Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Teresa Socha
Waga produktu: 0.360 kg
Wysyłka od: 10.50 PLN
Wydawca: AWF Katowice

Katowice 2009, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 163 str., oprawa miękka

Szermierka - dawniej zwana fechtunkiem, to jedna z naj starszych i najpełniej poznawczo opracowanych dyscyplin sportu. Od zarania swego istnienia przeznaczona była, jako ~port walki, wyłącznie dla mężczyzn. Podobnie jednak, jak inne uprawiane przez mężczyzn dyscypliny sportu budziła również zainteresowanie u kobiet. Usilne dążenia kobiet do uprawiania szermierki zaowocowały stosunkowo wcześnie możliwością uprawiania jej w ramach programu olimpijskiego, bo już w 1924 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Przez wiele lat był to skromny wymiar indywidualnej rywalizacji w jednej broni, jaką był floret. Drużynową rywalizację wprowadzono do programu igrzysk w 1960 roku. Starania kobiet o możliwość uprawiania trwały długo, bo aż do 1996 roku, kiedy wprowadzono do programu olimpijskiego w Atlancie szpadę kobiet w rywalizacji indywidualnej i zespołowej, a szablę w 2004 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. W uznaniu szpady kobiet za olimpijską dyscyplinę, znaczny wkład miała nasza Uczelnia - AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Wielka w tym zasługa jednego z najwybitniejszych specjalistów współczesnej szermierki, doktora honoris causa tejże Uczelni, Zbigniewa Czajkowskiego, który był inicjatorem organizowania pierwszych międzynarodowych turniejów w szpadzie kobiet o Puchar Rektora katowickiej Uczelni. Dostęp kobiet do równego z mężczyznami programu olimpijskiego w szermierce, to okres zaledwie kilku ostatnich lat. Zgromadzone doświadczenia, a jeszcze w większym stopniu wiedza, są jeszcze bardzo skromne. W Katedrze Sportów Indywidualnych, w której funkcjonuje zespół specjalistów z zakresu szermierki, zrodził się pomysł, by dotychczasowe doświadczenia w kreowaniu szermierki, dopełniać także posiadaną wiedzą naukową. A taką wiedzę zaprezentować w formie pracy poznawczej, posiadającej wartości aplikacyjne, ukierunkowanej na doskonalenie systemu szkolenia sportowego i sprzyjającej wdrażaniu teorii do metodyki treningu sportowego. W przedstawionej monografii prezentowane są prace specjalistów z zakresu szermierki oraz innych obszarów wiedzy o sporcie z takich ośrodków naukowych, jak: Katowice, Rzeszów, Opole, Wrocław i Gdańsk, a wśród nich tak wybitnego znawcy, jak Zbigniew Czajkowski.

Autorzy w przeważającej części wywodzą się z ze sportu wyczynowego, więc ich wywody oparte są na ogromnym doświadczeniu. Takie dobranie zestawu autorów pozwoliło, w jak największym stopniu scharakteryzować problematykę treningu i walki sportowej w szermierce oraz ukazać błędne poglądy w nauce o sporcie oraz w działalności trenerów.
Niniejsza praca, dotycząca współczesnych problemów badawczych w szermierce, adresowana jest przede wszystkim do trenerów szermierki a także studentów Akademii Wychowania Fizycznego przygotowujących się do pracy szkoleniowej.

Spis treści

Wprowadzenie
Zbigniew Czajkowski: Błędne poglądy w nauce o sporcie oraz w działalności trenerów
Wacław Petryński: Przekształcenia informacji w trakcie czynności czuciowo-ruchowej człowieka
Zbigniew Czajkowski: Istota, właściwości i znaczenie uwagi w uczeniu się i stosowaniu nawyków czuciowo-ruchowych
Zbigniew Borysiuk: Identyfikacja talentu w sportach o nawykach ruchowych otwartych
Michał Morys, Teresa Socha: Wiek czołówki światowej szermierzy
Anna Medyńska -Tercjak Jarosław Maśliński, Ziemowit Bańkosz: Wynik sportowy a wiek finalistów Igrzysk Olimpijskich
Anna Sobczak Walerij Smulskij: Tlenowo-beztlenowe zdolności wysiłkowe florecistek w różnym wieku i o różnym poziomie przygotowania
Michał Morys: Analiza trafień zadanych przez czołówkę szpadzistek w mistrzostwach Polski seniorek
Longin Szmit: Indywidualizacja procesu szkolenia specjalnych umiejętności szermierczych opartych na przejawach reakcji
Gabriel Szajna: Piśmiennictwo szermiercze w polskiej literaturze sportowej

Książka

  • ISBN: 

    978-83-60841-44-0

  • Redaktor: 

    Teresa Socha

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...