Wypływając jachtem w morze musimy mieć duże umiejętności i wiedzę z wielu dziedzin. Żeglarz musi być po trosze cieślą, mechanikiem, elektrykiem, kucharzem, nawigatorem, ale przede wszystkim musi potrafić bezpiecznie prowadzić jacht. Znajomość zagadnień związanych z takielunkiem jest nie bez znaczenia, jednak żeglarze często podchodzą do nich z niechęcią i traktują jako zbyt złożone.
Żeglarze boją się regulować elementy takielunku ze strachu przed skutkami własnej niewiedzy. Zadaniem niniejszej książki jest zmiana tego podejścia poprzez zaprezentowanie metod pracy z takielunkiem. Poruszone zostały w niej zagadnienia dotyczące stawiania i zdejmowania masztu oraz jego wyposażenia w olinowanie stałe, omówiono również zasady pracy z olinowaniem ruchomym i roboty bosmańskie.
RYA (Royal Yachting Association), czyli Królewski Związek Żeglarski to instytucja rządowa zajmująca się żeglarstwem, windsurfingiem i sportami motorowodnymi na morzu i na wodach wewnętrznych. Została powołana dla dobra wszystkich ludzi, uprawiających sporty wodne, działając w ich interesie na poziomie lokalnym, regionalnym, narodowym i globalnym.
Uprawnienia wydane przez RYA są uznawane na całym świecie. Co roku w kursach i szkoleniach bierze udział ponad 140 000 żeglarzy, zarówno profesjonalnych jak i rekreacyjnych.
Spis treści
Wprowadzenie1. Historia takielunku
2. Elementy takielunku
3. Stawianie masztu za pomocą dźwig
4.Taklowanie nowego masztu
5.Trymowanie takielunku
6. Refowanie
7. Bezpieczeństwo na pokładzie
8. Węzły i sploty
9. Konserwacja
10. Narzędzia
11. Przygotowanie do rejsu Załącznik
Indeks
Książka
-
ISBN:
978-83-7020-573-7
-
Autor:
Allan Barwell
-
Wydanie:
1
-
Rok wydania:
2015
-
Format:
16.5x23.5cm
-
Liczba stron:
96
-
Oprawa:
Miękka