-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Medyk
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Warszawa 2010, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 167str., oprawa miękka
Zaczynasz pracę w pracowni, w której Rezonans Magnetyczny wykonuje się już od jakiegoś czasu. Któryś z bardziej doświadczonych pracowników ma wytłumaczyć Ci zasady działania i jak najszybciej nauczyć obsługi aparatu. Być może on też w przyśpieszonym trybie nauczył się tego od innego pracownika. Razem z aparatem do pracowni przyjechał wprawdzie specjalista od aplikacji i wytłumaczył, co z czym jeść, ale to było już na tyle dawno, że jest spora szansa, że większość z obecnych na tamtym szkoleniu pracuje już gdzie indziej.
Aparat jednocześnie przeraża Cię i fascynuje. Wspaniałe zdjęcia, niezwykle interesujące badania, ale to wszystko takie skomplikowane i jest tego tak dużo na początek!
W tym gąszczu informacji trudno Ci się połapać. Do tego ten angielski! Najgorsze jednak, że wszystkiego jest tak dużo:: fizyka, ułożenia, relaksacja, sekwencje, cewki, level, anatomia, spin. NIE WSZYSTKO NA RAZ! - myślisz. Właśnie na tym polega problem, że w Rezonansie wszystko musi być na raz.
Na własną rękę próbujesz więc szukać literatury fachowej, ale już na starcie stoisz na przegranych pozycjach. Może nawet i znalazłyby się jakieś książki, ale po pierwsze
- w każdej z nich musisz mozolnie wyszukać informacje, których potrzebujesz, a po drugie
- zostały one napisane przez naukowców (fizyków albo lekarzy) fachowym językiem. Wspaniale tłumaczą podstawy fizyczne i aspekty medyczne, ale dla początkującego jest tego stanowczo zbyt wiele i wszystko wydaje się takie skomplikowane - przecież nie musisz od razu wiedzieć, kiedy włączają się jakie gradienty, aby zapamiętać, że badając wątrobę, używasz sekwencji SPGR.
Masz więc dwie możliwości::
1. Uczysz się, kiedy należy używać jakich przycisków i który program ściągnąć z katalogu badań. Pracujesz automatycznie i tak naprawdę nie bardzo wiesz, dlaczego toto funkcjonuje. W efekcie boisz się nowych zadań, przezornie unikasz problematycznych sytuacji albo mówisz:: Tego się nie robi. Chcesz zmienić ten stan, ale nie wiesz jak.
2. Zaczynasz tak samo, ale chcesz wiedzieć, co się za tym wszystkim kryje. Chcesz zrozumieć, a nie tylko automatycznie ściągać programy. Poza tym wiesz, że nie da się wszystkiego przewidzieć i nie wszystko można zaprogramować. Czasami trzeba samemu coś stworzyć, wymyślić albo zlikwidować uparcie powtarzające się artefakty.
Ta książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.
Z pewnością nie zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania. Jej zadaniem jest wyjaśnienie w przystępny sposób, co i jak należy mierzyć, dlaczego powstają artefakty, jak układać pacjenta, podanie przykładowych zestawów sekwencji do badań poszczególnych organów.
Po prostu ma ona Ci ułatwić start w niezwykle interesującą krainę Rezonansu Magnetycznego.
Spis treści
1. Przed badaniem2. Ogólnie o ułożeniach
3. Podstawy fizyki rezonansu magnetycznego.
4. Sekwencje
5. Angiografia
6. Zaczynamy pomiar
7. Matryca i przestrzeń K
8. Badanie poszczególnych organów
9. Mały atlas obrazów w rezonansie
10. Nazwy sekwencji i niektórych parametrów różnych producentów
11. Praktyczne porady
12. Zakończenie:: czego należałoby życzyć technikom medycznym elektroradioiogii
Książka
-
ISBN:
978-83-89745-28-6
-
Autor:
Elżbieta Trzebiatowska