Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Paweł Krzyściak, Magdalena Skóra, Anna B. Macura,
Waga produktu: 1.500 kg
EAN: 9788360466803
Wysyłka od: 9.90 PLN
Wydawca: MedPharm POLSKA


Wrocław 2010, wyd. 1, format 230 x 280, objętość 388 str., oprawa twarda

Wobec wzrastającego zainteresowania grzybami chorobotwórczymi człowieka, nie tylko ze strony lekarzy lub pacjentów, ale przede wszystkim diagnostów laboratoryjnych, zaistniała potrzeba wydania atlasu z barwnymi rycinami, który umożliwiłby łatwe i szybkie oznaczenie najczęściej stwierdzanych u człowieka patogenów grzybiczych.

Przygotowana przez nas książka nie jest kluczem do oznaczania rodzaju i gatunku grzyba, staraliśmy się natomiast, by na podstawie rycin, których zazwyczaj nie ma w kluczach, a także szczegółowych opisów, Czytelnik był w stanie zidentyfikować grzyba. Należy mieć świadomość, że uwzględnione są tylko wybrane gatunki i może się zdarzyć, że Czytelnik nie odnajdzie tu poszukiwanego grzyba, wtedy musi sięgnąć do fachowej literatury.

W krótkim wstępie do Atlasu opisano zasady pozyskiwania i opracowania materiału do badań. Część druga to atlas ze szczegółowym opisem gatunków oraz większych grup, jak np. dermatofity. Ostatnią autonomiczną częścią jest słowniczek, w którym nie ograniczono się tylko do wyjaśnienia terminów zawartych w poprzednich częściach. Każdy rozdział opatrzony jest spisem literatury, zawierającej oprócz oryginalnych opisów grzybów (zwykle są to starsze pozycje) również odniesienia do prac kazuistycznych i przeglądowych, w których Czytelnik odnajdzie dane na temat patogenności i problematyki diagnostycznej związanej z danym gatunkiem/rodzajem grzyba.

Większość fotografii zawartych w Atlasie powstało przy użyciu zwykłego mikroskopu świetlnego, dostępnego w każdym laboratorium medycznym. Na zdjęciach przedstawiono izolaty kliniczne identyfikowane w Zakładzie Mykologii UJCM oraz użyczone z zaprzyjaźnionych placówek. Izolaty kliniczne danego gatunku mogą się różnić morfologicznie od szczepów wzorcowych lub izolowanych ze środowiska naturalnego. Różnice mogą występować również między izolatami pochodzącymi od różnych pacjentów. Bywa, że struktury morfologiczne są tak zredukowane lub przekształcone, iż utrudniają lub wręcz uniemożliwiają poprawną diagnostykę. Dołożyliśmy wszelkich starań, by na fotografiach ująć najbardziej reprezentatywne cechy danego taksonu.

W naszym opracowaniu przyjęliśmy układ łączący podział kliniczny grzybów, systematykę form anamorficznych (byłe Fungi Imperfecti) oraz współczesne poglądy na filogenezę grzybów. Na początek opisaliśmy patogeny z byłego typu Zygomycota, powodujące u ludzi grzybice zwane zygomikozami lub mukormikozami. Następnie przedstawiliśmy grzyby określane w polskiej literaturze medycznej jako drożdżopodobne. Żeby być zgodnym z podziałem systematycznym, najpierw omówiono drożdże związane z podstawczakami, a w następnej kolejności należące do workowców drożdże pierwotne i klasę Saccharomycetes. Pleśnie, jako była klasa Hyphomycetes, przedstawiono ze współczesnym podziałem na rzędy i wyższe taksony, z którymi związane są grzyby anamorficzne. Szczególną pozycję zajęła rodzina Arthrodermataceae zawierająca znane z klinicznego podziału dermatofity. Opisane zostały również spokrewnione z dermatofitami grzyby dimorficzne (tropikalne). Część atlasową kończą rozdziały dotyczące grzybów ciemnopigmentowych, wśród nich „czarne drożdże”, takie jak Aureobasidium, czy też alergogenne „pleśnie” z rodzajów Cladosporium i Alternaria. Mamy nadzieję, że zastosowany układ znajdzie uznanie Czytelników i ułatwi poruszanie się wśród różnych podziałów, zwłaszcza jako pomost łączący podział kliniczny z naturalnym systemem klasyfikacji.

Spis treści

Wykaz skrótów
Wstęp
Metodologia badań w rutynowej diagnostyce mikologicznej
1.1. Pobieranie i transport materiału
1.2. Diagnostyka mikologiczna
1.3. Interpretacja wyniku badania mikologicznego
1.4. Pobieranie i opracowywanie poszczególnych materiałów klinicznych

Atlas
Królestwo Fungi Moore 1980
Były typ DEUTEROMYCOTA R.T. Moore 1971
Były typ ZYGOMYCOTA Moreau 1954
2.1. Rząd MUCORALES Fr. 1832
2.2. Rząd ENTOMOPHTHORALES G. Winter 1880
Grupa morfologiczna: DROŻDŻE (ang. yeasts)
Typ BASIDIOMYCOTA Whittaker ex Moore 1980
Grupa morfologiczna: DROŻDŻE PODSTAWKOWE
2.3. Rząd FILOBASIDIALES Jülich 1981
2.4. Rząd TREMELLALES Fr. 1821
2.5. Rząd SPORIDIOBOLALES J.P. Samp., M. Weiss & R. Bauer 2003
2.6. Rząd MALASSEZIALES Denchev & R.T. Moore 2009
Typ ASCOMYCOTA Caval.-Sm. 1998
Podtyp TAPHRINOMYCOTINA O.E. Erikss. & Winka 1997 – DROŻDŻE PIERWOTNE (syn. klasa Archiascomycetes Nishida & Sugiy. 1994)
2.7. Rząd PNEUMOCYSTIDALES O.E. Erikss. 1994
Podtyp SACCHAROMYCOTINA O.E. Erikss. & Winka 1997 – DROŻDŻE WORKOWE
2.8. Rząd SACCHAROMYCETALES Kudrjanzev 1960
Podtyp PEZIZOMYCOTINA (syn. Euascomycotina) O.E. Erikss. & Winka 1997
Klasa SORDARIOMYCETES O.E. Erikss. & Winka 1997
2.9. Rząd SORDARIALES Chadef. ex D. Hawksw. & O.E. Erikss. 1986
2.10. Rząd OPHIOSTOMATALES Benny & Kimbr. 1980
2.11. Rząd HYPOCREALES Lindau 1897
2.12. Rząd MICROASCALES Luttr. ex Benny & Kimbr. 1980
Klasa EUROTIOMYCETES O.E. Erikss. & Winka 1997
2.13. Rząd EUROTIALES G.W. Martin ex Benny & Kimbr. 1980
2.14. Rząd ONYGENALES Cif. ex Benny & Kimbr. 1980
Rodzina Arthrodermataceae Locq. ex Currah 1985 – jednostka kliniczna: DERMATOFITY.
Rodzina Ajellomycetaceae Unter., J.A. Scott & Sigler 2004
Rodzina Onygenaceae Berk. 1857
Grupa morfologiczna: GRZYBY CIEMNOPIGMENTOWE
2.15. Rząd CHAETOTHYRIALES M.E. Barr 1987
Klasa DOTHIDEOMYCETES O.E. Erikss. & Winka 1997
2.16. Rząd DOTHIDEALES Lindau 1897
2.17. Rząd CAPNODIALES Woron. 1925
2.18. Rząd PLEOSPORALES Luttr. ex M.E. Barr 1987

Książka

  • ISBN: 

    978-83-60466-80-3

  • Autor: 

    Paweł Krzyściak, Magdalena Skóra, Anna B. Macura

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss