-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.FORUM
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Poznań 2011, wyd. 1, format 185 x 255, objętość 872 str., oprawa miękka
Kiedy książka Robina McKenziego Kręgosłup lędźwiowy: Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia ukazała się po raz pierwszy w 1981 roku, spotkała się ze sceptycyzmem, a niekiedy też z drwinami. Mimo to w późniejszych latach, w miarę zapoznawania się coraz większej liczby klinicystów z przedstawionym w niej procesem oceny klinicznej i leczenia, fizjoterapeuci, lekarze, chiropraktycy i ich pacjenci dostrzegli wartość tej prostej na pozór koncepcji. Od tego czasu wiele się zmieniło w dziedzinie leczenia chorób kręgosłupa, a zaufanie pracowników służby zdrowia na całym świecie, pokładane w Metodzie McKenziego, znajduje odzwierciedlenie w licznych dowodach naukowych, potwierdzających słuszność zawartych w owej metodzie idei i uzasadniających jej stosowanie. Niniejsze wydanie książki zawiera podsumowanie danych z opublikowanego w tym okresie piśmiennictwa.
Oczekiwane z dawna wydanie książki zostało starannie uaktualnione i w znacznej mierze rozszerzone. Zawiera ono bogate informacje ogólne na temat schorzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa - zarówno specyficznych, jak i niespecyficznych. Przeanalizowano w niej dogłębnie niespecyficzne zespoły, opisane wcześniej przez McKenziego (1983) - zespół zaburzeń strukturalnych (derangement), zespół dysfunkcyjny i zespół posturalny. Opisy zostały rozbudowane, uszczegółowione i nieco poprawione. Wyjaśniono także epidemiologię zespołu bólowego kręgosłupa, rolę krążka międzykręgowego, model pojęciowy leżący u podstaw zespołu zaburzeń strukturalnych (derangement) i rozumowanie kliniczne, a także przedstawiono dokładny przegląd piśmiennictwa związanego z metodą.
W Mechanicznym Diagnozowaniu i Terapii centralne miejsce podczas wizyty zawsze zajmował pacjent. Podejście to zostało ugruntowane podczas omawiania postępowania leczniczego, w którym chory powinien uczestniczyć w możliwie jak największym stopniu, szczególny zaś nacisk położono na samoleczenie. Przedstawiono też opisy obrazów klinicznych poważnej patologii kręgosłupa oraz innych specyficznych schorzeń. Definicje robocze oraz słownik zawierają jednoznaczne opisy kliniczne zespołów mechanicznych i chorób kręgosłupa o innym podłożu.
Dwutomowy podręcznik to obowiązkowa pozycji w biblioteczce każdego fizjoterapeuty i lekarza ortopedii zainteresowanego diagnostyką i leczeniem bólów kręgosłupa.
Spis treści
Tom I1. Problem bólu pleców
2. Czynniki ryzyka i czynniki prognostyczne w bólu krzyża
3. Ból i właściwości tkanki łącznej
4. Krążek międzykręgowy
5. Patologia dysku - cechy kliniczne
6. Biomechanika
7. Diagnoza i klasyfikacja
8. Diagnoza mechaniczna
9. Zespół zaburzeń strukturalnych (derangement syndrome) - model pojęciowy
10. Centralizacja
11. Przegląd piśmiennictwa
12. Poważna patologia kręgosłupa
13. Zagadnienia związane z diagnostyka i postępowaniem w schorzeniach z kategorii inne
Tom II
14. Badanie podmiotowe
15. Badanie przedmiotowe
16. Ocena obrazu klinicznego
17. Procedury terapii mechanicznej kręgosłupa lędźwiowego
18. Postępowanie z pacjentem
19. Ocena kontrolna
20. Rozumowanie kliniczne
21. Nawroty i profilaktyka
22. Zespół zaburzeń strukturalnych - charakterystyka
23. Zespół zaburzeń strukturalnych - obraz kliniczny i klasyfikacja
24. Zespół zaburzeń strukturalnych - reguły postępowania
25. Postępowanie w zespołach zaburzeń strukturalnych - objawy centralne i symetryczne (według poprzednio stosowanej terminologii zespoły. 1, 2, 7)
26. Postępowanie w zespołach zaburzeń strukturalnych - objawy jednostronne i asymetryczne do poziomu kolana (według poprzednio stosowanej terminologii zespoły. 3, 4, 7)
27. Postępowanie w zespołach zaburzeń strukturalnych - objawy jednostronne i asymetryczne poniżej kolana (według poprzednio stosowanej terminologii zespoły. 5,6)
28. Zespół dysfunkcyjny
29. Dysfunkcja w postaci zespołu zrostów okołokorzeniowych (anr)
30. Zespół posturalny
Aneks
Słownik terminologii
Indeks
Książka
-
ISBN:
978-83-260-0726-2
-
Autor:
Robin McKenzie, Stephen May