Redaktor naukowy dzieła, profesor dr. hab. med. Jan Górski, jest rektorem Akademii Medycznej w Białymstoku oraz kierownikiem Zakładu Fizjologii tej uczelni. Autorami są wybitni polscy specjaliści w zakresie fizjologii wysiłku fizycznego pochodzący z różnych ośrodków akademickich w kraju (m.in. z Akademii Medycznej w Białymstoku oraz Akademii Wychowania Fizycznego z Krakowie i Poznaniu).
Jest to drugie, uaktualnione wydanie podręcznika, uwzględniające najnowsze osiągnięcia nauk biologicznych i medycznych. Omówiono w nim zagadnienia dotyczące wydolności fizycznej organizmu, metody jej pomiaru, a także profilaktyczne znaczenie wysiłku. Walory dydaktyczne książki podnoszą właściwa selekcja materiału oraz odpowiedni układ treści. W każdym z rozdziałów przedstawiono zarówno prawidłowe funkcjonowanie danego narządu lub układu w spoczynku, jak i zmiany funkcjonowania w czasie wysiłku.
Podręcznik jest adresowany do studentów akademii wychowania fizycznego i akademii medycznych, specjalizujących się w rehabilitacji i fizjoterapii, a także w turystyce i rekreacji.
Spis treści
1. Układ nerwowy2. Układ mięśniowy
3. Układ krążenia
4. Układ oddechowy
5. Układ pokarmowy
6. Układ wewnętrznego wydzielania
7. Fizjologia krwi
8. Fizjologia nerek i wydalanie moczu
9. Równowaga kwasowo-zasadowa
10. Fizjologia kości
11. Termoregulacja
12. Metabolizm substratów energetycznych
13. Wydolność fizyczna człowieka
14. Fizjologiczne następstwa bezczynności ruchowej i długotrwałego pozostawania w pozycji leżącej
15. Znaczenie aktywności ruchowej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym
Piśmiennictwo
Skorowidz
Książka
-
ISBN:
978-83-200-3753-1
-
Redaktor:
Jan Górski
-
Wydanie:
2
-
Rok wydania:
2008
-
Format:
165 x 235
-
Liczba stron:
566
-
Oprawa:
miękka