelnie wychowania fizycznego obowiązek prowadzenia zajęć z tego przedmiotu na wysokim poziomie i w jak najlepszych inkach, tj. na sztucznych lodowiskach.
Przygotowanie studentów do nauczania łyżwiarstwa było i jest utrudnione z powodu braku opracowań wielu zagadnień tej dyscypliny. Na temat łyżwiarki napisano bardzo mało. W większości opracowań szczegółowo opisano technikę łyżwiarstwa sportowego, głównie figurowego i szybkiego. W wąskim ujęciu to nauczanie łyżwiarstwa podstawowego (Starosta 1977). Dotyczy techniki poszczególnych elementów, metodyki ich nauczania, organizacji zajęć, przyborów pomocniczych itp.
W niniejszym opracowaniu autorzy starali się przedstawić swoje wieloletnie świadczenie, zdobyte dzięki kształceniu młodzieży w różnym wieku, w zakresie łyżwiarstwa podstawowego. Ich zamiarem było ujęcie możliwie wszystkich zagadnień, z którymi może się zetknąć nauczyciel tego przedmiotu.
Spis treści
WprowadzenieWiadomości ogólne
Łyżwiarstwo podstawowe - technika i metodyka nauczania
Gry i zabawy na łyżwach
Łyżwiarstwo figurowe
Łyżwiarstwo szybkie
Short-track
Hokej na lodzie
Pierwsza pomoc przedlekarska
Bibliografia
Książka
-
ISBN:
83-89121-96-4
-
Autor:
Piotr Tchorzewski