Gdańsk 2007, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 101 str., oprawa miękka
Publikacja ta powinna stanowić inspirację dla rodziców, dziadków, rodzeństwa i innych krewnych, przed którymi życie postawiło swoiste wyzwanie – wychowywanie dziecka z niepełnosprawnością umysłową. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stan zdrowia ćwiczącego.
W przypadku tej książki trzeba jednak podkreślić aspekt społeczny i psychologiczny, szczególnie w zakresie rozwoju procesów poznawczych. Ćwiczenie z bliską osobą, w radosnej atmosferze wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Dziecko z niepełnosprawnością umysłową czuje się przyjemnie, a poczucie bezpieczeństwa powoduje wzrost jego pewności siebie i dodaje mu odwagi do samodzielnej pracy.
W prezentowanym tekście przedstawiono przykłady ćwiczeń charakteryzujących się emocjonalnością i prostotą bez przyrządów i przykłady ćwiczeń z przedmiotami codziennego użytku, które nie wymagają wielkich nakładów finansowych lub, które można ewentualnie w prosty sposób wykonać.
Vlasta Karaskova - profesor, pracownik Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu na Morawach. Od lat zajmuje się aktywnością ruchową osób niepełnosprawnych, w szczególności zaś wykorzystaniem ruchu w wychowaniu i terapii dzieci niepełnosprawnych.
Spis treści
Wstęp1. Uwagi metodyczne
2. Ćwiczenia bez przyrządów w jednym miejscu
3. Ćwiczenia bez przyrządów w większej przestrzeni
4. Ćwiczenia z przyrządami w jednym miejscu
5. Ćwiczenia z przyrządami w większej przestrzeni
Dodatek. Instytucje, organizacje i fundacje działające na rzecz osób lekko i głębiej niepełnosprawnych intelektualnie do 18. roku życia
Bibliografia
Książka
-
ISBN:
83-60083-95-6
-
Autor:
Vlasta Karaskova