Kraków 2013, wydanie 1, format 145 x 205, objętość 131 str., oprawa miękka
Z pierwszego rozdziału: " Pływanie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności ruchowej uprawianej bez względu na płeć, wiek, uzdolnienia ruchowe oraz sprawność fizyczną. Niesie ono ze sobą wartości zdrowotne, utylitarne, estetyczne, rekreacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, rehabilitacyjne, poznawcze, hedonistyczne, a także agonistyczne. Aby odczuć rozległą przestrzeń wartości, zakreśloną relacjami podmiotowo-przedmiotowymi człowieka i wody, należy dosłownie i w przenośni zanurzyć się w tej przestrzeni, co stwarza szerokie możliwości uprawiania ciała, pielęgnacji zdrowia i urody.Uniwersalność pływnia polega przede wszystkim na tym, iż tę formę aktywności ruchowej można uprawiać bezpiecznie dla zdrowia, od najmłodszych lat aż do późnej starości. Realizacja indywidualnych celów związanych z wykorzystaniem szerokich możliwości, jakie stwarza aktywność ruchowa w wodzie, wiąże się jednak bezwzględnie z umiejętnością pływania. Przebywanie w wodzie i nad wodą łączyć się może bowiem z niebezpieczeństwem rozstroju zdrowia, a nawet utraty życia na skutek utonięcia, którego przyczyny, choć wielorakie, sprowadzają się najczęściej do braku umiejętności pływania czy niewłaściwego zachowania się nad wodą."
Spis treści
Ewa DybińskaKompetencje pływackie jako cel kształcenia umiejętności ratowniczych
w wodzie.
Iwona Michniewicz, Romuald Michniewicz
Obserwacja w ratownictwie wodnym jako podstawowa umiejętność
w profilaktyce utonięć.
Iwona Michniewicz, Romuald Michniewicz
Oddziaływanie najnowszych regulacji prawnych na wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo na obszarach wodnych.
Maciej Rymar, Sławomir Halat
Działania prewencyjne policjantów na rzecz podniesienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych Małopolski.
Grażyna Kosiba, Marek Kosiba
Odpowiedzialność karna nauczyciela - na przykładzie wypadków utonięć na pływalniach krytych w Krakowie w latach 1995-2006.
Jarosław Jerzy Rypniewski
Audyt bezpieczeństwa pływalni jako istotny element eliminacji zagrożeń i właściwej organizacji pracy służby ratowniczej. Dwadzieścia lat doświadczeń.
Grzegorz Cebula, Bartosz Frączek, Janusz Andres
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w ratownictwie wodnym. Wytyczne 2010 Europejskiej rady Resuscytacji.
Filip Bolechała
Medyczno-sądowe spojrzenie na zagadnienie śmierci wskutek utonięcia
Książka
-
ISBN:
978-83-62841-09-7
-
Redaktor:
Grażyna Kosiba