Wrocław 2001, wydanie 1, format 145 x 205, objętość 108 str., oprawa miękka,
Podręcznik Iniekcje, infuzje, pobieranie krwi przychodzi początkującym adeptom sztuki medycznej z pomocą i staje się niezastąpionym przewodnikiem dla uczennic i młodych pielęgniarek, studentów medycyny, początkujących lekarzy, a także pozostałego personelu medycznego, który bierze udział w bezpośredniej opiece nad chorym.
Nie znajdzie tu czytelnik nadmiaru teorii, w którym tak często gubią się rzeczy podstawowe, ani zbyt specjalistycznego języka fachowego. Krok po kroku, czynność za czynnością, opisano tu prawidłową iniekcję i infuzję. Autor nie omija żadnego etapu poszczególnych procedur, wychodząc z założenia, że podejmujący się wykonania iniekcji, infuzji czy pobrania krwi musi nie tylko umieć wykonać tę czynność, ale także wiedzieć, jak właściwie się do niej przygotować, co zrobić ze zużytym materiałem oraz z jakimi powikłaniami należy się liczyć. Słusznie bowiem przytacza się tu jedną z żelaznych reguł medycyny: powikłań najłatwiej uniknąć, gdy się je zna i o nich pamięta.
Za szczególnie cenne należy uznać włączenie do nowego wydania podręcznika zagadnienia implantacji portów - procedury stosunkowo nowej - oraz omówienie postępowania z pompami infuzyjnymi, w które coraz częściej wyposażone są nasze oddziały szpitalne. Te zagadnienia zainteresują z pewnością nie tylko początkujących adeptów sztuki medycznej, lecz także doświadczonych pracowników, dla których niejednokrotnie są one zupełnie nowym problemem. Tej grupie gorąco polecamy lekturę nie tylko wspomnianych rozdziałów, ale całego podręcznika, pozwoli ona bowiem krytycznie spojrzeć na dotychczasowy sposób własnego postępowania, zweryfikować stare metody, obecnie uznane za nieaktualne, a czasem także zmienić - nie zawsze właściwe - wieloletnie nawyki.
Spis treści
1. Wstrzyknięcia (iniekcje)2. Wlewy (infuzje) dożylne
3. Pobieranie krwi
4. Wstrząs anafilaktyczny
5. Pytania kontrolne
6. Piśmiennictwo
Książka
-
ISBN:
978-83-87944-86-5
-
Autor:
N. Hildebrand
-
Redaktor:
I. Kresak