DC:0-3R - Opisy kliniczne dzieci oraz ich rodzin Jak korzystać z Klasyfikacji diagnostycznej zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa
Warszawa 2013, wydanie 1, format 165 x 235, objętoś 377 str., oprawa miękka
Z przedmowy Stanleya Greenspana do książki Klasyfikacja diagnostyczna DC:03 - Opisy kliniczne dzieci oraz ich rodzin:
Stworzony przez ZERO TO THREE system klasyfikacji diagnostycznej zaburzeń psychicznych i rozwojowych w niemowlęctwie i we wczesnym dzieciństwie zachęca klinicystów do podjęcia próby zrozumienia bogactwa i złożoności procesu rozwojowego zachodzącego w trakcie pierwszych lat życia. Klasyfikacja diagnostyczna zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa (DC:0-3) została stworzona po to, by pomóc klinicystom:
a) dostrzegać indywidualne różnice w sposobie, w jaki niemowlęta i małe dzieci przetwarzają wrażenia, porządkują doświadczenia i podejmują działanie
b) obserwować i rozumieć interakcję dziecka z pierwotnymi opiekunami
c) badać wpływ rodziny oraz kulturowych i społecznych wzorców na rozwój dziecka
d) zwracać uwagę zarówno na poziom adaptacji dziecka, jak i na wyzwania rozwojowe, przed którymi ono staje.
Ze wstępu Grażyny Kmity do polskiego wydania książki Klasyfikacja diagnostyczna DC:03 - Opisy kliniczne dzieci oraz ich rodzin:
DC: 0-3 Opisy kliniczne dzieci oraz ich rodzin to pozycja wyjątkowa i ze wszech miar godna polecenia. Stanowi unikatowy zbiór studiów klinicznych przygotowanych przez wybitnych amerykańskich i kanadyjskich specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego małych dzieci - psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów o ogromnej wiedzy i doświadczeniu klinicznym. Zawiera znakomicie udokumentowane przykłady zastosowania Klasyfikacji DC:: 0-3 w procesie diagnozowania dziecka i rodziny oraz planowania i przebiegu terapii. Prezentowane studia dzieci i rodzin są niezwykle pouczające. Przedstawione w sposób uporządkowany i syntetyczny, pisane ze świadomością przyjętych założeń teoretycznych i z odwołaniem do aktualnej wiedzy z psychopatologii rozwojowej pozwalają głębiej zrozumieć problematykę zaburzeń psychicznych i rozwojowych najmłodszych dzieci w kontekście relacji w rodzinie. Ukazują, czym jest i dokąd zmierza "zdrowie psychiczne niemowląt", jako dynamicznie rozwijający się na świecie i niezwykle ważny interdyscyplinarny obszar wiedzy i praktyki klinicznej. Można jedynie wyrazić nadzieję, że publikacja ta przyczyni się do lepszego rozumienia problematyki zaburzeń psychicznych i rozwojowych u najmłodszych dzieci oraz do większej dostępności pomocy terapeutycznej ukierunkowanej na całą rodzinę.
Każdy rozdział Opisów klinicznych pokazuje, jak konkretny klinicysta lub zespół klinicystów pracujący w okreśłonym kontekście buduje swoje rozumienie konkretnego dziecka i konkretnej rodziny oraz jak używa ram DC: 0-3 do nazwania i przekazania tego rozumienia.
DC:0-3 to dynamiczne narzędzie, za którego pomocą próbuje się uchwycić jeszcze bardziej dynamiczny proces - rozwój dziecka w najwcześniejszych latach życia. Proces rozumienia, diagnozowania i przeprowadzania interwencji w wypadku niemowląt i małych dzieci powinien być zawsze postrzegany jako taki, który nie ma końca, jako ciągłe dążenie. Kategorie diagnostyczne oraz podejście do oceny i diagnozy przedstawione w DC:0-3, a zilustrowane w Opisach klinicznych zostały stworzone jako narzędzie pomocne w zrozumieniu różnych niemowląt i małych dzieci i ich rodzin oraz jako narzędzie planowania właściwych interwencji wspierających i stymulujących ich rozwój.
Spis treści
Używanie DC:0-3 do oceny i planowania terapii niemowląt i małych dzieciOś I: Zaburzenia kliniczne
100. Zaburzenia po stresie traumatycznym
150. Zaburzenia związane z deprywacją/maltretowaniem
200. Zaburzenia afektu (nastroju)
205. Zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie
210. Przedłużająca się reakcja żałoby/smutku
220. Zaburzenia lękowe w niemowlęctwie i we wczesnym dzieciństwie
230. Depresja w niemowlęctwie i we wczesnym dzieciństwie
240. Mieszane zaburzenie wyrażania emocji
300. Zaburzenie przystosowania
400. Zaburzenia regulacji związane z przetwarzaniem bodźców sensorycznych
410. Nadwrażliwość
411. Typ A: Lękowy/ostrożny
420. Obniżona wrażliwość/niska reaktywność
430. Poszukiwanie stymulacji sensorycznej/impulsywność
500. Zaburzenie zachowań związanych ze snem
600. Zaburzenie zachowań związanych z karmieniem
700. Zaburzenia tworzenia relacji i komunikowania się
710. Wielosystemowe zaburzenie rozwoju
Oś II: Klasyfikacja relacji
Książka
-
ISBN:
978-83-925198-2-9
-
Autor:
Alicia Lieberman,Serena Wiede,Emily Fenichel