Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Michał Drews,Ryszard Marciniak,
Waga produktu: 0.240 kg
EAN: 8360187312
Wysyłka od: 7.00 PLN

Poznań 2006, wyd. 1, format 165 x 235, objętość 119 str., oprawa miękka

Skrypt został napisany przez dość duży, bo składający się z 10 autorów zespół Kliniki i bloku operacyjnego. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że autorzy w głównej mierze oparli się o swoje własne doświadczenie zdobyte podczas codziennej pracy z chorymi, poszerzając je o doświadczenia zespołu pielęgniarskiego pracującego w oddziałach i salach operacyjnych oraz oczekiwania przyszłych czytelników wyniesione z ćwiczeń i seminariów prowadzonych ze studentami. (...)

Zawarty materiał, jego układ odpowiada w pełni programowi nauczania chirurgii ogólnej dla studentów Wydziałów Lekarskich Akademii Medycznych. Jednakże większość z opisanych zagadnień, przede wszystkim dotyczących czynności pielęgnacyjnych, trudno znaleźć w takiej formie we współczesnych opracowaniach chirurgicznych. I w tym zakresie stanowi cenne uzupełnienie obecnie dostępnego piśmiennictwa chirurgicznego, niezbędnego w procesie kształcenia studentów medycyny.

Należy zgodzić się z Autorami skryptu, że nie sposób przedstawić wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednakże te, które zostały omówione uważam za w pełni wystarczające i bardzo ważne z powodów merytorycznych. Poznanie podstaw teoretycznych wykonywania wielu czynności pielęgniarskich zaowocuje w przyszłej pracy absolwentów na stażach podyplomowych i w codziennej pracy zawodowej, chociażby w praktykach lekarzy rodzinnych. Natomiast przybliżenie tematyki opieki przed- i pooperacyjnej, zasad postępowania w bloku operacyjnym, chirurgicznego leczenia ran oraz ich szycia ułatwi studentom pełniejsze zrozumienie oglądanych zabiegów operacyjnych oraz bardziej aktywne uczestnictwo w zabiegach operacyjnych w charakterze asysty. (...) Myślę, że skrypt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów, w sposób znaczący wzbogaca, a w niektórych częściach wprowadza elementy nowatorskie, przyczyniając się do pełniejszego wykształcenia przyszłych lekarzy. Jestem przekonany, że spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem przez studentów Wydziałów Lekarskich, jak również słuchaczy kierunków pielęgniarskich na Wydziałach Nauki o Zdrowiu. (...)

Prof. dr hab. Ireneusz Wojciech Krasnodębski

Spis treści

1. Cięcia i dostępy operacyjne – rozważania
2. Mycie i dezynfekcja rąk. Blok operacyjny
3. Wybrane zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na oddziale
4. Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego opieka pooperacyjna
5. Chirurgiczne leczenia ran oraz podstawy szycia
6. Infekcje
7. Apteczka oddziałowa
8. Przetoki jelitowe – wskazania do wytworzenia, pielęgnacja i zaopatrzenie
9. Endoskopia przewodu pokarmowego
Spis rycin. Piśmiennictwo

Książka

  • ISBN: 

    83-60187-31-2

  • Autor: 

    Michał Drews,Ryszard Marciniak

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss