Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Anna Klimczyk, Teresa Niechwiadowicz-Czapka,
Waga produktu: 0.330 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: Continuo


Wrocław 2008,  wyd. 1, format 170 x 240, objętość 196 str., oprawa miękka

Koncepcja opracowania Wybranych zagadnień z pielęgniarstwa chirurgicznego dla studentów Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu zrodziła się w czasie prowadzenia zajęć praktycznych z pielęgniarstwa chirurgicznego w oddziale. Z codziennej praktyki wynikał niedobór materiałów szkoleniowych w tej dziedzinie, znacznie utrudniający prowadzenie zajęć. Opracowanie, które oddajemy studentom do rąk obejmuje głównie tematykę zajęć praktycznych z pielęgniarstwa chirurgicznego, odbywających się na drugim roku studiów. Każdy rozdział zawiera krótkie przypomnienie podstawowych wiadomości z anatomii i fizjologii oraz wyjaśnia istotę schorzeń. Największy nacisk położyłyśmy na pielęgnowanie pacjentów, rolę i zadania pielęgniarki. Niektóre rozdziały zawierają sformułowane problemy pielęgnacyjne oraz propozycje ich rozwiązania, w innych rozdziałach student otrzymał wskazówki rozwiązywania problemów pacjenta, które musi zdefiniować samodzielnie. Pragniemy zaznaczyć, że w opracowaniu materiału korzystałyśmy także w dużej mierze z naszego wieloletniego doświadczenia pielęgniarskiego. Po każdym rozdziale umieszczone zostały terminy w języku łacińskim związane z tematem opracowania, z którymi studenci w trakcie zajęć spotykają się najczęściej. Zachęcamy również do korzystania z literatury, której wykaz znajduje się na końcu każdego rozdziału.      

Mamy nadzieję, że prezentowane treści ułatwią studentom przygotowywanie się do zajęć, lepsze zrozumienie i zapamiętanie tematyki zajęć praktycznych, a także rozbudzą zainteresowania pielęgniarstwem.   (od Autorek)


Spis treści

Przyjęcie pacjenta do szpitala i oddziału chirurgicznego.
Zakażenia szpitalne i chirurgiczne.
Przygotowanie chorego do zabiegu operacyjnego.
Opieka nad pacjentem po zabiegu operacyjnym i zapobieganie powikłaniom pooperacyjnym.
Pielęgnowanie chorego po zabiegu operacyjnym na drogach żółciowych, z zapaleniem trzustki, krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego, ze stomią jelitową, po operacji tarczycy, ze złamaniem kości i kręgosłupa, z chorobą oparzeniową, po operacjach na naczyniach obwodowych, w obrębie układu moczowo-płciowego, z drenażem jamy opłucnej, leczonych w ramach chirurgii jednego dnia.
Żywienie w chorobach chirurgicznych.
Transplantacja narządów.

Książka

  • ISBN: 

    978-83-89629-91-3

  • Autor: 

    Anna Klimczyk, Teresa Niechwiadowicz-Czapka

Inne tytuły z tej serii: